Új korszak kezdődött Pocsaj életében

Történelmi pillanatnak voltak részesei a pocsajiak 2024 utolsó napján, éjfélkor az országhatáron. Január elsején ugyanis Románia csatlakozott a schengeni övezethez, aminek eredményeképp a Pocsajt és a szomszédos Biharfélegyházát összekötő határszakaszon is megszűnt az ellenőrzés. Azóta a két ország közötti határátkelés itt napi 24 órában, szabadon történhet. Ez pedig Pocsaj életét formálja át.
– Egy olyan dolog részesei lehettünk, amely máig bennünk él – fogalmazott a Cívishírnek Szőllősi Roland, Pocsaj polgármestere. – Itt, az országhatár mellett mi pontosan tudjuk, mit jelentett, amikor csak hetente egyetlen napon, szombaton lehetett átmenni az országhatár túloldalán lévő Biharfélegyházára. Hiába épült ki évekkel ezelőtt uniós forrásból az aszfaltozott út a két falu között, a szigorú határrendészeti szabályok miatt csak erősen korlátozottan lehetett használni. Most viszont végre valós tartalommal telik meg a határ menti együttműködés.
Közelebb kerültek egymáshoz
A mostani nyitás nem csak közlekedési előnyt jelent: egyes családoknál azt is, hogy újra naponta találkozhatnak a ritkán látott rokonokkal, barátokkal. Gazdasági és hivatali együttműködés indulhat újra, az egyházak között is élénkül a kapcsolat. Jó példa erre a két falu református egyháza, közöttük már kiépültek az első új kapcsolati szálak.
– Június 4-én, az összetartozás napján mindig elbicikliztünk a határhoz, mécseseket gyújtottunk, szalagokat tűztünk. Ez a határ menti identitás része. Most végre megvalósulhatott az az álmunk, hogy átjárhassunk, szabadon, bármikor, az országhatárnak csupán jelképes státusza van – mondta Szőllősi Roland. Hozzátette: a Trianon utáni határhúzás következményeit itt, a térségben különösen mélyen megélték az emberek. – Tudjuk, hogy ha 1920-ban Trianonban másként fogott volna az a bizonyos ceruza, akár mi is a túloldalra kerülhettünk volna.
A határnyitás gazdasági előnyöket is hozhat. A polgármester szerint ehhez idő kell: az elmúlt száz év alatt a román és a magyar gazdasági rendszerek annyira eltávolodtak egymástól, hogy most lépésről lépésre kell visszaépíteni az együttműködést. A családi kapcsolatok viszont mindvégig megmaradtak.
– Most, hogy az átkelés akadálytalan, elindulhatnak azok a gazdasági folyamatok, amelyekhez a határnyitás előtt nem volt tér és idő. Korábban a Pocsajban dolgozó, de Biharfélegyházán élő pedagógus csak nagy kerülővel, Létavértesen vagy Ártándon át tudott eljutni Pocsajba, és innen haza. Most ez csupán 8-10 kilométer, gyorsabb, olcsóbb, élhetőbb. A gazdaságban más a helyzet, mivel az az országhatártól elválasztott területeken más és más irányba fejlődött, így idő kell az „összecsiszolódásra” – mutatott rá Szőllősi Roland.
A pocsajiak életében a változás kézzelfogható.
Egykori, csak térképen látható útvonal vált járhatóvá. A közút, amely évekkel ezelőtt a schengeni csatlakozás reményében készült el, most végre betölti eredeti célját. A közvetlen kapcsolat a két falu között nemcsak egyszerűbbé teszi az utazást, hanem közösségeket, családokat, a térség életét is újra összeköti. Pocsaj ezzel új lehetőségek előtt áll – és a helyiek elszántak abban, hogy éljenek is vele.
CH


















