Egyhangú döntés arról, ki vezesse a MODEM-et

Egyhangúlag a MODEM-et 2021 óta irányító Vizi Katalint támogatta a debreceni közgyűlés június 25-én Gulyás Gáborral szemben, így ő nyerte el a képzőművészeti kiállítóhelyre vonatkozó ötéves vezetői megbízást.
A MODEM-et érintő döntés előzményeiről a napokban írtunk. Most kiderült, hogy amíg a pályázatokat elbíráló szakmai bizottság mindkét pályázatot egyhangúlag támogatta, addig a közgyűlés – fideszes többségű – kulturális és oktatási bizottsága, illetve tulajdonosi és gazdaságfejlesztési bizottsága Vizi Katalint megválasztását javasolta. Mindez nem annyira meglepő annak tudatában, hogy Gulyás Gábor még az országgyűlési választok előtt azt írta az Orbán-korszakról:
2010 és 2026 között egy szűk kör uralma valósult meg, amely a közösségi érdek helyett gátlástalanul a saját hasznát hajszolta.
A döntést szintén befolyásolhatta, hogy két eléggé különböző pályázatról beszélhetünk. Amíg Vizi Katalin alkalmazkodott a korlátos debreceni lehetőségekhez és a meglévő erőforrásokra támaszkodna, addig Gulyás Gábor nagyívű, ezáltal sokkal több pénzt igényelő terveket szeretett volna megvalósítani a MODEM-ben.
A szavazás után Papp László polgármester dicsérően beszélt Vizi Katalinról, aki a „lehetőségekből kihozta a maximumot és nagyon jó kezdeményezéseket és programokat indított el, valósított meg”. Megígérte: dolgoznak az anyagi lehetőségek tágításán, ami szükséges a szélesebb közönség bevonzásához.
Puskás István kulturális alpolgármester olvasatában a közgyűlés a „folyamatos építkezés ambíciójának szavazott bizamat”. Szerinte a MODEM messze több, mint kiállítóhely és múzeum, inkább nevezhető – Vizi és csapata szisztematikus építkezésének köszönhetően – a város iránt nyitott közösségi térnek. A következő öt év célja e gondolkodó szerep növelése.
Vizi Katalin különösen boldognak nevezte magát amiatt, hogy míg a korábbi megbízása körül vita zajlott, most egyhangúlag támogatta a közgyűlés. Sikerült meggyőzni a kétkedőket, akik régebben a debreceni kötődés hiányát vetették fel vele szemben – állapította meg, hozzátéve, beleszeretett a városba, ide költözött és a Debrecennek szerzett elismerés fontossabbá is vált, mint önmagában a MODEM sikere. Vizi tehát öt évre kapott megbízást havi bruttó 1,47 millió forint alapbérért.
Vizi Katalin: Debrecen él. A Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészettudományi Karán alapszakos szabad bölcsészként diplomázott, művészettörténet specializációval. Fél éves Erasmus ösztöndíjas volt a római La Sapienza Egyetemen. Részt vett becsüstanfolyamon, OKJ pénzügyi-számviteli ügyintéző képzésen. 2014-től budapesti magángalériákban dolgozott: a Makláry Fine Arts Galériában asszisztensként, a Faur Zsófi Galériában galériavezetőként. 2016-2020 között az Optima Befektető Zrt. kulturális szervezője volt, 2018-tól az Ybl Budai Kreatív Ház művészeti vezetője, 2021-ben a Magyar Nemzeti Bank Gyűjtemény gyűjteményezési koordinátora. 2021 óta a MODEM Kft. ügyvezetője.
Angol és német nyelvből általános középfokú, komplex típusú állami nyelvvizsgával rendelkezik, de az angol nyelv használata munkaeszközzé és napi rutinná vált, magasan meghaladva a középfok szintjét.
Gulyás Gábor: Budapesten él. 1994-ben szerzett magyar nyelv és irodalom-filozófia szakos középiskolai tanár oklevelet a Kossuth Lajos Tudományegyetemen. Egy évig Münsterben Tempusösztöndíjasként politikai filozófiát hallgatott. 1998-ban, szintén a Kossuth Lajos Tudományegyetemen, a Modern Filozófiai Doktori Iskolában abszolutóriumot szerzett. 1995-től több egyetemen volt óraadó: a Kossuth Lajos Tudományegyetemen majd a Debreceni Egyetemen, a Partiumi Keresztény Egyetemen, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemen, a Színház és Filmművészeti Egyetemen, legutóbb pedig az Esterházy Károly Katolikus Egyetemen.
1992-2023 között számos művészeti album írója, valamint művészeti és tudományos folyóirat szerzője, szerkesztője, főszerkesztője. 2006-2011 között a MODEM Kft. ügyvezetője, 2011-2013 között a Műcsarnok Nonprofit Kft. ügyvezetője, 2015-2020 között a Ferenczy Múzeumi Centrum igazgatója. 2020 óta független kurátorként dolgozik.
Német nyelvből általános felsőfokú, komplex típusú állami nyelvvizsgával rendelkezik.
Ratalics László
























































