Sokasodó osztályok a Debreceni Nemzetközi Iskolában

A következő tanévre 512 főben határoznák meg a maximális tanulói létszámot a Debreceni Nemzetközi Iskolában, ahol az óvodások 3, az általános és középiskolások összesen 12 évfolyamon tanulnak; az évfolyamok többsége már két osztállyal működik – derül ki a Debreceni Nemzetközi Oktatási Központ Kft. (DENOK) tavalyi üzleti beszámolójából, amelyről május 29-én tárgyal a város közgyűlése.
A tanintézményt működtető gazdasági társaság 2024-ben 202 millió forint támogatást kapott az önkormányzattól a Debreceni Nemzetközi Oktatásért Alapítványon keresztül, az összegből 30 millió forintot nem használtak fel. Így a múlt évet 2,7 millió forint adózott eredménnyel zárták. A nemzetközi iskola 2019 őszén indult, a DENOK 2021-ben vette át az üzemeltetést.
Emlékeztető: a 2014 óta újabb szakaszába lépett debreceni iparosítás során a városvezetés a sikeresség szempontjából alapfeltételként tekintett egy, a beruházásokkal érkező külföldiek számára megfelelő, a nemzetközi követelményeket teljesítő iskola alapítására. Az önkormányzat az elmúlt években milliárdos összeggel járult hozzá az egyre nagyobb létszámú intézmény működtetéséhez, amely Papp László polgármester korábbi közlése szerint körülbelül ötszáz diáknál válhat önfinanszírozóvá (mára a külföldiek vannak többségben).
Az iskola idén tavasszal eleget tett a New England Association of Schools and Colleges (NEASC) támasztotta feltételeknek. Ennek köszönhetően a leendő érettségizők International Baccalaureate bizonyítványt és/vagy NEASC középiskolai bizonyítványt is szerezhetnek (az IB egy világszerte elismert oktatási program). Az intézmény nemcsak a szokásos NEASC akkreditációt szerezte meg, hanem elnyerte a rangos NEASC ACE (Accreditation for Continuous Improvement) minősítést, ami „az innováció, a tanulói jóllét, az aktív tanulás és a pozitív társadalmi hatás melletti elköteleződés” kifejeződésével tovább javítja a nemzetközi presztízsét.
A nemzetközi iskolában 21 olyan tehetséges debreceni diák is tanul, akiknek a tandíját az önkormányzat fizeti (az ösztöndíj-programra évente írnak ki pályázatot). Az intézmény kapacitásai mintegy 600 diák oktatás-nevelését teszik lehetővé; a most futó tanévben mintegy 380 gyereket tanul ott.
Ratalics László





























