Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Középiskolákat díjazott a Debreceni Egyetem

unideb.hu | 2026. 05. 20. | 15:57:07
Fókuszban a tehetséggondozás.
Középiskolákat díjazott a Debreceni Egyetem
Tizenöt iskolát díjaztak (Fotó: unideb.hu)
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Az iskolai tehetséggondozás, valamint a pályaorientáció segítése érdekében a Debreceni Egyetem anyagi támogatásban és szakmai elismerésben részesített tizenöt olyan középiskolát, melyek az egyetemi felvételi eljárás eredményei alapján elkészült rangsorban a legjobb teljesítményt érték el. 

Idén a Nyíregyházi Kölcsey Ferenc Gimnázium végzett az első helyen.

A Debreceni Egyetem a gimnáziumokra és a szakképző intézményekre külön rangsort készített. Ehhez az Oktatási Főigazgatóság a technikumok esetében a nyelvvizsgával rendelkezők számát és a felvételi átlagpontszámot vette alapul, a gimnáziumok esetében pedig e két szempont mellett figyelemmel volt az adott tanévben érettségit tett diákok és a felvett, jogviszonyt megkezdett hallgatók arányára is.

A DE beiskolázási bázisintézményeként az a gimnázium és technikum részesülhetett anyagi támogatásban, amelyekből az adott év általános felvételi és pótfelvételi eljárása során kiemelkedő számban és eredménnyel nyertek felvételt hallgatók a Debreceni Egyetemre. A támogatás odaítélése során az egyetem figyelembe vette az intézmények rangsorban elért eredményeit, a 2025-ös eredményekhez képest mutatott előrelépést, valamint azt is, hogy az adott intézmény az előző évben szerepelt-e a támogatott intézmények között.

Idén a középiskolák rangsorában a Nyíregyházi Kölcsey Ferenc Gimnázium végzett az élen, a legjobb szakképző intézmény pedig a Debreceni Szakképzési Centrum Vegyipari Technikum lett.

A Debreceni Egyetem megbízott oktatási elnöke, Fenyves Veronika köszöntőjében hangsúlyozta: az intézmény számára kiemelten fontos a tehetségek támogatása, a tudás megbecsülése és a közös értékteremtés, ezért örömteli, hogy hagyománnyá vált azoknak az iskoláknak az elismerése, melyek elhivatottságukkal és szakmai kiválóságukkal meghatározó szerepet töltenek be a leendő hallgatók felkészítésében és pályaválasztásában.

- A mai elismerés nem csupán a számokról, a statisztikákról és a rangsorokról szól, sokkal inkább annak a következetes és magas színvonalú pedagógiai munkának a megbecsülése, mely mögött elkötelezett intézményvezetők, pedagógusok, osztályfőnökök és közösségek állnak. Meggyőződésünk, hogy az egyetemi tehetséggondozás önmagában nem lenne eredményes az erős középiskolai tehetséggondozási alap nélkül. A középiskolákkal kialakult stratégiai partnerség túlmutat a beiskolázási adatokon, közös felelősséget vállalunk a jövő generációinak fejlődéséért, tudásáért és sikeréért – fogalmazott a megbízott oktatási elnök.

Szilágyi-Asztalos Gyöngyi, a Debreceni Egyetem megbízott oktatási főigazgatója kiemelte: a fenntartó Gróf Tisza István Debreceni Egyetemért Alapítvány, illetve az egyetem évek óta működteti a támogató és ösztönző rendszert, melynek elsődleges célja, hogy a felvételi adatok alapján kiemelkedő középiskolák ne csak elismerésben, hanem támogatásban is részesülhessenek.

- A program lényege, hogy valódi segítséget nyújtson az intézményeknek a tehetségfejlesztő, a pályaorientációs és a diákönkormányzat által szervezett programok megvalósításában. Az eredmények mögött valós és magas színvonalú pedagógiai munka, következetes intézményi stratégia áll, ugyanakkor ezek a kiemelkedő eredmények nem születhetnének meg a diákok fejlődését legmagasabb színvonalon támogató szakmai közösségek és műhelyek nélkül – tette hozzá a megbízott főigazgató.

