Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Durva retorziókról beszélt Kósa Lajos

Cívishír | 2025. 03. 15. | 12:40:22
A debreceni képviselő szerint soha nem álltunk olyan rosszul demokrácia ügyében Európában, mint most.
Durva retorziókról beszélt Kósa Lajos
Ami a szabadságot illeti, Kósa Lajos úgy látja, ezzel „igen rosszul állunk” (Fotó: Ratalics László/Cívishír)
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A maga szabadságáért, önrendelkezéséért minden generációnak meg kell vívnia, senki sem kapja ajándékba, ki kell küzdeni személyenként, közösségenként, nemzetenként – mondta március 15-i debreceni beszédében Kósa Lajos; a fideszes országgyűlési képviselő a magyar önrendelkezést „Európától” félti, amelyet háborúpártinak, a szólásszabadságot elnyomónak festett le. Szerinte a „legdurvább retorzióban” van részük azoknak, akiknek a fősodortól eltérő véleményt képviselnek.

A politikus a negyvennyolcas 12 pont tételmondatát („Legyen béke, szabadság, egyetértés”) körüljárva a békét az önrendelkezés feltételeként határozta meg. – A béke hiánya a háború, amely az erőszakról szól, amikor önrendelkezés helyett az erősnek van igaza és jaj a legyőzötteknek. Háborúban nincs önrendelkezés – mondta Kósa Lajos, aki hasonlóan tekint a szabadságra is. Hangsúlyozta: szabadság nélkül senki sem gondolkodhat, senki sem rendelkezhet önmagáról. A képviselő ide sorolta az „erős identitást” is, amely hiányában a világban való eligazodási képesség nélküli „bolyongó lelkek vagyunk”. 

Az egyetértés fogalmát nevezte a „talán legtalányosabbnak”. – A 12 pontot értelmezve ez arról szól, hogy jöjjön létre olyan rendszer (népképviseleti országgyűlés), amely kidolgozza az egyetértés mechanizmusait és minimumát – hangoztatta arra utalva, hogy ez az egyetértés a demokratikus rendszer követelésének alapjaként is felfogható.

Az országgyűléséi képviselő szerint ma – éppúgy mint 1848-ban – az egyik legnagyobb politikai küzdelem az önrendelkezésért vívott harc. Majd arról beszélt, hogy „az Európai Unió egyértelműen háborúpárti”, amivel a korábbi logika alapján a „legdurvábban sértik az önrendelkezés elvét”, a „kisebb nemzeteknek, a gyengébbeknek az önrendelkezése fel sem merül”. 

Ünnepi beszéd Debrecen főterén (Fotó: Ratalics László/Cívishír)

Ami a szabadságot illeti, Kósa Lajos úgy látja, ezzel „igen rosszul állunk”, az „egyén szabadsága számos európai országban nagyon durván van korlátozva”. A fősodorhoz tartozó vélemény szabadon elmondható, aki attól eltér, annak a legdurvább retorzióban van része – hallhattuk. Majd a múlt év végi romániai elnökválasztás első fordulójára és Călin Georgescu kizárására utalva közölte, „soha nem álltunk olyan rosszul demokrácia ügyében Európában, mint ahogy most”. – Lehet rossz véleményünk erről az emberről, azonban a demokrácia arról szól, hogy vitatkozzunk vele, nem arról, hogy kizárjuk a versenyből – összegezhető Kósa Lajos nemtetszése kiegészítve azzal, hogy szerinte hiába képviselik egyes pártok a szavazók 20-30 százalékát, ki vannak szorítva, amennyiben nem a fősodor véleményét képviselik. 

A beszéd végén úgy összegezett, hogy mindez a debrecenieket is „súlyosan érinti”, mert amikor Bajnai Gordon volt kormányon, akkor az IMF tollba mondására szüntették meg a 13. havi nyugdíjat, míg korábban – nem a Fidesz kormányzása idején – külföldi nyomásra történtek meg privatizációk. – Ezért kulcskérdés, hogy a magyar nemzet megértse, önrendelkezés nélkül nincs magyar szabadság, jólét, az ország nem tud ötről hatra jutni – jelentette ki.

