Küszöbön a Piac utcai lakásberuházás

Idén elkezdődhet a Piac utca 57-61. számok mögötti több mint tízmilliárd forintos lakásprojekt; a beruházó REALIS 3 Ingatlanfejlesztő Alap felújítja a helyi védelem alatt álló – hosszú ideje letakart – Steinfeld-ház még menthető homlokzatát is.
Az Apolló-tömbként ismert belvárosi területen a 2000-es évek végén plázát épített volna a később csődbe ment Épszer-Innobau. A balsikerű vállalkozás csak a Miklós utcai parkolóház felhúzásáig jutott, amelyre különböző hiányosságok miatt azóta sem adtak ki használatbavételi engedélyt a hatóságok. Később az egyik leggazdagabb magyarként ismert Jellinek Dániel cége, az Indotek Zrt. vásárolta fel az 57-61. számhoz tartozó ingatlanok egy részét a parkolóházzal együtt. Úgy tűnt, a 2020-as évek közepére megvalósítják a lakásépítési elképzeléseiket. Azonban 2024 végén változott a terv: az Indotek eladta a területet a REALIS Csoport egyik vállalatának. Ennek alapítója és vezérigazgatója Schrancz Mihály, aki elismert szereplő az üzletágban.

Schrancz Mihály a Cívishírnek elmondta: „A területen egyetlen helyrajzi szám alatt, a Piac utca 59. számhoz kapcsolódóan valósul meg a fejlesztés. A helyi védettségű Steinfeld-ház fontos eleme a belvárosi utcaképnek. Az épület rossz állapotú, a lépcsőházat is magában foglaló hátsó traktust az életveszélyessége miatt már a tervezett bevásárlóközpont-fejlesztés időszakában elbontották. A homlokzatot a kivitelezés megkezdése előtt acélszerkezettel rögzítjük és a századelős állapotának megfelelően állítjuk helyre” – ígérte. Hozzátette: a hatósági egyeztetések többsége lezárult, csakúgy, mint a tervezés és az előkészítés. Az építési engedélyt várhatóan a következő hónapokban megkapják, és még az év végén hozzákezdhetnek a lakásprojekt megvalósításához.
Fásított tömbbelső
A beruházó a tervezett 109 lakással változatos igényeket fed le – stúdió és nappali plusz 1-4 hálószobás ingatlanok is épülnek majd. A projekt különlegességeként az építési telek 45 százalékán zöldfelületet alakítanak ki. A magas zöldterületi arányt fákkal is beültetett zöldtetőkkel érik el. Schrancz Mihály közlése szerint karakteres épületegyüttest hoznak létre, a lakásoknál pedig a saját szóhasználatukkal „high standardként” említett minőségből nem engednek.
A beruházáshoz szükséges tőkét a REALIS WAM Alapkezelő Zrt. által kezelt REALIS 3 Alap gyűjti (a Magyar Nemzeti Bank által felügyelt tevékenységről van szó), Schrancz Mihály két-három debreceni befektetőre is számít. Ezt a szándékot – hallottuk – a városvezetés külön üdvözölte. Arra a kérdésünkre, hogy mi a biztosíték a szükséges, tízmilliárd forintot meghaladó forrás összegyűjtésére, a vezérigazgató úgy válaszolt: széles, nagyobb intézményi és privát befektetőket is magában foglaló stratégiai partneri körrel rendelkeznek, akik már elköteleződtek a projekt mellett.

A Miklós utcai Apolló-parkolóház nem része a projektnek, helyette mélygarázst építenek. Schrancz Mihály úgy fogalmazott, hosszasan vizsgálták a kérdést, végül úgy döntöttek, hogy a fejlesztés szempontjából nem lett volna észszerű a parkolóház megvásárlása.
Egyrészt a 13 félszintes parkolóház felső szintjeinek hasznosíthatósága erősen kérdéses, ezeket üzletileg nem tudnák megtérülően üzemeltetni. Másrészt az általuk megcélzott, prémium minőséget kereső vevőkör számára kényelmesebb, gyorsabb, ily módon vonzóbb az épület alatti parkolókból lifttel feljutni a lakásokhoz, mint elsétálni a parkolóházhoz és ott liftezni.
Ratalics László

























































