Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

M3 Archeopark: 7 éve eladó

civishir.hu | 2025. 07. 01. | 09:55:09
Hiába a milliárdos beruházás, évekkel ezelőtt bezárt a Polgár melletti M3 Archeopark – 2018 óta keresik a vevőt rá. Hiába.
M3 Archeopark: 7 éve eladó
A kerítésen kívülről nem sok minden látszik az egykori mintaprojektből (Fotó: Cívishír)
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Eladóvá vált hazánk első tájtörténeti és régészeti pihenőparkja, a Polgár melletti M3 Archeopark – közölte a Cívishír érdeklődésére a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. (MNV). A hivatalos tájékoztatás szerint a 2018 óta eladó öthektáros létesítményben jelenleg csak állapotmegőrző munkálatok folynak: karbantartják a nádtetőt, működőképesen tartják a gépészeti rendszereket, rendszeresen kaszálják a növényzetet. Élet viszont nincs a házak körül.

Kérdéseinkre, miszerint mennyiért kínálják eladásra az országos viszonylatban is különleges komplexumot, továbbá akadtak-e eddig érdeklődők, nem kaptunk egyértelmű választ. Az MNV csak annyit közölt: az értékesítés szakértői értékbecslés alapján történik, az eladási ár ennek eredményén alapul. A társaság hangsúlyozta, hogy az értékesítési folyamat teljesen nyilvános az Elektronikus Aukciós Rendszeren (EAR) keresztül – ennek ellenére az M3 Archeopark jelenleg nem szerepel a rendszerben. Ahogy a nyilvánosan elérhető információk között sem találtunk árra, vásárlókra vagy akár érdeklődőkre utaló jelet.

Érdeklődtünk arról is, mire használhatja az, aki mégis fantáziát lát a létesítményben. Az MNV tájékoztatása szerint az ingatlan a helyi építési szabályzat alapján 

különleges, idegenforgalmi célú övezetben található. Az ilyen besorolás meglehetősen szűk mozgásteret enged a leendő tulajdonosnak. Épp ezért az MNV kezdeményezte az övezeti besorolás módosítását az illetékes önkormányzatnál 

– hogy tágabb lehetőségek nyíljanak meg az értékesítés előtt.

De hogy jutottunk el idáig?

A válaszhoz több mint két évtizedet kell visszautaznunk az időben. Az M3-as autópálya Polgár és Mezőkövesd közötti szakaszának építésekor, a kétezres évek legelején vetődött fel az archeopark ötlete. A régészeti feltárások során annyi lelet került elő, hogy a Déri Múzeum már nem tudott mit kezdeni velük – így született meg a gondolat: létesüljön önálló bemutatóhely. A példa Nyugat-Európából érkezett, egészen pontosan a franciaországi Dijonból. Az elképzelés szerint nem csupán múzeumi jellegű tér született volna, hanem egy szórakoztató és vendéglátóhely – látványkonyhával, rendezvényekkel, tematikus programokkal.

Az Archeopark főbejárata ma (Fotó: Cívishír)

A beruházás első üteme 1,6–1,7 milliárd forintból valósult meg az autópálya-építés régészeti keretéből, míg a turisztikai egységeket (például az interaktív kiállításokat) közel 1 milliárd forintos európai uniós forrásból építették ki. 2008-2009-re minden a helyére került, 2010-ben, a kormányváltás idején pedig a Hajdú-Bihar Megyei Önkormányzat kapta meg a működtetést.

Ám a lendület ekkor megtört.

Nem volt elég az álom

A megyei önkormányzat nem tudta vállalni a fenntartást, mert évi 30-40 millió forint kellett volna hozzá. Rövid ideig egy vállalkozó üzemeltette – volt itt koncert, fesztivál, lakodalom is –, de ez már a leépülés első szakaszában történt. Később a szerződést megszüntették, az archeopark átkerült az államhoz, ahol máig sorsára vár.

Egy, a témát jól ismerő, ám nevét nem vállaló szakember szerint a kudarc három fő okra vezethető vissza. 

1. Hiányzott a közvetlen autópálya-lehajtó. Bár az M3-as közvetlenül mellette halad el, megközelítése körülményes maradt. Egy közvetlen lehajtó megnövelte volna a látogatottságot, de egy tanulmány szerint ez kamionparkolóvá tette volna a környéket – így az ötletet elvetették. 
2. Az archeopark politikai céltáblává vált. A koncepció még az első Fidesz-kormány idején született, de a megvalósítás az MSZP-SZDSZ-kabinet nevéhez fűződik. Ez az átpolitizáltság később megnehezítette a további támogatást. 
3. Nem sikerült országos rangra emelni az archeoparkot – szemben például a nyíregyházi Sóstói Múzeumfalúval vagy a százhalombattai hasonló létesítménnyel, a polgári projekt nem épült be a közönség tudatába. Állami támogatás híján nem tudta betölteni kulturális küldetését, és végül egy lett a sok eladatlan állami vagyon közül.