Ratalics László 

További híreink
Fogadta a polgármester Debrecen ifjú bajnokait
Fogadta a polgármester Debrecen ifjú bajnokait
Papp László támogatásáról biztosította debreceni utánpótlásnevelést.
Útlezárás a Magyarország–Kazahsztán meccs miatt
Útlezárás a Magyarország–Kazahsztán meccs miatt
Változik a forgalmi rend Debrecenben.
Gázolt a vonat: már nincs késés a debreceni vonalon
Gázolt a vonat: már nincs késés a debreceni vonalon
Kisújszállásnál ütött el egy embert az InterCity.
Két szakaszban közlekednek a debreceni villamosok
Két szakaszban közlekednek a debreceni villamosok
Baleset történt a Simonyi úton.
Tompa Enikő: újabb bírságokat kap a CATL
Tompa Enikő: újabb bírságokat kap a CATL
A vízügy és a környezetvédelmi hatóság is lecsap a debreceni gyárra.
Hosszú sor a debreceni ételosztáson
Hosszú sor a debreceni ételosztáson
A Demokratikus Koalíció helyi szervezete látta vendégül a rászorulókat.
Nem elég a Sziget-kék, még bocsok is születtek
Nem elég a Sziget-kék, még bocsok is születtek
Egyre nehezebb a verseny a debreceni állatkert számára, de nem csak ők küzdenek a jegyvásárlókért.
Világszínvonalú produkciók a debreceni színpadon
Világszínvonalú produkciók a debreceni színpadon
Záróvizsga-koncerttel fejezte be tanulmányait az egyetem kortárs könnyűzene alapképzési szak első végzős évfolyama.
Zöld folyadék: megbüntetik a CATL-t
Zöld folyadék: megbüntetik a CATL-t
A CATL debreceni telephelyénél május 5-én este bugyogott fel a csatornából a zöld színű folyadék.
Debrecen saját halottjának tekinti Polgár Sándort
Debrecen saját halottjának tekinti Polgár Sándort
Életével és munkásságával generációkat inspirált - írják.
Gyermekvédelem: jön az egymilliárdos kártalanítási alap
Gyermekvédelem: jön az egymilliárdos kártalanítási alap
Az új kormány miniszteri biztost nevez ki a gyermekvédelmi és javítóintézeti bántalmazási ügyek teljes feltárására.
Augusztusban érkezhet az iskolakezdési támogatás
Augusztusban érkezhet az iskolakezdési támogatás
Ám úgy tűnik, nem mindenki ugyanannyit kap majd.
A TISZA szigorítja a vagyonnyilatkozati rendszert
A TISZA szigorítja a vagyonnyilatkozati rendszert
Ezzel is szeretnék segíteni az átláthatóságot.
Vitézy: újra elérhető a Vonatinfo
Vitézy: újra elérhető a Vonatinfo
További fejlesztések várhatóak a közeljövőben.
Kinevezték az új országos rendőrfőkapitányt
Kinevezték az új országos rendőrfőkapitányt
Mecser Tamás kapott megbízást.
Erős földrengés rázta meg a Fülöp-szigeteket
Erős földrengés rázta meg a Fülöp-szigeteket
Japánban és Indonéziában cunamiriadót rendeltek el.
Felülvizsgálják a politikai alapon adott menekültstátuszokat
Felülvizsgálják a politikai alapon adott menekültstátuszokat
Az érintettek hivatalos értesítést kaptak.
Magyar: nem lesznek illegális migránsok az országban
Magyar: nem lesznek illegális migránsok az országban
Aki mást állít, az hazudik - közölte a miniszterelnök.
Bilincsben hozták haza a magyar maffiózót
Bilincsben hozták haza a magyar maffiózót
Radnai László sok ügyben rendelkezik sok információval.
A MÁV ráerősít a balatoni főszezonra
A MÁV ráerősít a balatoni főszezonra
Kis mértékben módosítottak a menetrenden.
Hirdetés
Hirdetés
Fogadta a polgármester Debrecen ifjú bajnokait
Fogadta a polgármester Debrecen ifjú bajnokait
Papp László támogatásáról biztosította debreceni utánpótlásnevelést.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Történelmi meccset vív a magyar válogatott Debrecenben
Történelmi meccset vív a magyar válogatott Debrecenben
A Közép-ázsiai ország válogatottja pillanatnyilag a 109. helyen áll a FIFA-ranglistán.
Hirdetés
Hirdetés
Gyermekvédelem: jön az egymilliárdos kártalanítási alap
Gyermekvédelem: jön az egymilliárdos kártalanítási alap
Az új kormány miniszteri biztost nevez ki a gyermekvédelmi és javítóintézeti bántalmazási ügyek teljes feltárására.
Augusztusban érkezhet az iskolakezdési támogatás
Augusztusban érkezhet az iskolakezdési támogatás
Ám úgy tűnik, nem mindenki ugyanannyit kap majd.
Útlezárás a Magyarország–Kazahsztán meccs miatt
Útlezárás a Magyarország–Kazahsztán meccs miatt
Változik a forgalmi rend Debrecenben.
Gazdaság
Nem csak lakni, élni is lehet Bojton
A fejlesztések mellett a közösségépítésre is egyre nagyobb hangsúlyt helyeznek a faluban.
Nem elég a Sziget-kék, még bocsok is születtek
Egyre nehezebb a verseny a debreceni állatkert számára, de nem csak ők küzdenek a jegyvásárlókért.
Nőtt a gyereklétszám, megújult az óvoda Kismarján
Három év alatt felújítások, új programok és egyre több beiratkozó érkezett a Tarka-Barka Óvodába.
A gyerekek jövőjébe fektet Mikepércs
Saját önkormányzati forrásból újul meg a Petőfi utcai óvoda udvara és környezete.
Támogatott tartalom
Debrecenben a lehetőségek városa épül
Debrecenben a lehetőségek városa épül
Nagyvállalatok és helyi cégek egyaránt toboroznak.
 Megnyílt Debrecen új prémium szépségszalonja
Megnyílt Debrecen új prémium szépségszalonja
Professzionális szolgáltatások a L’Essence De Luxe-ban.
Borünnep Debrecenben: idén is jön a FestiWine
Borünnep Debrecenben: idén is jön a FestiWine
A rendezvényt hagyományosan zenei és szabadidős programok is kiegészítik.
Ha nyár, akkor GSV-napok!
Ha nyár, akkor GSV-napok!
Az év legnagyobb építőanyagvására Debrecenben.