Trump nagyon magas vámot vet ki az EU-ra

Az Európai Unióval szemben frissen bejelentett amerikai vámemelések is a brüsszeli vezetés alkalmatlanságát bizonyítják, ezért itt lenne az ideje egy patrióta fordulatnak – írta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter július 12-én a Facebookon.
Donald Trump szombaton bejelentette, hogy augusztus 1-jétől 30 százalékos vámot vet ki az Európai Unióból származó árukra.
A Külgazdasági és Külügyminisztérium közleménye szerint a tárcavezető arról számolt be, hogy az Egyesült Államok által elrendelt intézkedés újabb bizonyíték Ursula von der Leyen és az Európai Bizottság totális alkalmatlanságára. "Ez az alkalmatlanság az elmúlt években már nagyon sok kárt és bajt okozott Európának, és most itt az újabb kudarc: Ursula von der Leyen és a brüsszeli Bizottság képtelen volt kedvező vámmegállapodást kitárgyalni az amerikai kormányzattal, s ennek megint az európai gazdaság, az európai vállalatok és az európai emberek isszák meg a levét" – hangsúlyozta.
"Mi időben szóltunk, megmondtuk, mit kellett volna csinálni: Donald Trump hivatalba lépése után egyből le kellett volna csökkenteni az Egyesült Államokkal szemben alkalmazott uniós vámtételeket. Ursula von der Leyen és a brüsszeli Bizottság ezt nem tette meg, s ezzel megint mi, európaiak jártunk rosszul" – folytatta. "Itt az ideje a változásnak Brüsszelben: a von der Leyen-félék helyett jöjjenek végre a patrióták!" – tette hozzá.
Ursula von der Leyen is megszólalt
Az Európai Unió exportjára kivetett amerikai vámok súlyosan megzavarnák az alapvető transzatlanti ellátási láncokat, hátrányosan érintve a vállalkozásokat, fogyasztókat mindkét oldalon – hívta fel a figyelmet sajtóközleményében az Európai Bizottság elnöke. Ursula von der Leyen arra reagált, hogy Donald Trump amerikai elnök 30 százalékos vámot vetett ki az Európai Unióból és Mexikóból érkező importtermékekre szombaton augusztus 1-jei hatállyal, miután Washington heteken át tartó tárgyalásai nem vezettek átfogó kereskedelmi megállapodáshoz az Egyesült Államok e kulcsfontosságú kereskedelmi partnereivel.
"Tudomásul vesszük az Egyesült Államok elnöke által küldött levelet, amely a módosított vámkulcsokat és az új határidőt tartalmazza" – fogalmazott Von der Leyen.
Emlékeztetett arra, hogy kevés gazdaság van a világon, amely olyan mértékben nyitott és elkötelezett a tisztességes kereskedelem mellett, mint az Európai Unió. "Az EU következetesen a tárgyalásos megoldást részesítette előnyben az Egyesült Államokkal, ezzel is bizonyítva elkötelezettségünket a párbeszéd, a stabilitás és az építő jellegű transzatlanti partnerség iránt" – írta. A bizottság elnöke megerősítette: az EU készen áll arra, hogy augusztus 1-jéig folytassa a tárgyalásokat a megegyezés érdekében. Ugyanakkor hozzátette: "Minden szükséges lépést meg fogunk tenni az uniós érdekek védelmében, ideértve arányos ellenintézkedések bevezetését is, amennyiben ez indokolttá válik".
Von der Leyen kiemelte: az EU eközben tovább mélyíti globális partnerségeit, amelyek szilárdan a szabályokon alapuló nemzetközi kereskedelem elveihez kötődnek.


















