Országosan is mintaóvodája van Komádinak

A sok esetben mára a családokban megszakadt évszázados tudás és bölcsesség továbbadásában is segít a komádi Kerek Egy Ég Alatt Óvoda és Bölcsőde. És itt nem arra kell gondolni, hogy a mai felnőttekből hiányozna előde tudása, hanem arra, hogy a világunkban bizony kevés idő marad a családok közösen eltöltött hasznos idejére. Ezt is igyekszik pótolni a komádi gyermekintézmény a sokoldalú, szemléletformáló, a tehetségeknek teret adó nevelési programjával – természetesen a szülői házzal a lehető legszorosabb együttműködésben. És hogy mindez milyen eredményesen történt, azt jelzi az elmúlt bő évtized számos elismerése, amely egy része feljogosítja a komádi óvodát ismereteik, tapasztalataik továbbadására vármegyénk határain túl is. A Cívishír minderről Lisztes Ágnes főigazgatót kérdezte. Előtte azonban vegyük sorra, melyik évben milyen elismerést érdemelt ki az óvoda és bölcsőde többcélú intézmény:
- 2012. Akkreditált Tehetségpont
- 2013. Akkreditált Kiváló Tehetségpont
- 2016. Akkreditált Kiváló Tehetségpont
- 2009. Zöld Óvoda cím
- 2012. Zöld Óvoda cím
- 2016. Zöld Óvoda cím
- 2019. Akkreditált Kiváló Tehetségpont
- 2019. Örökös Zöld Óvoda cím.
- 2020-2023 és 2023-2026: Debreceni Oktatási Hivatal Pedagógiai Központ Bázisintézménye cím
- 2015: Biztonságos Óvoda
- 2022. Állatbarát Óvoda
- 2023. Állatbarát Óvoda és Állatbarát Bölcsőde
- 2024: Állatbarát Óvoda és Állatbarát Bölcsőde
- 2024. Év Állatvédő Bölcsődéje II. helyezés
- 2024. Év Állatvédő Óvodája II. helyezés

