A magyarellenes jelölt az élen Romániában

Két rendszerkritikus politikus, a kampányában a román népnek "tiszteletet" követelő George Simion, a kormányoldal által szélsőségesnek tartott Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és Nicusor Dan, a "becsületes Románia" szlogennel kampányoló bukaresti független főpolgármester jutott be a román elnökválasztás második fordulójába a választási hatóság (AEP) hétfőn nyilvánosságra hozott végleges adatai szerint.
Az AEP honlapján található adatok szerint George Simion 3 millió 863 ezer szavazattal - az érvényes voksok 40,96 százalékával - végzett az élen. Több mint félmillió voksot a diaszpórában élő románoktól kapott, akik 61 százalékban őt támogatták.
Nicusor Dan 1 millió 980 ezer szavazattal - az érvényes voksok 20,99 százalékával - végzett a második helyen bejutva az elnökválasztás második fordulójába. A bukaresti főpolgármester a külföldi voksok 25 százalékát szerezte meg, és összességében 86 ezer szavazattal előzte meg a kormánykoalíció harmadik helyen végzett jelöltjét, Crin Antonescut, aki 1 millió 893 ezer voksot - az érvényes szavazatok 20,07 százalékát gyűjtötte össze.
A román média által a választási kampány során összegyűjtött életrajzi adatok szerint a 38 éves George Simion a dél-moldvai Focsaniban született. A Bukaresti Egyetemen 2008-ban szerzett oklevelet, majd 2010-ben a jászvásári Alexandru Ioan Cuza Egyetem mesterképzését is elvégezte A kommunizmus bűnei című kutatási témájával.
Közéleti szereplését a román labdarúgó-válogatott szurkolótáborának "kemény magjában" kezdte, a román labdarúgócsapatok ultráit a nemzeti válogatott zászlaja alatt egyesítő szurkolói közösségek - az Egységesen a trikolór alatt, a Honor et Patria - létrehozásában is szerepet vállalt.
Az általa vezetett ultrák idegengyűlölő skandálása több zártkapus meccsbe és pénzbírságba került a román válogatottnak. Neki tulajdonítják a lelátókon gyakran skandált "Besszarábia, az Románia!" rigmust, amelyet országszerte graffitik százai hirdetnek Romániában. 2011-ben megalapította a - Moldova és Románia egyesülését követelő - Actiunea 2012, majd 2017-ben a Szövetség a Centenáriumért nevű szervezetet.
Revizionista eszmék hirdetése és tüntetések szervezése miatt Moldova és Ukrajna is kitiltotta.
2019. december 1-jén megalapította a Románok Egyesüléséért Szövetséget (AUR), amely a 2020-as választásokon a mandátumok 9 százalékát megszerezve bejutott a parlamentbe. 2022. márciusa óta az AUR elnöke. A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) tisztségviselői "megélhetési provokátornak" minősítették az úzvölgyi katonatemető körüli botrányokban játszott szerepe miatt. A G4Media hírportál szerint ő volt az, aki 2019. június 6-án a temető székelykapuját többedmagával kitépve utat nyitott a román nacionalisták előtt a sírkert erőszakos elfoglalására, amit a székelyföldi település lakói élőlánccal próbáltak megakadályozni.
Ellenfele, az 55 éves Nicusor Dan 1969. december 20-án született Fogarason, és a párizsi Sorbonne-on matematikából doktorált. A román főváros épített örökségének megmentéséért indított, illegális építkezések leállítását célzó perekkel kezdte közéleti szereplését. Az általa 2015-ben alapított Mentsétek meg Bukarestet (USB) városvédő mozgalom jelöltjeként a 2016-os bukaresti főpolgármester-választáson a voksok 30 százalékával még alulmaradt a küzdelemben a szociáldemokrata Gabriela Fireával szemben, de 2020-ban már - több jobboldali párt támogatását élvező - függetlenként megválasztották Bukarest főpolgármesterévé. A tisztségbe 2024-ben újraválasztották.
Nicusor Dan városvédő mozgalmából nőtt ki a rendszerkritikus Mentsétek Meg Romániát Szövetség (USR), amely a 2016-os választás meglepetéspártjakánt bejutott a bukaresti parlamentbe, de az alapító elnök 2017-ben kilépett belőle, mert - a párt konzervatív érzelmű szárnyának képviselőjeként - nem értett egyet azzal, hogy az egyébként szabadelvű és környezetvédő szlogeneket hangoztató USR testületileg szembehelyezkedjen a melegházasság alkotmányos tiltására irányuló polgári kezdeményezéssel.
Mindkét jelölt élesen bírálja és rendszerszintű korrupcióval vádolja a Romániát felváltva vezető, szerintük csak önös érdekeiket követő, hagyományos pártokat, kiváltképp a Szociáldemokrata Pártot (PSD).
Az elnökválasztás második fordulóját május 18-án rendezik meg.





