A meghatározott szakmai szempontok figyelembevételével a rangsorolási szempontoknak megfelelő tíz gimnázium és két technikum részesült a Debreceni Egyetem által megítélt támogatásban, valamint elismerő oklevelet kapott három olyan iskola, melyek a rangsorban elfoglalt helyük alapján támogathatóak lehetnének, de 2025-ben már részesültek az elismerésben.

2026-ban támogatásban részesíthető középiskolák és intézményvezetőik:

1. Nyíregyházi Kölcsey Ferenc Gimnázium: Torda István Tamásné Nagy Ildikó igazgató

2. Debreceni Fazekas Mihály Gimnázium: Aranyi Imre igazgató

3. Sárospataki Református Kollégium Gimnáziuma, Általános Iskolája és

Diákotthona: Nagy-Baló Csaba főigazgató

4. Korányi Frigyes Görögkatolikus Általános Iskola, Gimnázium és Kollégium:

Gincsai Zoltán Gábor főigazgató

5. Nyíregyházi Arany János Gimnázium, Általános Iskola és Kollégium: Kantár Attila

főigazgató

6. Egri Szilágyi Erzsébet Gimnázium és Kollégium: Rázsi Botond Miklós főigazgató

7. Fráter György Katolikus Gimnázium és Kollégium: Molnár Tünde főigazgató

8. Hőgyes Endre Gimnázium: Sárkányné Kertész Éva igazgató

9. Hajdúböszörményi Bocskai István Gimnázium: Gyulai Sándor igazgató

10. Karcagi Nagykun Református Gimnázium: Tóth Barna főigazgató

11. Debreceni SZC Vegyipari Technikum: Szabó Zoltán igazgató

12. Berettyóújfalui SZC Közgazdasági Technikum: Makrainé Kordás Anita igazgató

2026-ban elismerő oklevelet kapott középiskolák és intézményvezetőik:

