Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Debreceni ajánlat a TISZA számára

Cívishír | 2026. 05. 13. | 13:42:48
A Civil Fórum megjelölte az együttműködés lehetséges irányait.
Debreceni ajánlat a TISZA számára
Gondola Zsolt Zoárd a debreceni közgyűlésen (Fotó: Debrecen.hu)
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Az Aranybikát a városnak kérné, a Vágóhíd utcai felüljárót sürgősen újraépítené, az iskolákat visszaszerezné, a helyi népszavazást lényegében ellehetetlenítő jogszabályokat megváltoztatná a Civil Fórum Debrecen Egyesület. Gondola Zsolt Zoárd frakcióvezető május 13-i sajtótájékoztatóján hangsúlyozta: a Fidesz-KDNP által irányított Debrecennek és magának a közgyűlésnek is újra kell gondolnia a viszonyát a kormányzattal. Ők maguk programszerűen megfogalmazták a legfontosabbnak tartott témákat, amelyeket egyszerre ajánlanak a debreceniek és a TISZA országgyűlési képviselői figyelmébe.

A Civil Fórum jelenleg – négy képviselővel – a legerősebb ellenzéki erő a debreceni közgyűlésben, csak ők és a Fidesz-KDNP bírnak frakcióval. Gondola Zsolt Zoárd szerint a teljes következő országgyűlési ciklusra szeretnének „szempontokat szolgáltatni” a városi közgyűlés és a parlamenti képviselők együttműködéséhez. Ha valaki nem tudná, a 2029-ig mandátummal bíró közgyűlés fideszes többségű, míg a három debreceni parlamenti képviselő – Csák László, Tárkányi Zsolt, Tompa Enikő – mind tiszás, ami előrevetít nehézségeket. Ez gyökeresen új helyzet, hiszen 1998-tól 2026-ig mindkét hadszínteret a Fidesz uralta.

– Nem követelünk, hanem kérünk és programot ajánlunk a következő időszakra. Az új kormány működésével kapcsolatban türelemre intünk. Úgy látjuk, Debrecen nyertese lehet a most kezdődő ciklusnak. Természetesen azt is érzékeljük, hogy balliberális mikroszervezetek próbálnak „rákapaszkodni a szerencsekerékre” – utalt a Szikra Mozgalom igen aktív helyi arcai és a momentumos Mándi László szerepléseire. Egyben tiszteletét fejezte ki a TISZA aktivistái felé, megjegyezve, a Civil Fórum célja „megtalálni a hangot és párbeszédet folytatni” az új kormányzattal. 

A Cívishír kérdésére elmondta: a leköszönt fideszes képviselőkkel (Kósa Lajos, Pósán László, Tasó László) egyáltalán nem voltak kapcsolatban. Mivel a Fidesz-KDNP volt hatalmon, ezért mi a közgyűlésben mondtuk el a véleményünket – indokolta Gondola Zsolt Zoárd. Hozzátette: most viszont olyan helyzet állt elő, hogy a közgyűlésben nincs képviselője a TISZA-nak, miközben ők vannak kormányon.

Alább a Civil Fórum szerinti legfontosabb témák, amelyben együttműködnének a TISZA-val. Egyben várják a debreceniek visszajelzéseit arról, hogy az ő véleményük alapján mire kellene koncentrálni.

1. Újragondolnák az önkormányzatok finanszírozását és a feladatok megosztását, mert míg a Gyurcsány-korszakban egyre kevesebb pénzt kaptak a települések a törvényben meghatározott tevékenységeik ellátására, addig az Orbán-érában egy sor feladatot elvontak.

2. Nem engedhető meg az, hogy a mindenkori kormány az állami források elosztásánál előnyben részesítse a saját pártja által vezetett önkormányzatokat, mint az az elmúlt években történt.

3. Eltörölnék a szolidaritási hozzájárulást, mert „az sarc, a helyben megtermelt bevétel ellopása”; az elvonás miatt a tehetősebb önkormányzatok jóval kevesebb pénzt fordíthatnak a település üzemeltetésére, fejlesztésére.

