Robbant a légkör Debrecenben: nem szélsőség – új valóság

Hőség, feszültség, kicsattanó energiák – a Kárpát-medence levegője szinte felrobbant a napokban. Az országon végigsöprő szupercella nemcsak fákat döntött ki és tetőket bontott meg, hanem egy legalább harmincéves időjárási rekordot is átírt.
A mostani hőhullám, és az azt követő, szinte példátlan hevességű zivatarzóna az egész országot megrázta. Szakértők szerint évtizedek óta nem tapasztaltunk ilyen erejű és ilyen kiterjedésű viharrendszert. De mi vezetett idáig? – kérdeztük Pártai Lucia meteorológust.
– A válasz a magaslégköri folyamatokban keresendő: Európa felett tartósan magas légnyomás uralkodott, amely meggátolta az Atlanti-óceán felől érkező ciklonok és frontok előrenyomulását. A Grönland–Izland térségéből induló alacsony nyomású képződmények egyszerűen nem tudták „áttörni” a kontinens közepén elterülő anticiklonpajzsot. Ennek következtében a Kárpát-medencébe Afrika felől érkezett a forró, száraz levegő, amit az északnyugaton örvénylő ciklonok sodortak dél felől. Ez a hőség pedig éppen a nyári napforduló környékén érkezett, amikor a napsugárzás intenzitása is csúcsponton van, így a talajra érkező hőfluxus (hőáramsebesség) extrém módon megnövekedett. Ez az időjárási feszültség egy idő után már nem tudott tovább fokozódni, robbannia kellett – mondta a szakember. A magas légnyomás végül meggyengült, és két egymást követő napon, július 7-én és 8-án is frontok törtek be a térségbe, óriási energiákat szabadítva fel.
A hidegfront előtti meleg, párás levegő hirtelen emelkedésnek indult, aminek következtében szupercellák alakultak ki. Ezek a viharfelhők extrém gyorsan fejlődnek, óriási magasságokat érnek el, és pusztító erejű kifutószeleket, felhőszakadást, jégesőt produkálnak.
A leghevesebb zóna Debrecen és környékét tarolta le.
Szakember szerint az Alföld méretű területen végigsöprő vihar szokatlan és ritka. „Szerencsére” – teszi hozzá. Az eddig tapasztalt helyi hőzivatarokkal szemben ezúttal egy frontális rendszer hozta el az apokaliptikus időjárást.
És hogy ez mit jelent a jövőre nézve? Pártai Lucia szerint a jelenlegi időjárási helyzet a klímaváltozás hosszú távú következményeinek is tünete. A Kárpát-medencében egyre hosszabbak és forróbbak a nyári időszakok, és ezekhez gyakran társulhat pusztító zivatarokkal feloldódó légköri feszültség. A mostani eseménysor azt mutatja: a szélsőséges időjárás már nem kivétel, hanem az új valóság.
Előrejelzés: változékony idő a Campuson
Pártai Lucia a Cívishírt tájékoztatta a következő napok időjárási kilátásairól, amelyek újabb hőségperiódust, majd július 17-én, csütörtökön egy hidegfrontot is tartogatnak. Bár a lehűlés nem lesz tartós, a légköri feszültség megnőhet, így ismét számíthatunk zivatarokra is.
– A napokban tapasztalt extrém hőség és a térségen végigsöprő szupercellák után most néhány napra fellélegezhet Debrecen és környéke, de ez csak átmeneti enyhülés. A következő napok időjárása ismét fordulatokat tartogat, és újabb szélsőségek sem zárhatók ki. Július 11-én, pénteken még csak kismértékű, vasárnapra, július 13-ra viszont már jelentős melegedésnek lehetünk részese. Akkor már 30 fok fölött várható a napi csúcshőmérséklet, ami 16-án tetőzhet közel 40 fokkal. A napsütés dominál, de a levegő egyre fülledtebbé válik, és a délután egy-egy helyi zápor vagy hőzivatar is kialakulhat. 17-én, csütörtökön már közeleg a front, még akár 35-36 fokig is melegedhet a levegő, azonban a délutáni órákban érkezik egy hidegfront, amely lehűlést ugyan nem, de jelentős légköri instabilitást okozhat. Ennek következtében heves zivatarokra, erős szélre, jégesőre is számítani kell, főként a késő délutáni és esti órákban. Péntekre felfrissülés a levegő, a reggel 15-17 fokkal még hűvös lesz, de délután már 26-28 fokra melegszik fel a levegő. A hidegfront nyomán még kialakulhat néhol zápor, de fokozatosan csökken a felhőzet, és a jövő hétvége ismét felmelegedést hoz. Július 20-ra, vasárnapra már 33-35 fok várható – részletezte. A meteorológus hozzáfűzte, hogy az idő előrehaladtával csökken a prognózis beválásának valószínűsége. Ezért érdemes naponta figyelni az előrejelzéseket.






























