Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Programot indítanak az Erdélyből elvándorolt magyaroknak

MTI | 2025. 12. 12. | 18:53:16
A román nyelvtudás elsajátításában is segítenek.
Programot indítanak az Erdélyből elvándorolt magyaroknak
Kelemen Hunor (Fotó: MTI/Kiss Gábor)
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) Erdély hazavár néven az Erdélyből elvándorolt magyarok hazaköltözését ösztönző hosszú távú programot indít, amellyel elsősorban gyakorlati segítséget akar nyújtani a külföldön élő honfitársak hazatéréséhez – jelentették be december 12-én a marosvásárhelyi nemzetközi repülőtéren tartott sajtóértekezleten a szövetség vezetői.

Kelemen Hunor elnök elmondta: a 90-es évek bizonytalanságában és az azt követő időszakban elvándorolt, külföldön letelepedett családoknak azt üzenik, hogy továbbra is az erdélyi magyar közösség tagjainak tekintik és hazavárják őket.

Kifejtette: hazatérésre bíztatják, de nem sürgetik az elvándorolt magyar családokat, mert az elmúlt években, évtizedekben Erdély nagyon sokat változott, fejlődött az infrastruktúrája, fejlődtek a szolgáltatások, és jók a gazdasági kilátásai, ugyanakkor egy biztonságos hely.

"Volt szerencsém találkozni olyan fiatalokkal Csíkszentdomokostól Szatmárnémetiig és Nagykárolytól Brassóig, akik néhány évet külföldön éltek és hazajöttek, itthon alapítottak családot, és mindannyian nagyon hangsúlyosan arról beszéltek, hogy az anyagi dolgai az életnek fontosak, de van egy annál sokkal fontosabb, hogy a gyerekeiket itthon szeretnék fölnevelni. Ezért indítjuk tehát ezt a hazaváró programot, mert úgy gondoljuk, hogy Erdély a következő évtizedekben egy jó hely lesz, egy biztonságos hely lesz, és egy növekedési pálya mindenféleképpen előrevetíthető" – magyarázta az RMDSZ elnöke.

A hazaköltözéssel kapcsolatos igények és félelmek megismerése és a leghatékonyabb segítségnyújtás érdekében az RMDSZ konzultációs ív kitöltésére kéri az érintetteket az e célból elindított Erdelyhazavar.ro honlapon.

A hazaváró program ötletgazdája, Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester, az RMDSZ Országos Önkormányzati Tanácsának elnöke arról beszélt: tapasztalatuk szerint a külföldön élő erdélyieknek nem elsősorban az anyagi segítség hiányzik a hazatéréshez, hanem hogy eligazítást kapjanak "a román bürokrácia útvesztőiben".

"Az ország intézményeinek működésképtelensége szinte kitaszít minket Romániából. Ezért is fontos, hogy mindenki számára legyen egyértelmű az, hogy Erdély meg mindenkit hazavár, és erre természetesen különböző közpolitikákat kell ráépíteni. Ez jelentheti azt, hogy egy város szintjén ingyen telket adunk azoknak, akik hazaköltöznek, meg ingyen házterveket, hogyha építkezni akarnak. Most olyan példát mondok, ami Sepsiszentgyörgyön például működik. De máshol van nagyon jó példa például bértámogatásra. Ezeket is összegyűjtjük, átadjuk egymásnak, és megpróbáljuk azt, hogy Szatmárnémetitől Sepsiszentgyörgyig, Csíkszeredán és Marosvásárhelyen, Kolozsváron át minél egységesebb legyen ez a rendszer, hogy a külföldön élők költözzenek haza" – részletezte az önkormányzati tanács elnöke.

Hozzátette: az RMDSZ programot indít a román nyelvtanulás terén jelentkező lemaradás pótlására az iskoláskorú gyerekek számára, vagy segíteni tud a külföldön szerzett oklevelek honosításával kapcsolatos problémák megoldásában is.

Az RMDSZ vezetői kiemelték: azért választották a marosvásárhelyi nemzetközi repülőteret a hazaváró program meghirdetésére, mert az utóbbi időben jelentős fejlesztéseken átesett repülőtér – a márciustól induló új járatok révén – Erdély nemzetközi forgalmának egyik fontos kapujává válik, amelyen keresztül nemcsak távozni lehet, hanem vissza is lehet térni.

A sajtóértekezleten elhangzott: az utóbbi 35 évben nagyságrendileg 700 ezerrel csökkent Románia magyar lakossága, de már az a tapasztalat, hogy nem akarnak többen elvándorolni, mint visszaköltözni, ezért az RMDSZ fontosnak tartja segíteni a hazatérést.