4. A debreceni közösségi közlekedést illesse hasonló mértékű állami támogatás, mint a fővárosit (ez ügyben Debrecennek plusz forrásokat ígért Lázár János a közelmúltban).

5. Állítsák vissza a helyi népszavazás működőképes jogintézményét, hiszen a debreceni iparfejlesztésről – különösen tekintettel a kínai akkumulátorgyárra – sem kérdezték meg a debrecenieket. Az óellenzék „próbálkozott ugyan, de a felkészületlenségükből adódóan kudarcot vallottak”. 

6. Szüntessék meg azt, hogy közmeghallgatásokat online lehet tartani. A helyiek mondhassanak véleményt, találkozhassanak a hatóságok képviselőivel, kérdezhessék őket.

7. Debrecen kaphassa vissza az iskoláit az intézményekhez kapcsolódó finanszírozással együtt.

8. A debreceni repülőtér fejlesztése megtorpant azóta, hogy állami többségi tulajdonba került, ezért a város szerezze vissza a korábbi tulajdonosi pozícióját az üzemeltető cégben.

9. A Mathias Corvinus Collegium (MCC) által 2021-ben megvásárolt Aranybika kerüljön városi tulajdonba, mert az MCC működése valószínűleg bizonytalanná válik, a szálloda pedig az államé lesz. Bár az Aranybika sohasem volt Debrecen városáé, „álmodjunk nagyot”!

10. Minél előbb kezdődjön el a Vágóhíd utcai felüljáró újraépítése, hiszen az kulcsfontosságú a keleti városrész elérésében; a közösségi közlekedés már egy ideje nem használhatja a felüljárót, miközben a Vágóhíd utcán jelentős lakásprojekt indul.