Van mit átadniuk
– A Bázisóvoda címet akár minden intézmény elnyerheti, aki pályázni kíván, a Vármegyei Oktatási Hivatal felhívására. Minden harmadik évben lehet beadni pályázatot, ezzel bemutatni az óvodában működő jógyakorlatot. Ilyen nálunk minden évben van, nem is egy! Az eredményeink azonban mutatják, hogy azok valóban jópéldák. Ez egy nagyon jó lehetőség a szakmai munkánk, a helyi sajátosságaink, szakmai alázatunk bemutatására, a tudásunk és tapasztalataink közreadására. A Bázisintézményi munkaterveben meghatározott jógyakorlatokat valósítjuk meg az adott év során. A Bázisóvoda cím országos elismerés, a vármegye határán túl is van kihatása – mondta Lisztes Ágnes, akinek feltettük a kérdést, hogy mindez mit jelent az óvodás gyermekek számára?
Elmondta: a közvetlen tapasztalás útján tudják a gyerekek egészséges életmódra, a néphagyományok őrzésére, a természet-, környezet -, továbbá állatvédelem tiszteletére nevelését hatékonyan megvalósítani, a gyermekek mindennapi tevékenységeik tárházába széleskörűen beépíteni. A szülői házzal, a szülőkkel szoros kapcsolatot tartanak gyermekeik sokoldalú képességeinek fejlesztése érdekében. Nevelésük alapvetően az Óvodai Nevelés Országos Alapprogramjából indul ki, ez egészül ki a helyi Pedagógiai Programokkal. Az elért címek keretet adnak a mindennapi pedagógia munkájukhoz, gyermekek számára tudatosan szervezett tevékenységükhöz. Például: az Állatbarát Óvoda cím magába foglalja a környezet szeretetére, -védelmére nevelést, az állatvédelmet; a Bázisóvoda cím a tehetséggondozást, de az Örökös Zöld Óvoda címet is. Az óvoda évente három-négy alkalommal tart bázisintézményi programot. Ezekre nemcsak a környező településekről érkeznek gyermekek és óvodapedagógusok. Már a 2026-2029-es Bázisóvodai tervük is megvan, amely jelenleg is működő, új jógyakorlat bemutatását igyekszik megmutatni a vármegye óvodapedagógusainak.
Citerásokkal a plakátokon
Komádi óvodapedagógusai minden gyermeknek felkínálják az összes lehetőséget, hogy mindenki megtalálja a számára a legkedvezőbbet, vagyis azt, ami az érdeklődése alapján a képességeik kibontakoztatásához, azok fejlesztéséhez szükségesek. A tevékenységeken keresztül nagyon sok tapasztalatot adnak át, amelyek elsődlegesen megalapozzák az egyéni képességek, egyéni tehetségek kialakulását, kibontakozását, a tanköteles korú gyermekek általános iskolai eredményességét. A gyereknek a legfontosabb tevékenysége a szabadjáték, s abba építenek be nevelési színtereket, tartalmakat, kreatív tevékenységeket, amelyek közül az óvodás a számára legkedvesebb választja ki.
A Kerek Egy Ég Alatt Óvoda ovisai sok felé mennek; így a Körös-Maros Nemzeti parkba, a Bihari Díszfaiskola és Arborétumba Magyarhomorogra, a Bodorka Népmesepontba Berettyóújfaluba, Debrecenbe a Vojtina bábszínházba, a Kodály Filharmónia előadásaira. A fenntartó önkormányzattal nagyon jó a kapcsolatuk, biztosítja az ingyenes utazást, segítve ezzel a családokat.
– Kiemelten fókuszálunk a családi életre nevelésre. Törekszünk a hagyományok nyújtotta szokás- és normarendszer átadására, átörökítésére, ami a mindennapi tevékenységünk alapvető része. Ugyancsak fontos a családdal történő szokások, ünnepek közös megélése, például családi kirándulásokat, családi napokat szervezünk. Otthon nagyon kevés az együtt töltött minőségi hasznos idő, alig, vagy egyáltalán nincs közös szokás, normarendszer, életvilág, ősi tudásátadás. Ennek következménye pedig az, hogy a családi tudás, bölcsesség nem öröklődik tovább. Megszakad a sok évszázados, őseink által felhalmozott hagyomány, tudásgazdagság. Ezt pedig pótolni kell – hangsúlyozta a vezetőóvónőt.

Lisztes Ágnes – kérésünkre – az előzőekben vázolt nevelési területekre néhány konkrét példát is elmondott. A zöld szemléletbe beletartozik az állatok védelme, szeretete, a fenntarthatóság, az ökológiai szemléletet kialakítása. A bázisintézményi program egyik sarkalatos pontja az immár két évtizede zajló vármegyei Környezetvédelmi Térségi Vetélkedő, amelyen legutóbb 14 állomáshelyet alakítottak ki. A csapatok a menlevelén található logókat követve végig járták az állomásokat. Győztest nem hirdettek, mert mindenki győztes, aki teljesítette a feladatsort. A Természetbúvár elnevezésű tehetségműhelyben dolgozzák fel többek között a Kis-Sárrét növény-, valamint a Sebes-Körös élővilágát. Az óvodának számos, természeti környezetben megvalósult programja volt. Például kirándulások során a természetben főznek a szülőkkel. A Zeneovisok, a Körös-Maros Nemzeti Park igazgatóságának felkérésére, kilenc éve a Rákász Citerazenekar kíséretében nyitják meg a Bihari Táj Napját Biharugrán. Ők szerepelnek a programot hirdető plakáton.
Kapcsolat az iskolákkal
– A város általános iskoláival jó kapcsolata van az óvodának, s céljuk a jövőben is e jó kapcsolat fenntartására. A gyermek az óvodában megalapozott készségeket, képességeket az iskolában hatékonyan tudja tovább kamatoztatni. Az óvoda minden lehetőséget megteremt ahhoz, hogy a gyerekek minél több információt, tudást szerezzenek a körülöttük lévő világból, természeti- és társadalmi környezetből. Hisszük, hogy az élet első hat évében megalapozott képességek jelentősen hozzájárulnak a gyermeki személyiség egészséges felnőtté válásához, ezáltal a társadalom hasznos tagjává formálódásához – részletezte a munkájuk jelentőségét Lisztes Ágnes.

















