Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Szerepen egy otthont hagyott hátra – romokat talált

Cívishír | 2026. 05. 11. | 16:15:09
Horváth Ilona a gyermeke jövőjéért ment Németországba dolgozni. Mire visszatérhetett volna, már nem volt hova.
Szerepen egy otthont hagyott hátra – romokat talált
Így néz ki napjainkban az egykor otthonnak szánt lakóház (Fotó: Cívishír-archív)
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Horváth Ilona nem úgy hagyta el szerepi házát, mint aki végleg hátat fordít az otthonának. Dolgozni ment külföldre, mert erre kényszerítette megromlott egészségi állapota, itthoni csökkent munkavégző képessége és a legkisebbik gyermeke eltartása. A házat rendben, berendezve hagyta hátra, abban a hitben, hogy szabadságai idején oda tér majd vissza, ott találkozik a családjával. Mire azonban újra hazamehetett volna, az otthonából rom lett.

Horváth Ilona a „Szerep árnyékos oldalán jártunk” című cikkünk megjelenése után küldött levelet szerkesztőségünknek. Azt írta: az írás vezető fotója az ő házát ábrázolja. Szerette volna elmondani, hogyan jutott el egy gondosan rendben tartott otthon a lakhatatlanná válásig.

Otthont hagyott hátra

– Azért hagytam ott a szerepi házamat, mert csökkent munkaképességű lettem és nem találtam a megváltozott egészségi állapotomnak megfelelő munkát. Megműtöttek, majd az orvos azt mondta, a jövőben nem emelgethetem a betegeket, így nem tudtam visszamenni dolgozni korábbi munkahelyemre, a hosszúháti pszichiátriai otthonba – kezdte történetét az asszony, akivel telefonon beszéltünk.

Horváth Ilona külföldre menetele előtt tanult, dolgozott, nevelte legkisebb gyermekét, közben pedig rendezte, szépítette a szerepi házat. Azt az otthont, amelyhez ragaszkodott. A betegsége után azonban egyre szűkültek a lehetőségei. Szerepen nem talált megfelelő munkát, a környező városokba pedig nem tudott eljárni úgy, hogy közben a még vele élő legkisebb gyermekéről is gondoskodjon.

– Nem hagyhattam egyedül a gyerekemet hajnalban, hogy dolgozni menjek – fogalmazott. – Nem volt más lehetőségem, ki kellett mennem Németországba. 2019. július végén mentem ki, és augusztus 1-től takarítottam 12 házat, majd később egy gyár konyháján is dolgozni kezdtem. Így tudtam fizetni az albérletet, taníttatni a gyermekemet, fenntartani a létünket, miközben a szerepi házamat rendben hagytam hátra, azzal a biztos tudattal, hogy oda alkalmanként visszatérek. Mindeközben kint is megműtöttek, az egészségem semmit sem javult.

A ház kulcsait az egyik lányánál hagyta, a telekre pedig bejárása volt egy helyi lakosnak is, aki időnként lenyírta a füvet. Nem akarta elengedni az ingatlant. Gondoskodni próbált róla távolról is.

Aztán 2020-ban érkezett az első telefon: betörtek a házba. A hátsó ablakon jutottak be, vérnyomokat hagyva maguk után. Rendőrségi helyszínelés volt, eredmény nem. Horváth Ilona ezután azért hagyott kulcsot egy szerepi családnál is, hogy legyen valaki a faluban, aki szükség esetén be tud menni az ingatlanba. A betörések azonban nem álltak meg. Bútorok tűntek el, a fürdőszobát szétverték, a falakról lehúzták a tapétát.

– Akkor még próbáltuk menteni, ami menthető – idézte fel. – De elkezdték széthordani a házat.

A következő hónapokban, majd években lassan eltűnt minden, ami mozdítható volt. Ajtók, ablakok, lambéria, végül még a bejárati ajtó is, amit csak kulccsal lehetett kinyitni ahhoz, hogy a tolvajok leemelhessék. Felszedték a kerítést, elvitték a járdalapokat. Az a ház, amely egy család találkozási helyét, reményét jelentette, valakiknek építőanyag- és pénzforrássá vált.

Nincs hová hazamenni

Ilona története azonban nemcsak egy házról szól, hanem arról is, mi történik akkor, ha valaki távolról próbálja megőrizni azt, amit itthon felépített. A Szerepen élők is látják a pusztulást, mégis kevés az eszköz. A Cívishír már feljebb említett cikkében taglaltuk, hogy a hasonló sorsú ingatlanoknál gyakran ugyanaz történik: ha a tulajdonos nincs jelen, a ház védtelenné válik.

– Ha a tulajdonos nem akarja megvédeni, a falu sem tudja – hangzott el kora tavaszi ottjártunkkor.

Horváth Ilona azonban ezt a kijelentést nem fogadja el.

– Nem otthagytam a házat, hiszen vissza akartam menni. Ezért hagytam a kulcsot a lányomnál, majd egy ottani családnál; ezért fogadtam kertészt a zöldfelület gondozására – hangsúlyozta. – Németországba azért mentem ki, hogy rendbe tegyem az életemet, és felneveljem a gyerekemet, mert a magyarországi körülmények között ezt nem tudtam megtenni.

Elmondta, a rendőrség ugyan helyszínelt, de a nyomozás nem hozott érdemi eredményt. Közben ő úgy érzi, a faluban sokan sejthetik, kik jártak be a házba, kik hordták el az értékeket, de senki nem mer tanúskodni.

