Ünnep a legkisebbekért Hajdúhadházon

Megtelt élettel Hajdúhadház központja május 25-én: a városi gyermeknap olyan kavalkáddá alakult, ahol minden kisgyerek találhatott magának egy boldog percet – de inkább sokat. A szabadtéri színpad körül a város apraja-nagyja ott volt, hogy együtt ünnepeljen, főszerepben a gyermekekkel.
A rendezvényről Baji Mária, a Földi János Művelődési Központ és Könyvtár intézményvezetője számolt be a Cívishírnek. Elmondása szerint a tavalyi pozitív visszajelzések után idén is a szabadtéri színpadra szervezték a programokat:
„Ez a tér él, lélegzik, és méltó díszlete a fellépőknek. A szülők leülhetnek, a gyerekek szaladgálhatnak, és közben mindenki együtt van – ahogy egy közösséghez illik.”
A nap egy kutyás bemutatóval indult. Az Alfa Dog Kutyasuli látványos bemutatóval érkezett, amely nemcsak a gyerekeket nyűgözte le, de a gazdiknak is adott némi tanulságot: a kutyanevelés nem a póráznál kezdődik. A Sántha Dávid által vezetett iskola idén áprilistól Hajdúhadházon is elérhető, és máris fontos szerepet tölt be a városi életben – egy kutyával könnyebb az élet, ha nevelt és jól szocializált.
Ezután a színpad a mazsoretteké lett. A Hajdúhadházi Mazsorett Együttes három csoportja mutatta meg, hogyan lehet a botforgatástól a mosolyig minden mozdulatban öröm. A legkisebbek, a Cseperke csoport tagjai, épphogy beléptek a színpad világába, de már most komoly fellépéseken vannak túl. A nagyobbak – köztük a Csillagvirág és Csillagfény csoport – országos fesztiválokon szereztek elismeréseket. Különdíjak, arany minősítések, és ami a legfontosabb: közösség.
„Itt nemcsak táncolni tanulnak meg a gyerekek, hanem azt is, hogyan kell együttműködni, kitartani, mosolyogni akkor is, ha izgulnak” – jegyezte meg Baji Mária.
A ritmust a társastáncosok vitték tovább: a Földi János Iskola tanulói a popzenétől a latin ritmusokig minden stílusban táncra perdültek. Szakál Evelin és Nagy Béla Endre tanítványai bebizonyították: a tánc nemcsak mozgás, hanem történetmesélés is, aminek főszereplői ezúttal 8–14 éves helyi gyerekek voltak.
Majd berobbantak a hősök: a Marvell-univerzum figurái – ki tudja, hogy Peter Parker volt-e valóban ott, vagy csak valaki a maszk mögött – de a gyerekek szemében valóságos csodaként éltek. A fotózkodás, a játék, az együtt töltött percek igazolták: ezek a karakterek nemcsak a filmvásznon hódítanak, hanem a szívben is.
És ha már varázslat: óriás buborékshow következett. A színpad mögötti tér egy pillanat alatt szivárványszínű gömbök tengere lett, ahol a gyerekek szaladva, nevetve próbálták elkapni a levegőben úszó csodákat. Volt, aki csak nézte, más saját buborékot próbált fújni – de senki sem unatkozott.
A fúvószenekar koncertje a zene ünnepévé tette a délelőttöt. A Földi János Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola rézfúvós zenekara – amely néhány éve kilenc fővel indult – mára 40 taggal büszkélkedhet. A legfiatalabbak alsó tagozatosok, a legidősebbek már középiskolások. De a hangok, amiket együtt hoznak létre, egyformán profik. A zenekart Balla Tibor vezényelte, a dobosokat Joó Csaba készítette fel – a gyerekek előadásán érződött a lelkesedés és a komoly munka.
A délutánra is jutott még meglepetés: kung-fu bemutató, majd a Dance and Drill Crew zárta a színpadi programot. Lendület, dinamika, összhang – ezekkel a szavakkal lehet leginkább leírni az előadásukat. A közönség pedig állva tapsolt.
A háttérben közben kézművesfoglalkozások, lovagoltatás, népi fajátékok, ugrálóvárak és exatlonpályák nyújtottak élményt. Utóbbiból nem is egy, hanem kettő volt: az egyik a nagyobbaknak, a másik a kisebbeknek. Mindenki mozgott, játszott, nevetett – egyszóval gyerek volt.
„Ez a nap nem a díszletekről szól, hanem az élményekről – és azokból most jócskán kijutott. A legfontosabb számunkra, hogy a helyi gyerekek mutathassák meg magukat, és közösen örüljünk egymásnak. Hadházon az ilyen napokból épül a közösség” – mondta Baji Mária.
Hajdúhadház tehát nemcsak helyet adott a gyermeknapnak, hanem lelket is. És ez volt az igazi ünnep.





































