Kitüntették az első magyar űrhajóst

Negyvenöt éve, 1980. május 26-án hagyta el a Földet a Szojuz-36 fedélzetén az első magyar kutatóűrhajós, Farkas Bertalan - számol be a jeles dátumról Facebook-oldalán a HUNOR - Magyar Űrhajós Program.
Az évforduló alkalmából a szabolcs-szatmár-beregi Gyulaházán született űrhajós a Magyar Érdemrend Parancsnoki Keresztjét vehette át Dr. Sztáray Péter államtitkártól és Dr. Ferencz Orsolya űrkutatásért felelős miniszteri biztostól.
Farkas Bertalan és Valerij Kubaszov 1980. május 26-án, moszkvai idő szerint 21 óra 20 perckor, magyar idő szerint 20 óra 20 perckor, indult a világűrbe a Szojuz–36 űrhajó fedélzetén. Magyarország ezzel az űrutazással a nemzetek sorában hetedikként lépett ki a világűrbe. Az űrhajó május 28-án kapcsolódott össze a Szaljut–6 űrállomással, ahol a személyzet Leonyid Popov és Valerij Rjumin szovjet űrhajósok fogadták őket.
Farkas Bertalan később legnagyobb élményeire így emlékezett vissza:
Először látni Magyarországot a világűrből, látni a napfelkeltét és a naplementét. – Azután a kozmikus éjszaka csillagképei, a hegyláncok Dél-Amerikában, Afrika sivatagjainak szépsége és a vörös homokfelhők India fölött.
Az űrhajósok 1980. június 3-án tértek vissza a Földre a Szojuz–35 űrhajó fedélzetén, a landolás a kazahsztáni Dzsezkazgan városától 140 kilométerre történt. (Forrás: wikipédia)
















