Ifjú gitárművészek versenyeztek Debrecenben

Intenzív zenei kurzusokon, hangversenyeken vehettek részt a harmincadik alkalommal megrendezett Klasszikus Gitárosok Debreceni Találkozóján a tehetséges ifjú gitárművészek, akik nem csak tanultak, de versenyeztek is. Az ország több pontjáról érkezett fiatalok nemzetközi szinten is egyedülálló megmérettetésen tehették próbára tudásukat.
Egy héten át a gitármuzsikáé volt a főszerep a Debreceni Egyetem (DE) Zeneművészeti Karán (ZK). Az ifjú gitárosok fővárosi és tiszántúli zeneiskolákból, szakgimnáziumokból, felsőoktatási intézményekből érkeztek és intenzív zenei kurzusokon vettek részt június 27. és július 3. között. A találkozó és verseny már három évtizede várja a fiatal gitárművészeket, akik egyéni és kamarazenei foglalkozások, zenekari próbák, esténként pedig szakmai előadások révén fejleszthetik hangszeres tudásukat.
A találkozót a DE ZK néhai oktatója, Adrovicz István indította útjára harminc évvel ezelőtt, ma pedig a nyári zenei kurzusok egyik legelismertebb és legkeresettebb eseménye. A Debreceni Egyetem Zeneművészeti Karára minden évben egyre több tehetséges fiatal gitáros érkezik, akik közül – a tapasztalatok alapján – sokan a DE hallgatóivá is válhatnak.
A kurzusokra jelentkezett fiatalok fejlődését idén a Debreceni Egyetem oktatói mellett Budapestről, Békéscsabáról és Szolnokról érkezett tanárok segítették.
Csorba Gergő, a Zeneművészeti Kar klasszikus gitártanára, a találkozó és verseny művészeti vezetője szerint a rendezvény népszerűsége részben annak is köszönhető, hogy a gitár még mindig az egyik legnépszerűbb hangszer, számtalan olyan zenei stílus létezik, melyek megszólaltatására kifejezetten ez a legalkalmasabb.
- A fiatalok keresik azokat a lehetőségeket, ahol fejlődni tudnak. A találkozó és verseny egy olyan alkalom, ahol nagyon magas szintű tudással gazdagodhatnak, megismerhetnek új technikákat, bővíthetik zenei szemléletüket, olyan közegben és miliőben gyakorolhatnak, ami feltétlenül a tehetségük erősítését szolgálja. A kurzusokat tartó oktatók személye is garancia arra, hogy magasabb zenei szintre érjenek a fiatalok, akár ilyen rövid idő alatt is. Az esemény létjogosultsága emiatt megkérdőjelezhetetlen, de abból a szempontból is fontos, hogy országos szinten egyedülálló ez a mára komoly tradíciókkal felvértezett klasszikus gitáros műhelymunka – fogalmazott Csorba Gergő.
Az egy héten át tartó szakmai esemény nem csak a fiatal gitárosok összetartását erősítette, hanem egyben megmérettetés is volt. A verseny lehetőséget teremtett a fiataloknak arra, hogy éles helyzetben hozzák ki magukból és hangszerükből a maximumot, ezáltal újabb rétegeit fedezhették fel a klasszikus gitáros zenének és a játéknak.
A verseny egyedülálló a maga nemében, ugyanis minden évben egy zeneszerzőt kérnek fel a kötelező mű megírására. Ezt a darabot a jelentkezők a találkozó első napján kapták kézbe és néhány nap alatt kellett megtanulniuk. Mivel a művet senki nem hallotta korábban, felvétel sem készült róla, kizárólag a kottakép alapján lehetett elsajátítani, így a feladat komoly kihívást jelentett a versenyzők számára. Ezáltal mindenki egyenlő esélyekkel indulhatott a megmérettetésen.
Csorba Gergő elmondta: a találkozó és verseny a kortárs zene elkötelezett támogatója, tudatosan szeretnék támogatni a modern zenét, ez a versenyfelkérés inspirálja a mai zeneszerzőket az új művek írására és arra, hogy gitárra komponáljanak.
A 30. alkalommal megrendezett Klasszikus Gitárosok Debreceni Találkozóján minden este gitárzene várta a közönséget a karon, a Liszt teremben fellépett a DE Zeneművészeti Kar Gitáregyüttese, Keller András, Benkő Mihály és Varga Gábor, valamint Schwarczenberger Simon gitárművészek. Zárásként a kurzuson részt vett harminc diák adott koncertet.
Díjazottak:
1.korcsoport: 1. Czihat Mónika, 2. Széll Mónika, 3. Őszi Csongor
2.korcsoport: 1. Bajkán Csenge, 2. Sigér Vivien, 3. Farkas Bács Levente










