A főúttól a fahídra most ez a feljáró vezet (Fotó: Cívishír)

Létezik még feltámadás?

Polgár városának hivatalosan már nincs köze az archeoparkhoz. A karbantartást az állam által megbízott cég végzi, de látogatók már évek óta nem járnak erre. A házak állnak, a nád még a helyén van, a gépészet működőképes – de a kulturális élet, ami valaha reménnyel indult, rég elcsendesedett.

Hogy lesz-e új gazda, aki életet lehel a házak közé? Egyelőre nem tudni. Az viszont biztos: a magyar régészet egyik legdrágább, mégis leginkább elfeledett projektje ma nem több, mint kitáblázható ingatlan egy elektronikus aukciós portálon. Már ha épp szerepel ott.

– CH –

Tíz évig sem húzta az eszetlen hajdú-bihari nagyberuházás
Diszkont áron szabadulna az állam a szocialistákhoz kötődő polgári skanzentől.
Az archeoparkhoz tartozó "lombkoronasétány" jelenlegi állapota (Fotó: Cívishír)
Hirdetés
Hirdetés
További híreink
Az MLSZ Hajdúszováton ruház be
Az MLSZ Hajdúszováton ruház be
Eredményt hirdettek a közbeszerzésen.
Tilalom a hajdú-bihari tűzrakóhelyekre is
Tilalom a hajdú-bihari tűzrakóhelyekre is
Az ország egész területén kiszáradt a biomassza.
Világos üzenetet küldött Hajdúhadház vezetése
Világos üzenetet küldött Hajdúhadház vezetése
A város önkormányzati képviselő-testülete szerint akkumulátoriparhoz kapcsolódó tevékenységnek nincs helye a településen.
Kamion hajtott árokba Berettyóújfalunál
Kamion hajtott árokba Berettyóújfalunál
A sofőrt kórházba vitték.
Közlekedési táblát loptak a 35-ös főúton
Közlekedési táblát loptak a 35-ös főúton
Hajdúböszörmény és Görbeháza között.
Nézz rá az életedre az utolsó sorból!
Nézz rá az életedre az utolsó sorból!
Kern András egyszemélyes darabját néztük meg a Hadházi Szabadtérin.
Lezárják Debrecen nyugati elkerülőjét
Lezárják Debrecen nyugati elkerülőjét
Országos bajnokságot rendeznek.
Tilalom a hajdú-bihari tűzrakóhelyekre is
Tilalom a hajdú-bihari tűzrakóhelyekre is
Az ország egész területén kiszáradt a biomassza.
36 tonnát gyűjtött illegálisan Hajdú-Biharban
36 tonnát gyűjtött illegálisan Hajdú-Biharban
A Debreceni Járásbíróságon döntenek a sorsáról.
Hajdú-Biharban is megkezdődött a razzia
Hajdú-Biharban is megkezdődött a razzia
Az ellenőrzések célja a közlekedésbiztonság javítása.
Zápor, zivatar vár a hajdú-bihariakra
Zápor, zivatar vár a hajdú-bihariakra
Gomolyfelhős napok következnek.
Feloldják a tilalmat Hajdú-Biharban
Feloldják a tilalmat Hajdú-Biharban
Megszűnt a fokozott tűzveszély.
Hajdú-Biharba már nem ér el a hidegfront
Hajdú-Biharba már nem ér el a hidegfront
Kellemes idő várható hétvégén.
Virágos Magyarország: több száz település nevezett
Virágos Magyarország: több száz település nevezett
A helyszíni zsűrizés a napokban indul.
Magyar katonák maradványait tárták fel
Magyar katonák maradványait tárták fel
A második világháborúban estek el.
Tiszaújvárosi robbanás: jobban vannak a sérültek
Tiszaújvárosi robbanás: jobban vannak a sérültek
A debreceni kórházban ápolnak négy személyt.
Razzia: a motorosokat ellenőrzik Hajdú-Biharban
Razzia: a motorosokat ellenőrzik Hajdú-Biharban
Azt is tudni, mire figyelnek az egyenruhások.
Tilalom a hajdú-bihari tűzrakóhelyekre is
Tilalom a hajdú-bihari tűzrakóhelyekre is
Az ország egész területén kiszáradt a biomassza.
Gázolás miatt késnek az InterCity-k
Gázolás miatt késnek az InterCity-k
