Óvodaügy: meghátrált Püspökladány vezetése


– Elértük a célunkat: szeptemberben a régi helyen, az Árpád úti épületben kezdődik az Árpád Óvoda nevelő munkája – kommentálta az egyik szülő Vadász Ferencnek, Püspökladány polgármesterének május 5-én délelőtt hozott döntését. Ez arról szólt, hogy az aznap délutánra összehívott rendkívüli képviselő-testületi ülés egyetlen napirendi pontját törölte – ezt a város önkormányzatának hivatalos közösségi oldalán tette közzé. Döntését a városvezető azzal indokolta, hogy „A Püspökladányi Egyesített Óvodai Intézmény átszervezése kapcsán az előzetes egyeztetések során kiderült, hogy az önkormányzati érdekek helyett egyéb más – többek között – politikai érdekek kerültek előtérbe”, továbbá: „az előkészítő megbeszélések alapján a többségi támogatás elérése nem biztosítható már az első, az elvi döntéshez sem. A gyermeklétszám csökkenése a beiratkozási adatok alapján egyértelműen beigazolódott, így a későbbiekben a költségvetési egyensúly érdekeit szem előtt tartva további lépésekre kerülhet sor.”
– Hiába csökken a gyereklétszám, a testület nem meri meghozni a döntést, ami a költségvetésünket is érinti – válaszolta a Cívishír kérdésére Vadász Ferenc, akinek felvetettük, hogy a politikai érdekeken az óvoda megmaradása miatt indított szülői aláírásba a Mi Hazánk Mozgalom városi szervezetének bekapcsolódását értette-e? – Igen, továbbá a Püspökladány Jövőjéért Egyesület alelnöke, Kun-Makai Ildikó a hangadó az ügyben – tette hozzá.
Maradjunk azonban még a polgármesteri közlemény következményeinél. Keserű László jegyző elmondta, az óvodák átszervezése abban a formában nem valósul meg, ahogyan az a május 5-re összehívott rendkívüli képviselő-testületi ülés előterjesztésében szerepel, azaz „vélhetően” szeptemberben a jelenlegi helyeiken kezdhetik az évet a csoportok. Hozzátette, hogy az egyesített óvodaintézmény vezetője saját hatáskörben tehet még lépéseket, de hogy tesz-e, és milyeneket, az később derül ki.
Kiürült az iskola – jó lesz óvodának
Püspökladányban az óvodák összevonását amellett, hogy a gyermeklétszám az önkormányzat számításai szerint csökken, leginkább egy sajátos helyi adottság sürgeti. Nevezetesen: jószerivel harmadára-negyedére csökkent a város legnagyobb, alsó és felső tagozatos telephellyel működő általános iskolájának tanulólétszáma. Így a két tagozat kényelmesen elfér a felsősök korábbi patinás épületében, és felszabadult az önkormányzat tulajdonában lévő, körülbelül 40 évvel ezelőtt az akkori „szocialista stílusban” épült kétszintes épület. Ide akar létrehozni az önkormányzat egy nagy, központi óvodát, azaz a jelenlegi hét telephelyből három lehet – egy az Újtelepen, egy a Petri-telepen és egy a város közepén, a volt iskolaépületben. Ebbe szeretné betagozni az Árpád Óvodát is a fenntartó. Csakhogy a tervet hallva, a szülők nemhogy erősen tiltakoztak, hanem az óvoda megmentése érdekében aláírásgyűjtési akcióba is kezdtek. Mégpedig – hangsúlyozottan – csak az óvoda, az óvodások érdekeit szem előtt tartva, pártpolitikától mentesen. Az, hogy tiltakozásuk eredményes, jelzi, hogy eddig nem került a képviselő-testület elé az óvoda betagozása. Pedig már az áprilisi ülésen is szerepelt a napirendi pontok között, de akkor kivették onnan azzal, hogy a döntés meghozatala előtt további szempontokat is figyelembe kell venni. Ekkor halasztották május 5-re a döntést. Mint írtuk, ez is elmaradt, ezért a határidők betartásával a jogszabályban előírt május 31-ig nem lehet meghozni a következő tanév óvodai rendjének változásáról szóló rendeletet.
A szakma is tiltakozott
A szülők a 13 ezer lakosú városban közel 2 ezer 800 aláírást gyűjtöttek össze azért, hogy az Árpád Óvoda a régi helyén működjön tovább. Az önkormányzat hívott össze szülői értekezletet az iskolaépületből óvodává lett helyszínre, ám a szülők az Árpád utcai intézmény előtt gyűltek össze, mondván, az az ő óvodájuk, miért menjenek máshová. Így a két fél két helyszínen volt, vagyis meghiúsult a szülői értekezlet.
