Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Bővítette együttműködését a BMW és az egyetem

unideb.hu | 2025. 09. 30. | 16:15:19
Immár a debreceni felsőoktatási intézmény nyolc karával dolgozik együtt a gyár.
Bővítette együttműködését a BMW és az egyetem
Még szorosabb együttműködést alakítottak ki (Fotó: unideb.hu)
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Tovább szélesítette stratégiai partnerségét a BMW Group Gyár Debrecen a Debreceni Egyetemmel: a Bölcsészettudományi Kar és az Agrár Kutatóintézetek és Tangazdaság is csatlakozott az autógyár és a felsőoktatási intézmény között már 2023 óta élő stratégiai együttműködéshez. Az erről szóló megállapodást szeptember 30-án, kedden írták alá az egyetem és a vállalat vezetői.

A szakemberképzésről és kutatásfejlesztésről szóló partnerség tovább bővítésével a debreceni BMW gyár így immár nyolc karral és intézményeivel dolgozik együtt, még átfogóbbá téve az ipar és a felsőoktatás közös munkáját.

- A Debreceni Egyetem modernkori történetének legmeghatározóbb együttműködése a BMW-vel való szövetség. Ezt éreztük korábban is, sejtettük, készültünk rá, de amit a gyakorlat mutat, hogy milyen szerteágazó ez az együttműködés, és mennyire mély, azt nem láthattuk előre. Úgy gondolom, hogy a Debreceni Egyetem 13 karát előbb-utóbb valamilyen specifikus együttműködés köti majd a BMW-hez – jelentette ki a megállapodás aláírása kapcsán Szilvássy Zoltán.

A Debreceni Egyetem rektora úgy véli: a stratégiai partnerség meghatározza a két nép, az egyetem és a vállalat, valamint a két intézmény munkatársainak egymáshoz való viszonyát és jövőjét is.

- Ígéretünkhöz híven lépésről lépésre bővítjük partneri kapcsolatainkat az oktatás területén is. A Debreceni Egyetemmel való együttműködés meghatározó jelentőségű, hiszen közös programjaink a jövő szakembereinek fejlődését szolgálják, miközben hozzájárulnak Debrecen és a térség növekedéséhez is – hangsúlyozta Hans-Peter Kemser.

A BMW Manufacturing Hungary Kft. elnök-vezérigazgatója elmondta: a BMW Group számára világszerte kiemelt értéket képviselnek az oktatási és képzési együttműködések: minden programra a jövőbe történő befektetésként tekintenek. A Debreceni Egyetemmel közösen kialakított partnerség révén a jövő mérnökei, informatikusai, jogászai, közgazdászai, kutatói és más szakemberei már tanulmányaik során közvetlen kapcsolatba kerülhetnek az autóipar egyik legnagyobb globális szereplőjével.

Bács Zoltán, a Debreceni Egyetem kancellárja emlékeztetett, hogy 2018-ban a Debreceni Egyetemen írták alá a BMW debreceni üzemének létrehozását támogató szerződéseket. A beruházáshoz kapcsolódóan akkor a Debreceni Egyetem Műszaki Karán beinduló új képzéseket is bejelentették.

- Az egyetem és a BMW kapcsolata lépésről lépésre organikusan fejlődik. Ez nem egy egyszerű felsőoktatás-ipar együttműködés, ami közös pályázati pénz eléréséből fakad, hanem fenntartható lépésekkel bővült. Az együttműködésünk komplexitását mutatja, hogy – bár elsőre mindenki azt gondolná, hogy a mérnökképzésre fókuszál – először a gazdaság- és jogtudomány, majd a műszaki, természettudományi, informatikai és most a bölcsész, valamint agrárterületre is kiterjed. Itt nem egy egyszerű gyár létesült, hanem egy jövő, amit a város, az egyetem és a csúcsinnovációt képviselő BMW közösen formál 

– fejtette ki Bács Zoltán. Hozzátette: az intézmény 29 milliárd forintos állami támogatást kapott a járműiparhoz kapcsolódó infrastrukturális fejlesztésekre: a Műszaki Kar bővítésére és a Kémia épület felújítására, valamint  a Járműlabor kialakítására.

Az egyetemi vezető kiemelte: a partnerség hosszútávon, 20-30 évre meghatározza az intézmény működését. Ennek a folyamatnak a támogatására hozta létre az egyetem Szenátusa legutóbbi ülésén a Járműipari és Mesterséges Intelligencia Koordinációs Intézetet. Az új szervezeti egység vezetője, Palkovics László egyetemi tanár – korábban innovációs és technológiai miniszterként – meghatározó szerepet játszott a debreceni autógyár betelepülésének előkészületeiben. Október 1-vel kezdődő munkája mindkét fél számára hatalmas lehetőségeket rejt.

