Kétezer debreceni lakásban nincs áram – meddig?

Az áramszolgáltató OPUS TITÁSZ a ma délutáni, esti órákban végez a középfeszültségű hálózat helyreállításával, ez az előfeltétele annak, hogy hozzákezdhessenek a háztartásokat érintő áramkimaradási problémák megoldásához – hangzott el a viharkárok miatti július 9-i sajtótájékoztatón.
Debrecen polgármestere szerint a következő 1-2 napban visszaállíthatják az áramszolgáltatást a leállással érintett mintegy 2 ezer lakásban. Papp László szerdán, röviddel a sajtóesemény előtt találkozott az OPUS TITÁSZ vezetésével, a vállalatnál válságbizottság működik, körülbelül négyszáz emberük dolgozik a helyreállításon, a katasztrófavédelemmel és az önkormányzattal együttműködésben. A szabályok alapján az áramszolgáltató elsőként az élet- és vagyonbiztonságot veszélyeztető eseteket orvosolja, azután a kritikus infrastruktúrát érintő károk következnek, utána jönnek a lakossági igények.
Több városrészben az internetszolgáltatás sem állt helyre. A polgármester közlése alapján ez az áramszolgáltatás visszaállításával nagyjából azonos időben történhet meg, külön kérték a cégeket a mihamarabbi munkavégzésre. A végrehajtást persze az időjárás is befolyásolja, hiszen szakadó esőben nem lehet úgy haladni.
– A városvezetés a helyén van, a károk mihamarabbi elhárításán dolgozunk a hivatalos szervekkel, a segítőkkel. A városban orkán erejű szelet mértek, Debrecen országosan is az időjárás által leginkább sújtott térségek között szerepel. Olyan eseményekre, amely során villanyoszlopok törnek ketté, lombos fák fordulnak ki a földből, önkormányzati rendszert méretezni, felkészülni nem lehet – reagált a személyes felelősségét felvető megszólalásokra. Hozzátette: tavaly a városban 3200, míg idén eddig 1600 helyszínen gallyaztak, az ehhez szükséges pénzügyi forrás biztosított.
Az utak mellett sok helyütt látható zöld hulladékot soron kívül elszállítják, ebben napokon belül külön tájékoztatás várható.
Papp László arról is beszélt, hogy a viharkar@ph.debrecen.hu elektronikus címen bejelenthetők fakidőléssel, ágszakadással összefüggő káresemények. Amennyiben beteg fa okozott vagyoni kárt, abban az esetben az önkormányzat felelősségbiztosítása alapján rendezik a kárt.
Az önkormányzatnál eddig közel négyszázan tettek kárbejelentést, 250 esettel már végeztek. A megerősített katasztrófavédelmi állomány munkáját immár a honvédség is segíti három járművel, katonákkal. Közlekedési lámpák szintén megrongálódtak, leszakadtak (37), elfordultak (89), ezek javítása folyamatos, szerda délutánra a feladat nagy részével végeztek. A víznyelők tisztításán szintén dolgoznak, hiszen az ágak, levelek csatornaszemeket dugítottak el, emiatt helyenként megáll a víz.

A fakivágások kérdése – reagált a Cívishír felvetésére a polgármester – az önkormányzatot is választás elé állítja, „óriási dilemma, hiszen ha fát vágnak ki, az is probléma, ha nem vágják ki, az is probléma”. – A főkertész feladata többek között a beteg fák kiszűrése. Ha egy fánál a vizsgálat (belső) korhadást mutat ki, ha balesetveszélyes, úgy el kell távolítani. A mostani, helyenként 130 kilométeres széllel érkező vihar olyan erejű volt, hogy egy komoly gallyazás sem lett volna biztos megoldás. Évi egy-két vihar miatt nem élhetünk ezzel az eszközzel, nem csupaszíthatjuk le a fákat, amelyek közül a betegeket év közben egyébként is kivágjuk – magyarázta.
Arra a kérdésünkre, hogy kereshetik-e a debreceniek a környezetükben lévő fák állapota miatt a főkertészt, Papp László egyértelmű igennel válaszolt. – Azért van a városnak főkertésze, hogy ha valakinek kérdése van, feltehesse. Az ilyen bejelentéseket tegyék meg a hivatalnak és elvégezzük a megfelelő vizsgálatot – tette hozzá.
A vármegyei katasztrófavédelmi igazgatóság vezetője, Gerebenics Károly közölte: az elmúlt két napban majdnem 2 ezer riasztásuk volt Hajdú-Biharból, ebből 1400 káresetnél szerda délben még hátra volt a kárelhárítás. A tűzoltó ezredes jelezte, a Katasztrófavédelmi Oktatási Központ végzős tiszthelyettesei közül negyvennégyen bekapcsolódnak a kárfelszámolásba a helyiek irányítása mellett. Rajtuk kívül más vármegyékből is erősítést kapnak. Jelenleg mintegy 200 hivatásos tűzoltó dolgozik Hajdú-Biharban, nem beszélve az önkormányzati tűzoltóságok munkatársairól.
Széles Diána szerint a meteorológiai előrejelzéseket sokan nem vették elég komolyan, miközben az alpolgármester méltatta a katasztrófavédelem és általában a debreceniek erőfeszítéseit.
– A kisebb káreseteknél az emberek saját erőből elhárították a bajt, a több tonnás fákhoz viszont, érthetően, nem nyúlhattak hozzá. Ezek képezik a jelenlegi gócpontokat. Sziszifuszi munkáról van szó, hiszen a hétfői vihar után a keddi zivatar tovább súlyosbította a helyzetet. Ezért döntöttünk arról, hogy az állatkertet és a Sziget-kék játszóteret zárva tartjuk július 9-én. A középiskolások számára tartandó strandfürdős bulit, a fiatalok testi épségét védendő, július 15-re halasztottuk – mondta.
Ratalics László






















































