Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A vesztesek oldalán „győzelem napját” ünnepelni...

| 2026. 05. 09. | 15:54:30
Megemlékezést tartottak Debrecenben.
A vesztesek oldalán „győzelem napját” ünnepelni...
Debrecen önkormányzata megemlékezést és koszorúzást rendezett 2026. május 9-én a Medgyessy sétányon, a világháborús emlékműnél (Fotó: DMJV-sajtó)
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A II. világháború európai hadszínterein zajló harcok befejezésének 81. évfordulója alkalmából Debrecen önkormányzata megemlékezést és koszorúzást rendezett 2026. május 9-én a Medgyessy sétányon, a világháborús emlékműnél.

Papp László, a város polgármestere beszédében kiemelte: 1945. május 9-én véget ért Európában a ‘39 őszén kezdődő háború, amely szinte minden európai család számára veszteséget és áldozatot jelentett. Ebben a tekintetben mondhatjuk, hogy a győzelem napját ünnepelhetjük Európában. S abban a tekintetben szintén a győzelem napjáról beszélhetünk, hogy Hitler, Németország és a fasizmus bukását követően végre esély nyílt arra, hogy békésebb korszak köszönthessen a kontinensre.

Május 9. a győzelem napja abban a tekintetben is, hogy Magyarország, valamint Európa számos további országának zsidósága a német kapituláció miatt szabadulhatott meg az állandó rettegéstől, a biztos halál tudatától. Számunkra, magyaroknak, akik a háborúban a németek oldalán harcoltunk, ez a nap korántsem csupán a győzelemről szól. Hanem szól a háború alatti és a háború utáni veszteségeinkről, szenvedéseinkről – május 9-én ezeket sem rejthetjük véka alá. Ugyan az ország már egy hónappal korábban, április 4-én „felszabadult” a német fasizmus és a megszállókkal együttműködő magyar nyilasterror rémuralma alól, a vesztesek oldalán állva nehéz lett volna a „győzelem napját” ünnepelni 1945-ben, és nehéz volna ma is.

Az 1990-es rendszerváltás óta azonban az olyan alkalmakon, mint amilyen az idei is, amikor 81 esztendő elteltével már egyre nagyobb időbeli távolság választ el minket a II. világháború lezárásától, immár szabadon gondolkodhatunk veszteségeinkről, hibás döntésekről, a nácizmus és a kommunizmus máig ható következményeiről. Szintén elgondolkodhatunk a feledés veszélyéről, arról, hogy immár alig él közöttünk olyan, aki személyes tanúja volt a borzalmaknak, s közülük is a legtöbben még csupán gyermekek voltak a háború idején.

Az emlékező szavak elhangzását követően a világháborús emlékmű talapzatán Debrecen és Hajdú-Bihar vármegye önkormányzatai, fegyveres testületek, pártok, civil szervezetek képviselői helyezték el koszorúikat. 

További híreink
Újabb ágszakadás a Simonyi útnál
Újabb ágszakadás a Simonyi útnál
Debreceni olvasónk elégedetlen a gallyazással.
Egyetem tér felújítása: már kitölthető a kérdőív
Egyetem tér felújítása: már kitölthető a kérdőív
A debreceni közélet is megpezsdült a tervezett rekonstrukció hírére.
Egykori kollégájukat gyászolják a hajdú-bihari mentők
Egykori kollégájukat gyászolják a hajdú-bihari mentők
Debrecenben és Létavértesen szolgált.
Gólyamentés Komádiban
Gólyamentés Komádiban
Tűzoltók segítettek.
Programok, amit imádni fognak a gyerekek
Programok, amit imádni fognak a gyerekek
Úszástudás, angol nyelv és élmények egész nyáron a Debreceni Delfineknél.
Egyetem tér: online kérdőívet indítanak
Egyetem tér: online kérdőívet indítanak
A Debreceni Egyetem rektora beszélt a kötöttségekről.
Egyetem téri park: Papp László is beszállt
Egyetem téri park: Papp László is beszállt
A debreceni polgármester konzultációt kezdeményez.
Tompa Enikőnek nem tetszik az egyetemi park terve
Tompa Enikőnek nem tetszik az egyetemi park terve
A tiszás képviselő több fát és kevesebb térkövet szeretne a Debreceni Egyetem előtti parkban.
Baleset a forgalmas debreceni kereszteződésben
Baleset a forgalmas debreceni kereszteződésben
Forgalmi akadályra kell számítani.
Így élvezik a gasztrokultúrát a debreceniek!
Így élvezik a gasztrokultúrát a debreceniek!
A Gourmet Fesztivál második napján „kíváncsiskodtunk”.
Megújul az Egyetem tér
Megújul az Egyetem tér
A debreceni park több ütemben alakul át.
Hirdetés
Hirdetés
Nyuszimotor-ügy: nyomoz a rendőrség
Nyuszimotor-ügy: nyomoz a rendőrség
Hűtlen kezelés gyanúja miatt.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
A brit gyerekek nem TikTokozhatnak
A brit gyerekek nem TikTokozhatnak
Jön a világ legszigorúbb közösségimédia-korlátozása.
Hajdú-Biharban is megkezdődött a razzia
Hajdú-Biharban is megkezdődött a razzia
Az ellenőrzések célja a közlekedésbiztonság javítása.
Újabb ágszakadás a Simonyi útnál
Újabb ágszakadás a Simonyi útnál
Debreceni olvasónk elégedetlen a gallyazással.
Gazdaság
Lépésről lépésre építenék újra a hajdúnánási fürdőt
Bancsók Károly Tamás szerint a lemaradást nem lehet gyorsan ledolgozni, de már készülnek a rövid és középtávú tervek.
Hencidáról Európa hálószobáiba szállítanak
A helyiek „fütyigyárnak” hívják a volt téesztelepen működő céget, amely közel 40 országba juttat szexuális segédeszközöket.
GKI: a többgyerekes családok átlag fölötti életszínvonalon élnek
A gyermek nélküliek reáljövedelme csak 50 százalékkal nőtt 2010 óta.
Magyar: 7 százalék is lehet költségvetési hiány
A pénzszórások leállítása jelentősen javíthatja a helyzetet - mondta.
Júliustól többe kerülnek a temus rendeléseink
A vámot nem csomagonként, hanem az egy csomagban található termékkategóriák után kell megfizetni.
Támogatott tartalom
Programok, amit imádni fognak a gyerekek
Programok, amit imádni fognak a gyerekek
Úszástudás, angol nyelv és élmények egész nyáron a Debreceni Delfineknél.
Miért most éri meg céges rendezvényt szervezni?
Miért most éri meg céges rendezvényt szervezni?
A Tuba Tanya több, mint egy rendezvényhelyszín.
Nézd meg, mit álmodnak Debrecenben a villamosok!
Nézd meg, mit álmodnak Debrecenben a villamosok!
Múzeumok éjszakája a remízben – a program nosztalgiajegy váltása mellett vehető igénybe.