– Azért fogtunk össze, hogy az óvodánk a korábbi helyén maradjon. Ebben az intézményben valósult meg az Óvodai Nevelés a Művészetek Eszközeivel programból a néphagyományőrzés, ehhez alakítottuk ki az intézmény berendezéseit, kemencét építettünk az udvarra, segítettünk a kerítés elkészítésében, a fenntartó ehhez szerezte be az eszközöket. Hogy mutatna ez a program egy szocreál épületben? Ráadásul úgy hallottuk, az óvodai csoportjainkat szét akarják szedni, tehát megszűnne az a nevelési program, ami miatt ebbe az óvodába írattuk be a gyerekeinket – válaszolta kérdésünkre az egyik szülő azon a bizonyos szülői értekezleten. Egy másik szülő tudni vélte, hogy még a kemencét is felépítenék az új helyszín udvarán, csak menjenek a gyerekek, töltsék fel azt a nagy épületet.
Ugyancsak a szülői értekezleten találkoztunk Kun-Makai Ildikóval, aki jelenleg a tetétleni óvoda igazgatója, de korábban az Árpád tagóvoda vezetője volt, és az ő nevéhez fűződik az ottani néphagyományőrzés kialakítása. – Még Arnóth Sándor, a helyi múzeum akkori igazgatója is támogatta a néphagyományőrzés folyamatának indulását. Ez olyan jól sikerült, hogy országos mintaprogram lett belőle, mi pedig a program bázisóvodájává váltunk. Balatoni Katalin, az óvodai nevelésért felelős helyettes államtitkár hitvallása szerint az óvodai nevelésben a legeslegfontosabb a lokálpatrióta szemléletmód és a magyarságtudat kialakítása a néphagyományőrzés alapján. Ezt csináljuk 20 éve az óvodában – hamarabb kezdtük, mint ahogy azt a kormány meghirdette. Kialakítottuk az épített környezetet, gyűjtöttük és adaptáltuk az óvodai neveléshez a sárréti néphagyományokat, eszközeinket is így szereztük be. A művészeti programnak van egy országos egyesülete, és amikor meghallották, hogy be akarják zárni az óvodát, 50 bázisóvoda- és modellóvoda-vezető aláírta a megszüntetés elleni petíciót, ami arról szól, hogy meg kell tartani az óvodát az eredeti épületben az óvónőkkel, mert ez így egész, így szolgálja a kitűzött nevelési célt – összegzett a szakember, aki későbbi megkeresésünkre reflektált a polgármester rá vonatkozó kijelentésére: – Nem vagyok sem politikus, sem párttag, a Püspökladány Jövőjéért Egyesület, tehát egy civil szervezet alelnökeként is tevékenykedem két hónapja. Az egyesületünket a szülők keresték meg, hogy segítsük az aláírásgyűjtés adatkezelését, mivel így törvényes egy aláírásgyűjtés.
Sok a gyerek az óvodában
A rendkívüli, május 5-i képviselő-testületi ülés meghívóját, előterjesztését nem találtuk meg az önkormányzat hivatalos oldalán, viszont sikerült megszereznünk. Ebből kiderült, hogy a képviselő-testületi előterjesztésben csak az Árpád Utcai Óvoda betagozása szerepelt, mégpedig három változatban. Arról szó sem volt, hogy az óvoda az eredeti helyén megmaradjon. Az előterjesztés háromféle javaslattal állt elő.
1. Az első szerint, akik most elmennek iskolába, azok helyére már nem kerülnek gyerekek, és az ott maradt 34 gyerekből jövőre 20 iskolás lesz, a megmaradó 14-et pedig majd szétosztják a központi óvoda csoportjaiban.
2. A másik szerint átmennek a nagy óvodába a gyerekek, egy csoportot együtt tartanak, a másikat osztják szét.
3. Míg a harmadik elképzelés alapján az Árpád Óvoda minden gyermeke átmegy, és őket szétosztják a csoportok között.
Az Árpád Óvoda 40 férőhelyes – szeptembertől 42 gyereket írattak be és – a hátrányos helyzetűeket figyelembe véve – 45 főre kapják a támogatást. Tehát az óvoda kihasználtsága több mint 100 százalékos.



















