Patkánylyukak, vizelet és kutyaürülék a Csapó utcán

A Csapó utca szomorú példája annak, hogyan tud elhanyagolttá válni egy élő, lakott, városi környezet. Miközben a városháza előtti ágyásokban havonta cserélődnek a virágok, addig itt, a Csapó utcán alig találunk köztéri kukát – jelentette ki Illés-Rácz Mariann, a Civil Fórum Debrecen Egyesület önkormányzati képviselője a május 28-i sajtótájékoztatón, melynek témája a Csapó utca köztisztasági állapota volt. Mint mondta, a helyzet különösen aggasztó abban a városrészben, ahol sokan laknak, ahol sok kis üzlet található, és naponta több száz ember fordul meg.

Mára a szemét felhalmozása nemcsak esztétikai, hanem közegészségügyi problémává is vált. Kijelentette, nemcsak éjjel, hanem nappal is látnak az utcán patkányokat, és mi sem bizonyítja ezt jobban, mint az egyik fa tövében lévő patkánylyuk sokasága.
– A háztömbök közötti átjárók egyre gyakrabban szolgálnak nyilvános vécéként. Ez nemcsak higiéniai szempontból tarthatatlan, de az itt élőknek, az itt közlekedőknek nap mint nap el kell viselniük ezt a látványt – fogalmazott. Az egyesület szeretné tudni, a város mennyit költ évente rágcsálóirtásra, és hogy pontosan mely városrészekben irtanak. Illés-Rácz Mariann szerint bármennyi is ez az összeg, láthatóan nem elég, ezért azt javasolják, fordítson több pénzt az önkormányzat patkányirtásra.

– Külön meg kell szólítanunk a Future of Debrecent is. Elismerjük a faültetési kezdeményezésüket, ez kétségtelenül fontos. Ugyanakkor ki kell mondani, néhány elültetett fa nem ellensúlyozza az akkumulátorgyárak környezeti hatásait, és nem váltja ki a valódi, városi léptékű felelősségvállalást. A Csapó utca is azt mutatja, a szimbolikus akciók nem elegendők, ha közben az itt élők egészsége és környezete veszélyben van – tette hozzá. Arra kérik a Future of Debrecent, hogy ne csupán a látványos zöldítési projektekben gondolkozzanak, hanem valóban a városért dolgozzanak. Tegyék rendbe az elhanyagolt területeket, figyeljenek a köztisztaságra és a városban élők jóllétére. – A város jövője nem kampányvideókban dől el, hanem az utcákon, a mindennapokban, itt, a Csapó utcán is. Ne csupán zöld kampányokra, hanem a valódi problémák megoldására fordítsák az energiáikat – jelentette ki.

Illés-Rácz Mariann elmondta, kedden a sajtónak kiküldték a sajtótájékoztatójuk helyszínét, időpontját és témáját, majd néhány órán belül megjelent egy férfi, és két órán át szedte a szemetet a Csapó utcán. A képviselő tudatta, ha ez szükséges ahhoz, hogy rend legyen, akkor minden héten tartanak egy sajtótájékoztatót. Ezután a sajtó képviselőinek megmutatták a környék legelhanyagoltabb részeit. Az egyik hazai élelmiszerlánc üzlete előtti területen jól láthatóak a patkánylyukak. A képviselők egy Future of Debrecen táblát helyeztek el az egyik lyukban, hogy az illetékesek könnyebben megtalálhassák a helyszínt. – A tegnapi szemétszedés ellenére látható a több ezer eldobált cigarettacsikk, a rövid italos üvegek tucatjai, a műanyag poharak, a zacskóba csomagolt kutyaürülék a fa odvába dugva. Az átjáróban vizelet. A Senyei Oláh István utcán is hasonló a helyzet. Kidobott matrac, hónapok óta kitört kandeláber, még több, zacskóba csomagolt kutyaürülék – mutatta a látottakat.
Reagált a Fidesz-KDNP
– A debreceni Fidesz-KDNP frakció felelősségteljesen viszonyul minden olyan intézkedéshez, amely városunk köztisztaságát, közterületeinek állapotát és a városban élők életminőségét érinti. Határozottan visszautasítjuk azt a leegyszerűsítő szemléletet, amely a valós helyzet árnyalása nélkül próbálja rossz színben feltüntetni Debrecen városvezetését és a Future of Debrecen programjait – reagált a debreceni Fidesz-KDNP frakció a Civil Fórum sajtótájékoztatóján elhangzottakra.
Mint írták, Debrecen önkormányzata komoly erőforrásokat fordít a város tisztántartására. Ötmillió négyzetméternyi területen végez parkfenntartási munkálatokat, tisztítja az utakat, járdákat, kerékpárutakat, rendszeresen üríti a közterületi kukákat, kiemelt figyelmet fordít az illegális hulladéklerakók felszámolására, végzi az egész városra kiterjedő közterületi felszíni, míg a vízmű a felszín alatti, a csatornahálózatot érintő rágcsálóirtást és folyamatosan bővíti a közterületen található hulladékgyűjtők számát is. Az önkormányzat idén áprilisig a köztisztasági munkák során 310 740 kilogramm hulladékot gyűjtött össze a város közterületeiről, tehát a számok magukért beszélnek. Ezek nem kampányszerű, hanem rendszeres tevékenységek, szakemberek által irányított, ütemezett munkavégzéssel – sorolták.
– Viszont vannak olyan polgárok, akik Debrecen közterületeit hulladéklerakónak tekintik és a környékről hordják az utcára illegálisan a hulladékot. Pont a napokban történt a Csapó utca környékén tetten érés, melynek megfelelően az illegális hulladéklerakókkal szemben az önkormányzat megtette a szükséges intézkedéseket. Álláspontunk az, hogy a tiszta, rendezett város kulcsa a szemléletformálásban is rejlik, hiszen közös célunk, hogy rendezett környezetben éljünk! A Future of Debrecen kezdeményezései – beleértve a faültetéseket, zöldfelület-fejlesztést és szemléletformálást – nem „zöld propaganda”, hanem a város hosszú távú fenntarthatóságát és élhetőségét szolgáló programok – tették hozzá.
A Civil Fórum képviselőinek nem kritizálnia kellene Debrecen zöld és fenntartható törekvéseit, hanem támogatnia azt, de mégsem teszik ezt akkor, amikor nem támogatják a város költségvetését, valamint nem támogatják a Zöld Kódex intézkedéseit sem – írták.
Javasolják a Civil Fórum Egyesületnek, hogy a közös felelősség szellemében, partnerként működjenek együtt és járuljanak hozzá Debrecen zöld, fenntartható és tiszta fejlődéséhez.
FR