Ratalics László

További híreink
Újabb ágszakadás a Simonyi útnál
Újabb ágszakadás a Simonyi útnál
Debreceni olvasónk elégedetlen a gallyazással.
Egyetem tér felújítása: már kitölthető a kérdőív
Egyetem tér felújítása: már kitölthető a kérdőív
A debreceni közélet is megpezsdült a tervezett rekonstrukció hírére.
Egykori kollégájukat gyászolják a hajdú-bihari mentők
Egykori kollégájukat gyászolják a hajdú-bihari mentők
Debrecenben és Létavértesen szolgált.
Gólyamentés Komádiban
Gólyamentés Komádiban
Tűzoltók segítettek.
Programok, amit imádni fognak a gyerekek
Programok, amit imádni fognak a gyerekek
Úszástudás, angol nyelv és élmények egész nyáron a Debreceni Delfineknél.
Egyetem tér: online kérdőívet indítanak
Egyetem tér: online kérdőívet indítanak
A Debreceni Egyetem rektora beszélt a kötöttségekről.
Egyetem téri park: Papp László is beszállt
Egyetem téri park: Papp László is beszállt
A debreceni polgármester konzultációt kezdeményez.
Tompa Enikőnek nem tetszik az egyetemi park terve
Tompa Enikőnek nem tetszik az egyetemi park terve
A tiszás képviselő több fát és kevesebb térkövet szeretne a Debreceni Egyetem előtti parkban.
Baleset a forgalmas debreceni kereszteződésben
Baleset a forgalmas debreceni kereszteződésben
Forgalmi akadályra kell számítani.
Így élvezik a gasztrokultúrát a debreceniek!
Így élvezik a gasztrokultúrát a debreceniek!
A Gourmet Fesztivál második napján „kíváncsiskodtunk”.
Megújul az Egyetem tér
Megújul az Egyetem tér
A debreceni park több ütemben alakul át.
Lépésről lépésre építenék újra a hajdúnánási fürdőt
Lépésről lépésre építenék újra a hajdúnánási fürdőt
Bancsók Károly Tamás szerint a lemaradást nem lehet gyorsan ledolgozni, de már készülnek a rövid és középtávú tervek.
Hencidáról Európa hálószobáiba szállítanak
Hencidáról Európa hálószobáiba szállítanak
A helyiek „fütyigyárnak” hívják a volt téesztelepen működő céget, amely közel 40 országba juttat szexuális segédeszközöket.
GKI: a többgyerekes családok átlag fölötti életszínvonalon élnek
GKI: a többgyerekes családok átlag fölötti életszínvonalon élnek
A gyermek nélküliek reáljövedelme csak 50 százalékkal nőtt 2010 óta.
Magyar: 7 százalék is lehet költségvetési hiány
Magyar: 7 százalék is lehet költségvetési hiány
A pénzszórások leállítása jelentősen javíthatja a helyzetet - mondta.
Júliustól többe kerülnek a temus rendeléseink
Júliustól többe kerülnek a temus rendeléseink
A vámot nem csomagonként, hanem az egy csomagban található termékkategóriák után kell megfizetni.
Újra ígéretet tett a józsaiaknak a polgármester
Újra ígéretet tett a józsaiaknak a polgármester
Ha a többség lezáratná az utcáját a nem kívánt forgalom miatt, akkor a debreceni városvezetés enged.
Százhetvenezer autós még nem fizetett
Százhetvenezer autós még nem fizetett
Nem érdemes halogatni az ügyintézést.
Fizetésemelés: Debrecenben is demonstráltak
Fizetésemelés: Debrecenben is demonstráltak
Sztrájkot is kilátásba helyeztek.
Felfüggesztették a devizahiteles pereket
Felfüggesztették a devizahiteles pereket
Hatályba lépett a törvény.
Cipőt hív vissza az ALDI
Cipőt hív vissza az ALDI
Határérték feletti vegyi anyagok lehetnek benne.
Hirdetés
Hirdetés
Nyuszimotor-ügy: nyomoz a rendőrség
Nyuszimotor-ügy: nyomoz a rendőrség
Hűtlen kezelés gyanúja miatt.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
A brit gyerekek nem TikTokozhatnak
A brit gyerekek nem TikTokozhatnak
Jön a világ legszigorúbb közösségimédia-korlátozása.
Hajdú-Biharban is megkezdődött a razzia
Hajdú-Biharban is megkezdődött a razzia
Az ellenőrzések célja a közlekedésbiztonság javítása.
Újabb ágszakadás a Simonyi útnál
Újabb ágszakadás a Simonyi útnál
Debreceni olvasónk elégedetlen a gallyazással.
Gazdaság
Lépésről lépésre építenék újra a hajdúnánási fürdőt
Bancsók Károly Tamás szerint a lemaradást nem lehet gyorsan ledolgozni, de már készülnek a rövid és középtávú tervek.
Hencidáról Európa hálószobáiba szállítanak
A helyiek „fütyigyárnak” hívják a volt téesztelepen működő céget, amely közel 40 országba juttat szexuális segédeszközöket.
GKI: a többgyerekes családok átlag fölötti életszínvonalon élnek
A gyermek nélküliek reáljövedelme csak 50 százalékkal nőtt 2010 óta.
Magyar: 7 százalék is lehet költségvetési hiány
A pénzszórások leállítása jelentősen javíthatja a helyzetet - mondta.
Júliustól többe kerülnek a temus rendeléseink
A vámot nem csomagonként, hanem az egy csomagban található termékkategóriák után kell megfizetni.
Támogatott tartalom
Programok, amit imádni fognak a gyerekek
Programok, amit imádni fognak a gyerekek
Úszástudás, angol nyelv és élmények egész nyáron a Debreceni Delfineknél.
Miért most éri meg céges rendezvényt szervezni?
Miért most éri meg céges rendezvényt szervezni?
A Tuba Tanya több, mint egy rendezvényhelyszín.
Nézd meg, mit álmodnak Debrecenben a villamosok!
Nézd meg, mit álmodnak Debrecenben a villamosok!
Múzeumok éjszakája a remízben – a program nosztalgiajegy váltása mellett vehető igénybe.