A most aláírt megállapodás keretében a BMW Group Gyár Debrecen és a DE Agrár Kutatóintézetek és Tangazdaság a 130 hektárt érintő biodiverzitás program keretében dolgozik együtt, míg a Bölcsészettudományi Kar a szakemberképzés mellett részt vesz a Debrecen városfejlődése a BMW-beruházás tükrében című kutatási projektben.

- A BMW gyárat a hatékonyság, az innováció és a fenntarthatóság jellemzi. Ezek a kulcsszavak a modern mezőgazdaságra is igazak, hiszen hatékonyság, innováció és fenntarthatóság nélkül ma sem egy gyárat, sem a mezőgazdaság nem lehet életképes. A Debreceni Egyetem Agrár Kutatóintézetek és Tangazdasága kiemelt szerepet tölt be ebben a folyamatban. A BMW-vel közösen kialakított biodiverzitás program lehetőséget kínál arra, hogy bemutassuk, miként kapcsolódhat össze az ipar és a mezőgazdaság a tudományon keresztül. Bízom benne, hogy a közös munkánk révén Debrecen nem csak ipari, hanem tudományos és agrárinnovációs központként is példát mutathat a világnak – tette hozzá Harsányi Endre, az Agrár Kutatóintézetek és Tangazdaság főigazgatója, agrár- és élelmiszertudomány fejlesztéséért felelős ágazatfejlesztési rektorhelyettes.

Keményfi Róbert, a Bölcsészettudományi Kar dékánja szerint a BMW-beruházás kultúraformáló hatással van a város és a térség társadalmára.

- Örülünk annak, hogy a BMW hosszú távon tervez, és támogat olyan alapkutatásokat, amelyek feltárják az autóipari vállalat hatását a város kultúrájára. Válaszolva olyan kérdésekre, hogy hogyan tudunk együtt dolgozni, minél problémamentesebben együtt élni. A Bölcsészettudományi Kar feladata, hogy a német kultúrát ismerő, értő szakembereket biztosítson a vállalat számára, továbbá a műszaki német nyelvi képzés megvalósításával segíthetjük a vállalatot – sorolta Keményfi Róbert.

A Debreceni Egyetem és a BMW autógyár vezetői 2023 júniusában írtak alá stratégiai megállapodást a szakemberképzésre és a kutatás-fejlesztésre is kiterjedő együttműködésről. A partnerségről szóló szerződés első körben az Általános Orvostudományi Karra, az Egészségtudományi Karra, az Informatikai Karra, a Műszaki Karra, valamint a Természettudományi és Technológiai Karra terjedt ki. 2024. márciusában az Állam- és Jogtudományi Kar, valamint a Gazdaságtudományi Kar részvételével bővítették a partnerségi szerződést. A most aláírt módosítással a Bölcsészettudományi Kar, továbbá az Agrár Kutatóintézetek és Tangazdaság csatlakozott a stratégiai együttműködéshez.

A megállapodást a Debreceni Egyetem részéről Szilvássy Zoltán rektor, Bács Zoltán kancellár, Harsányi Endre, az Agrár Kutatóintézetek és Tangazdaság főigazgatója, valamint Keményfi Róbert, a Bölcsészettudományi Kar dékánja, míg a BMW részéről Hans-Peter Kemser, a BMW Manufacturing Hungary Kft. elnök-vezérigazgatója írta alá.

