Nehéz év után, új célok előtt a katasztrófavédelem

Rendkívül megterhelő évet zárt 2025-ben a Hajdú-Bihar Vármegyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság – erről számolt be Gerebenics Károly tűzoltó ezredes, vármegyei igazgató a Hajdú-Bihar Vármegyei Önkormányzat Közgyűlésnek június 26-án, a Vármegyeházán tartott ülésen. A testület a tájékoztatót – a többi napirendhez hasonlóan – vita nélkül, egyhangú szavazással fogadta el. A közgyűlésen 18 képviselő volt jelen, így a testület határozatképes volt.
A katasztrófavédelem 2025-ös tevékenységéről szóló beszámoló szerint a vármegye tűzoltói tavaly összesen 4496 beavatkozást hajtottak végre, ami 46 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. A jelentős növekedés döntően a július 7-8-i viharkatasztrófának tudható be: két nap alatt több mint kétezer káreseményhez riasztották az egységeket, ami önmagában az éves vonulások közel felét jelentette.
A műszaki mentések száma csaknem megduplázódott. A tűzoltóknak 3430 esetben kellett beavatkozniuk, ami 95 százalékos emelkedést jelentett 2024-hez képest.
A legtöbb munkát a viharkárok, a kidőlt fák, a vízkárok és a közúti balesetek adták, a viharok miatt önmagában 2178 alkalommal vonultak a vármegye tűzoltói. Emellett 1066 olyan tűzeset történt, amely tényleges beavatkozást igényelt.
A beszámoló több jelentős káresetet is kiemel. Debrecenben egy gázrobbanás következtében lakhatatlanná vált egy családi ház, egy ember életét vesztette. Tetétlen külterületén 400 hektáron égett a cserjés, nádas és legelő, miközben mintegy 250 szalmabála semmisült meg. Berettyóújfaluban szabadtéri tűz veszélyeztette a Pálfi István Rendezvénycsarnokot, Biharnagybajomban pedig egy meghibásodott transzformátor miatt keletkezett tűz hat ingatlanra is átterjedt.
A katasztrófavédelem feladata jóval túlmutat a tűzoltáson. A szervezet a tűzesetek és műszaki mentések mellett polgári védelmi és lakosságvédelmi feladatokat lát el, irányítja a segélyhívások kezelését és a beavatkozásokat, tűzvédelmi és iparbiztonsági hatósági munkát végez, ellenőrzi a veszélyes üzemeket és a veszélyesáru-szállítást, felkészíti az önkéntes tűzoltó egyesületeket és mentőszervezeteket, valamint kiemelt figyelmet fordít a megelőzésre és a lakosság tájékoztatására.
Kihívás az utánpótlás biztosítása
Gerebenics Károly szóbeli kiegészítésében úgy fogalmazott: mozgalmas évet zártak, amelynek során végzett munkát az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság is elismerte. Az idei év legfontosabb feladatai között az utánpótlás biztosítását, a települések önvédelmi képességének fejlesztését és a káresetek számának mérséklését említette.
Ménes Andrea és Kiss Attila (mindketten Fidesz-KDNP) felszólalásukban a tűzoltók és a katasztrófavédelem munkatársainak társadalmi megbecsülését hangsúlyozták, kiemelve, hogy segítség esetén mindig időben érkeznek. Pajna Zoltán (Fidesz-KDNP), a közgyűlés elnöke ugyanakkor rámutatott: miközben a szervezet munkáját nagy társadalmi elismerés övezi, továbbra is kihívást jelent az utánpótlás biztosítása és a szakemberek megtartása. Hozzátette, reméli, hogy a jövőben nem települnek újabb veszélyes üzemek a vármegyébe, amelyek tovább növelnék a szakemberhiányt.













































