Ez a győzelem napja, mégis megosztotta Európát

Napra pontosan 80 évvel ezelőtt, 1945. május 8-án tette le a fegyvert a náci Németország hadserege az Amerikai Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Franciaország és a Szovjetunió szövetséges hadereje előtt. A legtöbb európai országban így május 8-án ünneplik a második világháború befejeződésének emléknapját.
Szovjetunióban és utódállamaiba május 9-én ünnepeltek. Ennek az volt az oka, hogy a Németország feltétel nélküli megadását rögzítő dokumentum közép-európai idő szerint május 8-án 23.01-kor lépett életbe, de ekkor Moszkvában már május 9-e volt. Sztálin egyébként sem akart közösen ünnepelni a nyugati szövetségeseivel, hiszen ekkora már elmérgesedett közöttük a viszony Európa újrafelosztása miatt. Oroszországban ma is május 9-én ünnepelnek.
A feltétel nélküli megadásról rendelkező kapitulációs dokumentum kikötése szerint május 8-án éjfélig valamennyi frontszakaszon be kellett fejezni az ellenségeskedést, és a német csapatoknak le kellett tenniük a fegyvert. Ezzel azonban még nem ért véget a második világháború, hiszen a Csendes-óceán térségében tovább dúlt a véres háború, és 1945-ben ezen a napon még erősen kétséges volt, hogy Japán hajlandó lesz-e megadni magát.
Így tett, de csak három és fél hónappal később, miután az amerikaiak augusztus 6-án Hirosima, majd 9-én Nagaszaki ellen is bevetették az atombombát. Japán kapitulációja a második világháborút végleg lezáró egyezmény, melyet 1945. augusztus 15-én jelentettek be, hivatalosan pedig szeptember 2-án írtak alá.






