További híreink
Tompa Enikőnek nem tetszik az egyetemi park terve
Tompa Enikőnek nem tetszik az egyetemi park terve
A tiszás képviselő több fát és kevesebb térkövet szeretne a Debreceni Egyetem előtti parkban.
Baleset a forgalmas debreceni kereszteződésben
Baleset a forgalmas debreceni kereszteződésben
Forgalmi akadályra kell számítani.
Így élvezik a gasztrokultúrát a debreceniek!
Így élvezik a gasztrokultúrát a debreceniek!
A Gourmet Fesztivál második napján „kíváncsiskodtunk”.
Megújul az Egyetem tér
Megújul az Egyetem tér
A debreceni park több ütemben alakul át.
Új épülete lesz a debreceni honvéd középiskolának
Új épülete lesz a debreceni honvéd középiskolának
Erről beszélt Ruszin-Szendi Romulusz.
Az írott szó ereje Debrecen főterén
Az írott szó ereje Debrecen főterén
Folytatódnak az ünnepi könyvhét programjai.
Márkahű ruhatolvaj Debrecenben
Márkahű ruhatolvaj Debrecenben
Vádat emeltek a nő ellen, aki két bevásárlóközpontban is lopott.
Új tér születik az Attila téri templom körül
Új tér születik az Attila téri templom körül
Ismét bepillantottunk a debreceni főszékesegyházba. +Fotók
Lépésről lépésre építenék újra a hajdúnánási fürdőt
Lépésről lépésre építenék újra a hajdúnánási fürdőt
Bancsók Károly Tamás szerint a lemaradást nem lehet gyorsan ledolgozni, de már készülnek a rövid és középtávú tervek.
Hencidáról Európa hálószobáiba szállítanak
Hencidáról Európa hálószobáiba szállítanak
A helyiek „fütyigyárnak” hívják a volt téesztelepen működő céget, amely közel 40 országba juttat szexuális segédeszközöket.
GKI: a többgyerekes családok átlag fölötti életszínvonalon élnek
GKI: a többgyerekes családok átlag fölötti életszínvonalon élnek
A gyermek nélküliek reáljövedelme csak 50 százalékkal nőtt 2010 óta.
Magyar: 7 százalék is lehet költségvetési hiány
Magyar: 7 százalék is lehet költségvetési hiány
A pénzszórások leállítása jelentősen javíthatja a helyzetet - mondta.
Júliustól többe kerülnek a temus rendeléseink
Júliustól többe kerülnek a temus rendeléseink
A vámot nem csomagonként, hanem az egy csomagban található termékkategóriák után kell megfizetni.
Újra ígéretet tett a józsaiaknak a polgármester
Újra ígéretet tett a józsaiaknak a polgármester
Ha a többség lezáratná az utcáját a nem kívánt forgalom miatt, akkor a debreceni városvezetés enged.
Százhetvenezer autós még nem fizetett
Százhetvenezer autós még nem fizetett
Nem érdemes halogatni az ügyintézést.
Fizetésemelés: Debrecenben is demonstráltak
Fizetésemelés: Debrecenben is demonstráltak
Sztrájkot is kilátásba helyeztek.
Felfüggesztették a devizahiteles pereket
Felfüggesztették a devizahiteles pereket
Hatályba lépett a törvény.
Cipőt hív vissza az ALDI
Cipőt hív vissza az ALDI
Határérték feletti vegyi anyagok lehetnek benne.
Hirdetés
Hirdetés
Magyar Pétert bírálta a szlovák államfő
Magyar Pétert bírálta a szlovák államfő
Nem tartja jó retorikának a a nemzeti összetartozás napján tett kijelentést.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
A Loki legjobbját portugálok szerződtetnék
A Loki legjobbját portugálok szerződtetnék
A debreceniek középpályása iránt komolyan érdeklődnek - írják.
Hirdetés
Hirdetés
Amerika legnépszerűbb csapata 53 év után bajnok
Amerika legnépszerűbb csapata 53 év után bajnok
Manhattanben vasárnap reggelig tartott az ünneplés.
Bojt kinevelte jövőjét – ezzel elveszítette önmagát
Bojt kinevelte jövőjét – ezzel elveszítette önmagát
Az egykor módos, polgárosodó falu éppen azért kezdett kiürülni, mert a szülők többet akartak a gyerekeiknek.
Gazdaság
Hencidáról Európa hálószobáiba szállítanak
A helyiek „fütyigyárnak” hívják a volt téesztelepen működő céget, amely közel 40 országba juttat szexuális segédeszközöket.
GKI: a többgyerekes családok átlag fölötti életszínvonalon élnek
A gyermek nélküliek reáljövedelme csak 50 százalékkal nőtt 2010 óta.
Magyar: 7 százalék is lehet költségvetési hiány
A pénzszórások leállítása jelentősen javíthatja a helyzetet - mondta.
Júliustól többe kerülnek a temus rendeléseink
A vámot nem csomagonként, hanem az egy csomagban található termékkategóriák után kell megfizetni.
Újra ígéretet tett a józsaiaknak a polgármester
Ha a többség lezáratná az utcáját a nem kívánt forgalom miatt, akkor a debreceni városvezetés enged.
Támogatott tartalom
Nézd meg, mit álmodnak Debrecenben a villamosok!
Nézd meg, mit álmodnak Debrecenben a villamosok!
Múzeumok éjszakája a remízben – a program nosztalgiajegy váltása mellett vehető igénybe.
SzinTér Fesztivál: a művészet életre kel Hajdúszoboszlón
SzinTér Fesztivál: a művészet életre kel Hajdúszoboszlón
Egésznapos élmények a Szent István parkban.
Amikor Hajdúböszörményre figyel az ország
Amikor Hajdúböszörményre figyel az ország
A mezővárosban 26 éves hagyományt ápolnak.