További híreink
Országos választmányt tart a KDNP
Országos választmányt tart a KDNP
Napirenden a tisztújítás elrendelése.
Új épülete lesz a debreceni honvéd középiskolának
Új épülete lesz a debreceni honvéd középiskolának
Erről beszélt Ruszin-Szendi Romulusz.
Nyaralás alatt is figyeljük a céges levelezést
Nyaralás alatt is figyeljük a céges levelezést
A munkavállalók már rugalmasabb és kiszámíthatóbb munkahelyi környezetben mehetnek nyaralni.
Halál az M1-esen: elrendelték az azonnali vizsgálatot
Halál az M1-esen: elrendelték az azonnali vizsgálatot
A baleset nem a bővítés alatt álló szakaszon történt – közölték.
Megkímélte a fagy a cseresznyét
Megkímélte a fagy a cseresznyét
A magyarok a nagy méretű, fényes, sötétpiros gyümölcsöt keresik.
Maradnak a hat- és nyolcosztályos iskolák
Maradnak a hat- és nyolcosztályos iskolák
Lannert Judit egyeztetett az egyházi iskolafenntartók vezető képviselőivel.
GKI: a többgyerekes családok átlag fölötti életszínvonalon élnek
GKI: a többgyerekes családok átlag fölötti életszínvonalon élnek
A gyermek nélküliek reáljövedelme csak 50 százalékkal nőtt 2010 óta.
Új vezetője van a Készenléti Rendőrségnek
Új vezetője van a Készenléti Rendőrségnek
Így döntött a belügyminiszter.
Országos választmányt tart a KDNP
Országos választmányt tart a KDNP
Napirenden a tisztújítás elrendelése.
Új épülete lesz a debreceni honvéd középiskolának
Új épülete lesz a debreceni honvéd középiskolának
Erről beszélt Ruszin-Szendi Romulusz.
Nyaralás alatt is figyeljük a céges levelezést
Nyaralás alatt is figyeljük a céges levelezést
A munkavállalók már rugalmasabb és kiszámíthatóbb munkahelyi környezetben mehetnek nyaralni.
Halál az M1-esen: elrendelték az azonnali vizsgálatot
Halál az M1-esen: elrendelték az azonnali vizsgálatot
A baleset nem a bővítés alatt álló szakaszon történt – közölték.
Megkímélte a fagy a cseresznyét
Megkímélte a fagy a cseresznyét
A magyarok a nagy méretű, fényes, sötétpiros gyümölcsöt keresik.
Országos alkohol- és drograzzia
Országos alkohol- és drograzzia
Egyhetes ellenőrzés az utakon.
Augusztusig jók a régi személyi igazolványok
Augusztusig jók a régi személyi igazolványok
A lejáratról az érintett állampolgárok külön értesítést nem kapnak.
M1: nyolcan haltak meg Győrnél
M1: nyolcan haltak meg Győrnél
Két baleset történt az autópályán – a miniszterelnök részvétét fejezte ki.
Utasszállító miatt rendeltek el riadót
Utasszállító miatt rendeltek el riadót
A repülőgép nem vette fel a kapcsolatot a civil légiirányítással.
Maradnak a hat- és nyolcosztályos iskolák
Maradnak a hat- és nyolcosztályos iskolák
Lannert Judit egyeztetett az egyházi iskolafenntartók vezető képviselőivel.
GKI: a többgyerekes családok átlag fölötti életszínvonalon élnek
GKI: a többgyerekes családok átlag fölötti életszínvonalon élnek
A gyermek nélküliek reáljövedelme csak 50 százalékkal nőtt 2010 óta.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Országos választmányt tart a KDNP
Országos választmányt tart a KDNP
Napirenden a tisztújítás elrendelése.
Hirdetés
Hirdetés
Jön az év első tartósabb kánikulája
Jön az év első tartósabb kánikulája
30-35 Celsius-fokra készülhetünk.
Lemondott a hajdúszoboszlói alpolgármester
Lemondott a hajdúszoboszlói alpolgármester
Önkormányzati képviselőként továbbra is a helyieket szolgálja – írta.
Nyaralás alatt is figyeljük a céges levelezést
Nyaralás alatt is figyeljük a céges levelezést
A munkavállalók már rugalmasabb és kiszámíthatóbb munkahelyi környezetben mehetnek nyaralni.
Gazdaság
GKI: a többgyerekes családok átlag fölötti életszínvonalon élnek
A gyermek nélküliek reáljövedelme csak 50 százalékkal nőtt 2010 óta.
Magyar: 7 százalék is lehet költségvetési hiány
A pénzszórások leállítása jelentősen javíthatja a helyzetet - mondta.
Júliustól többe kerülnek a temus rendeléseink
A vámot nem csomagonként, hanem az egy csomagban található termékkategóriák után kell megfizetni.
Újra ígéretet tett a józsaiaknak a polgármester
Ha a többség lezáratná az utcáját a nem kívánt forgalom miatt, akkor a debreceni városvezetés enged.
Százhetvenezer autós még nem fizetett
Nem érdemes halogatni az ügyintézést.
Támogatott tartalom
Nézd meg, mit álmodnak Debrecenben a villamosok!
Nézd meg, mit álmodnak Debrecenben a villamosok!
Múzeumok éjszakája a remízben – a program nosztalgiajegy váltása mellett vehető igénybe.
SzinTér Fesztivál: a művészet életre kel Hajdúszoboszlón
SzinTér Fesztivál: a művészet életre kel Hajdúszoboszlón
Egésznapos élmények a Szent István parkban.
Amikor Hajdúböszörményre figyel az ország
Amikor Hajdúböszörményre figyel az ország
A mezővárosban 26 éves hagyományt ápolnak.