1. Debreceni Egyetem Kossuth Lajos Gyakorló Gimnáziuma és Általános Iskolája:

Denichné Hajdu Mónika Tímea főigazgató

2. Mátészalkai Esze Tamás Gimnázium: Bétéri Sándor Zoltán igazgató

3. Debreceni Református Kollégium Gimnáziuma és Diákotthona: Ivánné Nagy Erzsébet Bernadett igazgató

További híreink
Tompa Enikőnek nem tetszik az Egyetemi park terve
Tompa Enikőnek nem tetszik az Egyetemi park terve
A tiszás képviselő több fát és kevesebb térkövet szeretne a Debreceni Egyetem előtti parkban.
Baleset a forgalmas debreceni kereszteződésben
Baleset a forgalmas debreceni kereszteződésben
Forgalmi akadályra kell számítani.
Így élvezik a gasztrokultúrát a debreceniek!
Így élvezik a gasztrokultúrát a debreceniek!
A Gourmet Fesztivál második napján „kíváncsiskodtunk”.
Megújul az Egyetem tér
Megújul az Egyetem tér
A debreceni park több ütemben alakul át.
Új épülete lesz a debreceni honvéd középiskolának
Új épülete lesz a debreceni honvéd középiskolának
Erről beszélt Ruszin-Szendi Romulusz.
Az írott szó ereje Debrecen főterén
Az írott szó ereje Debrecen főterén
Folytatódnak az ünnepi könyvhét programjai.
Márkahű ruhatolvaj Debrecenben
Márkahű ruhatolvaj Debrecenben
Vádat emeltek a nő ellen, aki két bevásárlóközpontban is lopott.
Új tér születik az Attila téri templom körül
Új tér születik az Attila téri templom körül
Ismét bepillantottunk a debreceni főszékesegyházba. +Fotók
Megújul az Egyetem tér
Megújul az Egyetem tér
A debreceni park több ütemben alakul át.
A Debreceni Egyetem a vízmegtartásért küzdene
A Debreceni Egyetem a vízmegtartásért küzdene
A 24. órában járunk – jelentette ki az államtitkár.
Bács Zoltán: sokat elértünk, de van még hova fejlődni
Bács Zoltán: sokat elértünk, de van még hova fejlődni
A Debreceni Egyetem nemzetközi elismertségre törekszik - mondta az új rektor.
Kismamák kaptak választ mindenre Debrecenben
Kismamák kaptak választ mindenre Debrecenben
Az érdeklődők a klinika munkatársainak vezetésével járták be az intézményt.
Pedagógusokat díjaztak a Debreceni Egyetemen
Pedagógusokat díjaztak a Debreceni Egyetemen
A világ gyorsan változik, de van, ami elengedhetetlen.
Világszínvonalú produkciók a debreceni színpadon
Világszínvonalú produkciók a debreceni színpadon
Záróvizsga-koncerttel fejezte be tanulmányait az egyetem kortárs könnyűzene alapképzési szak első végzős évfolyama.
Világbajnoki címet nyert a debreceni hallgató
Világbajnoki címet nyert a debreceni hallgató
Népes és erős mezőnyben végzett az élen.
Félelmeikre is választ kaptak a debreceni nyílt napon
Félelmeikre is választ kaptak a debreceni nyílt napon
Zsúfolásig megtelt a szülészeti klinika tanterme.
Hirdetés
Hirdetés
Tompa Enikőnek nem tetszik az Egyetemi park terve
Tompa Enikőnek nem tetszik az Egyetemi park terve
A tiszás képviselő több fát és kevesebb térkövet szeretne a Debreceni Egyetem előtti parkban.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Baleset a forgalmas debreceni kereszteződésben
Baleset a forgalmas debreceni kereszteződésben
Forgalmi akadályra kell számítani.
Hirdetés
Hirdetés
A DK is új elnökséget választott
A DK is új elnökséget választott
Április 12-én lemondott Dobrev Klára, a DK elnöke és a párt teljes elnöksége.
Újraválasztották Orbán Viktort a Fidesz elnökének
Újraválasztották Orbán Viktort a Fidesz elnökének
A pártelnöki posztra egyedüli jelölt volt.
Szűcs a Loki alapembere, a válogatott nyerőembere
Szűcs a Loki alapembere, a válogatott nyerőembere
Alig hagyott ki meccset Debrecenben.
Gazdaság
GKI: a többgyerekes családok átlag fölötti életszínvonalon élnek
A gyermek nélküliek reáljövedelme csak 50 százalékkal nőtt 2010 óta.
Magyar: 7 százalék is lehet költségvetési hiány
A pénzszórások leállítása jelentősen javíthatja a helyzetet - mondta.
Júliustól többe kerülnek a temus rendeléseink
A vámot nem csomagonként, hanem az egy csomagban található termékkategóriák után kell megfizetni.
Újra ígéretet tett a józsaiaknak a polgármester
Ha a többség lezáratná az utcáját a nem kívánt forgalom miatt, akkor a debreceni városvezetés enged.
Százhetvenezer autós még nem fizetett
Nem érdemes halogatni az ügyintézést.
Támogatott tartalom
Nézd meg, mit álmodnak Debrecenben a villamosok!
Nézd meg, mit álmodnak Debrecenben a villamosok!
Múzeumok éjszakája a remízben – a program nosztalgiajegy váltása mellett vehető igénybe.
SzinTér Fesztivál: a művészet életre kel Hajdúszoboszlón
SzinTér Fesztivál: a művészet életre kel Hajdúszoboszlón
Egésznapos élmények a Szent István parkban.
Amikor Hajdúböszörményre figyel az ország
Amikor Hajdúböszörményre figyel az ország
A mezővárosban 26 éves hagyományt ápolnak.