– Mindenki fél. Nem mernek szólni, még akkor sem, ha látják a rongálást. Azt is tudom, hogy drogosok is jártak be a házba. A kár több millió forintra tehető. Az egykor gondosan felújított otthonom ma már lakhatatlan, ha hazamegyek, vendégházat vagyok kénytelen bérelni. Az otthonomat már nem tudom helyrehozni. Olyan állapotban van, hogy nem érdemes felújítani – fogalmazott.

A tulajdonos helyzetét az is nehezíti, hogy az ingatlanon jelzálog van. Vagyis egy olyan ház után kellene fizetnie, amely papíron még az övé, valójában azonban már nem ad otthont senkinek.

– Most már nincs hová hazamennem – kezdte csendesen. – Szeretem Magyarországot, de most itt kell lennem, Németországban, hogy a gyerekemnek jobb legyen. Hogyan tovább? Nem tudom. A rendőrségre hiába megyek, a házam lakhatatlan, a családom nagy része Magyarországon. Annyi bizonyos, a kifosztott, széthordott otthonomat nem fogom tudni újraépíteni. Nincsenek szavak arra, amit most érzek. Miközben én két súlyos műtét után jelenleg is két munkahelyen dolgozom a megélhetésünkért és a talpon maradásért, addig egészséges emberek minden lelkiismeret-furdalás nélkül tették tönkre a múltamat, a jelenemet és a jövőmet.

Üres helyiségek, a pusztítás nyomai odabent is (Fotó: Cívishír-archív)
Szerep árnyékos oldalán jártunk
A kis faluban sorra tűnnek el a házak, miközben hiába látják a bajt, mindenki tehetetlen.
További híreink
Zápor, zivatar vár a hajdú-bihariakra
Zápor, zivatar vár a hajdú-bihariakra
Gomolyfelhős napok következnek.
Feloldják a tilalmat Hajdú-Biharban
Feloldják a tilalmat Hajdú-Biharban
Megszűnt a fokozott tűzveszély.
Elfogták a bojti birkatolvajokat
Elfogták a bojti birkatolvajokat
Öt állatot lopott el a két férfi.
Rendszámtáblákkal trükközött egy szerepi nő
Rendszámtáblákkal trükközött egy szerepi nő
Pechjére megállították a rendőrök.
SzinTér Fesztivál: a művészet életre kel Hajdúszoboszlón
SzinTér Fesztivál: a művészet életre kel Hajdúszoboszlón
Egésznapos élmények a Szent István parkban.
Milliókat fizetett, hogy bírósági végrehajtó legyen
Milliókat fizetett, hogy bírósági végrehajtó legyen
Debrecenben tárgyalják a büntetőügyet.
Amikor Hajdúböszörményre figyel az ország
Amikor Hajdúböszörményre figyel az ország
A mezővárosban 26 éves hagyományt ápolnak.
Újabb hortobágyi lovak a kazah sztyeppén
Újabb hortobágyi lovak a kazah sztyeppén
Öt állatot engedtek szabadon.
Már szűknek bizonyulnak az intézmények Bocskaikertben
Már szűknek bizonyulnak az intézmények Bocskaikertben
A folyamatosan növekvő lakosságszám miatt bölcsődei, óvodai és iskolai fejlesztésekre készül az önkormányzat.
Balatoni tábor lehetne Komádi nagy esélye
Balatoni tábor lehetne Komádi nagy esélye
Nyári programok most is lesznek, de a káptalanfüredi üdülő felújítása új lehetőséget adna.
Debrecenben tárgyalják az elalvó mozdonyvezető ügyét
Debrecenben tárgyalják az elalvó mozdonyvezető ügyét
Több, a vasúti forgalmi utasításban rögzített szabályt megszegett.
Hirdetés
Hirdetés
Maradnak a hat- és nyolcosztályos iskolák
Maradnak a hat- és nyolcosztályos iskolák
Lannert Judit egyeztetett az egyházi iskolafenntartók vezető képviselőivel.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
GKI: a többgyerekes családok átlag fölötti életszínvonalon élnek
GKI: a többgyerekes családok átlag fölötti életszínvonalon élnek
A gyermek nélküliek reáljövedelme csak 50 százalékkal nőtt 2010 óta.
Hirdetés
Hirdetés
Új vezetője van a Készenléti Rendőrségnek
Új vezetője van a Készenléti Rendőrségnek
Így döntött a belügyminiszter.
Gazdaság
Magyar: 7 százalék is lehet költségvetési hiány
A pénzszórások leállítása jelentősen javíthatja a helyzetet - mondta.
Júliustól többe kerülnek a temus rendeléseink
A vámot nem csomagonként, hanem az egy csomagban található termékkategóriák után kell megfizetni.
Százhetvenezer autós még nem fizetett
Nem érdemes halogatni az ügyintézést.
Fizetésemelés: Debrecenben is demonstráltak
Sztrájkot is kilátásba helyeztek.
Támogatott tartalom
Nézd meg, mit álmodnak Debrecenben a villamosok!
Nézd meg, mit álmodnak Debrecenben a villamosok!
Múzeumok éjszakája a remízben – a program nosztalgiajegy váltása mellett vehető igénybe.
SzinTér Fesztivál: a művészet életre kel Hajdúszoboszlón
SzinTér Fesztivál: a művészet életre kel Hajdúszoboszlón
Egésznapos élmények a Szent István parkban.
Amikor Hajdúböszörményre figyel az ország
Amikor Hajdúböszörményre figyel az ország
A mezővárosban 26 éves hagyományt ápolnak.
Google hirdetés vagy SEO?
Google hirdetés vagy SEO?
Melyikre van inkább szüksége egy vállalkozásnak?