A debreceni utasokat is érinti a baleset.
Változik az InterCity-k menetrendje a debreceni vonalon
Változik az InterCity-k menetrendje a debreceni vonalon
Egyes járatok a Nyugati helyett a Keletiből indulnak.
Hajdú-Biharban is megkezdődött a razzia
Hajdú-Biharban is megkezdődött a razzia
Az ellenőrzések célja a közlekedésbiztonság javítása.
Zápor, zivatar vár a hajdú-bihariakra
Zápor, zivatar vár a hajdú-bihariakra
Gomolyfelhős napok következnek.
Feloldják a tilalmat Hajdú-Biharban
Feloldják a tilalmat Hajdú-Biharban
Megszűnt a fokozott tűzveszély.
Tűz a debreceni cég nyírbátori telephelyén
Tűz a debreceni cég nyírbátori telephelyén
Hetvenegy embert kellett kitelepíteni.
Hajdú-Biharba már nem ér el a hidegfront
Hajdú-Biharba már nem ér el a hidegfront
Kellemes idő várható hétvégén.
Sertéspestis: több ezer állatot ölnek le Szabolcsban
Sertéspestis: több ezer állatot ölnek le Szabolcsban
Azonnali hatósági intézkedéseket rendeltek el.
Razzia: a motorosokat ellenőrzik Hajdú-Biharban
Razzia: a motorosokat ellenőrzik Hajdú-Biharban
Azt is tudni, mire figyelnek az egyenruhások.
Hirdetés
Hirdetés
Megújultak a virágágyások a debreceni Egyetem téren
Megújultak a virágágyások a debreceni Egyetem téren
A felsőoktatási intézmény kérdőívét több mint 7500-an töltötték ki.
Hirdetés
Hirdetés
Ötvenperces késés Debrecenből
Ötvenperces késés Debrecenből
Türelem, türelem, türelem.
Az MLSZ Hajdúszováton ruház be
Az MLSZ Hajdúszováton ruház be
Eredményt hirdettek a közbeszerzésen.
Hirdetés
Hirdetés
Tilalom a hajdú-bihari tűzrakóhelyekre is
Tilalom a hajdú-bihari tűzrakóhelyekre is
Az ország egész területén kiszáradt a biomassza.
Világos üzenetet küldött Hajdúhadház vezetése
Világos üzenetet küldött Hajdúhadház vezetése
A város önkormányzati képviselő-testülete szerint akkumulátoriparhoz kapcsolódó tevékenységnek nincs helye a településen.
Meghosszabbították a vörös kódot
Meghosszabbították a vörös kódot
Figyeljünk egymásra - kéri a miniszter.
Hőség: karbantartásokat halaszt el a vízmű Debrecenben
Hőség: karbantartásokat halaszt el a vízmű Debrecenben
A folyamatos és zavartalan ivóvíz-szolgáltatás érdekében.
Gazdaság
Belvárosi ingatlantól válna meg Debrecen városa
A ház rossz műszaki állapotban van.
Kivezették a védett árat, de nem volt egység
A Mi Hazánk azt kérdi: hol a 480 forintos benzinár?
A kisbenzinkutak egynapos bezárással tiltakoznak
A Fidesz-kormány támogatási programot hozott létre, amit a jogutód Tisza-kormány most nem akar végrehajtani - írják.
Egy érdeklődő biztosan lenne az Aranybikára
Boros Józsefet a Pálmáról, és arról is kérdeztük, hogy mit épít a Vágóhíd utcán.
Támogatott tartalom
Felnézek Fesztivál: örömünnep a debreceni főtéren
Felnézek Fesztivál: örömünnep a debreceni főtéren
Egy különleges este, ami több lehet, mint egy koncertélmény – július 4-én ingyenes zenei fesztivál várja az érdeklődőket.
Koktél Műhely: baráti partik, céges csapatépítők
Koktél Műhely: baráti partik, céges csapatépítők
Kiváló koktélok, italok, exkluzív környezet bárral és tágas kerthelyiséggel.
Filmzenekoncert a debreceni csillagos ég alatt
Filmzenekoncert a debreceni csillagos ég alatt
Új zenei élmények és látványos vizuális megoldások a Nagyerdei Szabadtéri Színpadon.
Sensirion: a 25 milliomodik terméket ünnepelték
Sensirion: a 25 milliomodik terméket ünnepelték
Ünnep a debreceni gyáregységben.