Újabb kiváló kutatóhelyek a Debreceni Egyetemen

A Debreceni Egyetem (DE) újabb két szervezeti egysége, az Informatikai Kar, valamint a Természettudományi és Technológiai Kar Földtudományi Intézet nyerte el a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Kiváló Kutatóhely minősítését. Ezzel 17-ről 19-re emelkedett az intézmény minősített kutatóhelyeinek száma.
Kiemelkedően magas színvonalú tudományos munkájuk elismeréseként 14 magyarországi tudományos műhely kaphatta meg idén az MTA Kiváló Kutatóhely minősítést. Az erről szóló okleveleket a Magyar Tudományos Akadémia Széchenyi téri székházában kedden adták át ünnepélyes keretek között a minősítést elnyert kutatóhelyek képviselőinek.
- A tudományban sokszor emlegetett kiválóság akkor tud kiteljesedni, ha olyan intézményi kereteket biztosítunk számára, amelyek lehetővé teszik a folyamatos, magas színvonalú kutatómunkát. Ehhez megfelelő infrastruktúrára, kiváló kutatókból álló közösségre, a tudomány művelését magas szinten támogató menedzsmentre és nem utolsósorban stabil, kiszámítható pénzügyi háttérre is szükség van
– hangsúlyozta köszöntőbeszédében Freund Tamás, az MTA elnöke.
A Magyar Tudományos Akadémia 2021-ben hirdette meg első alkalommal az MTA Kiváló Kutatóhely pályázatot, amelynek elsődleges célja, hogy ne csak az egyes, az MTA doktora címmel elismert kiemelkedő kutatók, hanem a nemzetközi mérce szerint is kiemelkedően magas színvonalú tudományos munkát végző kutatói közösségek – egyetemek, kutatóintézetek, kutatóközpontok, vállalati kutatóhelyek – is nagyobb figyelmet kapjanak.
A 2021-es pályázat nyomán 2022-ben 95, köztük a DE 17 kutatóhelye nyerte el az MTA Kiváló Kutatóhely minősítést.
Az MTA Kutatóhelyeket Minősítő Tanácsa javaslatára Freund Tamás, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke 2024. júliusában ismét meghirdette a minősítés megszerzésére irányuló pályázatot egyetemi és kutatóintézeti kutatóhelyek részére. A határidőig 25 kutatóhely nyújtott be pályázatot. Az elbírálás során kiemelkedő szempont volt – többek között – a pályázó kutatóhely kutatói eredményessége, az elmúlt öt évben született tudományos műveinek kiválósága, a tudományos utánpótlás nevelésének, a kutatóhely működésének kimagasló színvonala, valamint innovációs teljesítménye.
A bírálóbizottság döntése alapján végül 14 tudományos műhely nyerte el az MTA Kiváló Kutatóhely minősítést, ami öt évig érvényes.






























