Tiszacsege újraértelmezi önmagát


Szeli Zoltán, Tiszacsege polgármestere ambiciózus tervekkel tekint a jövőbe. A város képviselő-testülete nemrégiben elfogadta a 2029-ig szóló gazdasági programot, amelynek középpontjában a lakosság életszínvonalának javítása és a település népességmegtartó erejének növelése áll. A program egyik fő célja, hogy a fiatalok számára vonzóvá tegye Tiszacsegét, elősegítve a helyben maradást és a visszatelepülést. Az idősebb korosztály támogatása és az elöregedő lakosság kiszolgálása szintén kiemelt figyelmet kap. – Mindenki érezze magát itt jól – fogalmazott a polgármester.
A fejlődési tendenciák megőrzése érdekében kiemelten fontos a munkahelyteremtés. Szeli Zoltán szerint a BMW-gyár közelsége előnyt jelenthetne, ha az elérhetőség javulna. A polgármester bízik abban, hogy Debrecen fejlődése húzóerőt jelenthet Tiszacsege számára is.
A turizmus terén a strandfejlesztés és a kemping modernizálása is napirenden van. A Tisza-part, a gyógyvízzel rendelkező strand, a település és környékének természeti adottságai – mint például a horgászat, kerékpározás, természetjárás, a nemzeti park közelsége, madárlese – együtt vagy akár külön-külön is egyedülálló vonzerőt jelentenek. A településközpont megújítása pedig városiasabb arculatot adhat Tiszacsegének. – Egy modern, korszerű kis mezővárost szeretnénk építeni, ahol minden korosztály jól érzi magát – összegzett Szeli Zoltán, aki részletesen beszélt a beruházásokról, a települése fejlesztéséről.
Újjáéled a helyi piac
Az egyik leghangsúlyosabb fejlesztés jelenleg a helyi piac építése, amely a Vidékfejlesztési Támogatási Program keretében valósul meg 100 millió forintos támogatással és 10 százalékos önkormányzati önerővel. A beruházás célja a helyi termékek piacra juttatásának segítése. Bár az építkezés hosszas tervezési és engedélyezési folyamat után indult el, mostanra már az alapozás is megkezdődött. A piac derékszögű sarki épület lesz két üzlethelyiséggel, egy nyitott árusítóhellyel, szociális blokkal, parkolókkal és elektromosautótöltő-állomással. Az önkormányzatnak további 36 millió forintos önrészt is hozzá kell tennie a teljes megvalósításhoz.
A Területi Operatív Program (TOP) révén 250 millió forintból újul meg a város központja. A beruházás során parkosítják a főteret, új játszóteret építenek, koncerthelyszínként is használható szabad teret alakítanak ki és okospadokat is telepítenek. A város Fő utcájának járdáit térkővel burkolják, fásítanak, utcabútorokat helyeznek el, és a városháza udvarát is átalakítják, mégpedig úgy, hogy körforgalomszerűvé építik át a területet. Ez együtt jár az udvaron lévő régi épület elbontásával, továbbá parkosítással, a terület zöldítésével is. Mindenesetre a jelenleginél nyitottabb tér jön létre a városháza körül. A kivitelezést ugyan hátráltatják a közbeszerzési szabályok változásai, de a tervek szerint a fejlesztés jövőre befejeződik.
A város útjainak körülbelül 70 százaléka rendelkezik aszfaltburkolattal. A legutóbbi TOP-os pályázatból további 2,6 kilométernyi út épülhet meg – most a Rákóczi, az Arany János, az Óvoda, a Kinizsi, a Török Bálint és a Liszt Ferenc utcában. A kivitelezéseknek legkésőbb június 10-re kell lezárulniuk. A projektre eredetileg szánt összegből mintegy 30-35 millió forint maradt meg, amelyből további három rövid útszakasz-aszfaltozás is pályáztatás alatt van.
A Versenyképes Járások Programban a balmazújvárosi járás öt települése – köztük Tiszacsege – egyenként 50 millió forintos támogatásra pályázott. A város ezt a forrást az idősek nappali ellátására szolgáló intézmény áthelyezésére, egy új, akadálymentesített épület kialakítására fordítaná. Emellett kiépül a közbiztonságot szolgáló kamerarendszer is. A program következő kiírása tervében a Tisza-partra vezető kerékpárút felújítása szerepel, amely az előző évben a csapadékvíz-elvezetési kötelezettség miatt megvalósíthatatlanná vált a tervezett költségkereten belül.
A Leader program következő körében 30 millió forintból energetikai korszerűsítést végeznének a könyvtár és a polgármesteri hivatal épületein. Napelemek, hőszivattyú telepítése is szerepel a tervek között. A cél az önkormányzati intézmények rezsiköltségeinek csökkentése és a környezetbarát működés biztosítása.
A város régi terve, hogy bentlakásos idősek otthonát építsen.
A lakosság elöregedése, a fiatalok elvándorlása, az egyedül maradó idősek helyzete sürgetővé teszi ezt. Bár állami támogatás nincs a beruházáshoz, az önkormányzat forrásokat keres: például az egykori honvédségi üdülő értékesítéséből származó bevételből finanszíroznák az új, korszerű intézmény megépítését. A cél egy olyan otthon felépítése, amely megfelel a mai szakhatósági előírásoknak. A becslések szerint 350-400 millió forintból kivitelezhető lenne.
Egykor több mint 600 közmunkás dolgozott Tiszacsegén, ma már csak 108-an vannak, többségükben nők. A fizikai munkaerő csökkenése miatt például megszűnt a helyi térkőgyártás. Jelenleg az értékteremtő programon belül működik a varroda, a tésztaüzem, a kosárfonó, az asztalos műhely és a mezőgazdasági program. Ezen kívül a közfoglalkoztatottak közintézmények takarítását, útkarbantartást és szemétszedést végeznek, miközben sokan már a versenyszférában találtak munkát.
Huszonöt éve lett város
2025-ben ünnepli Tiszacsege várossá nyilvánításának 25. évfordulóját. A jubileumi programsorozat már elkezdődött: elültettek 25 fát közterületeken, az iskolák, az óvodák, a temető és a strand környékén, a fák mellett kis tábla emlékeztet az évfordulóra. A költészet napja, a Föld napja, a magyar kultúra napja és más rendezvények is az évforduló jegyében zajlanak. Lesz 25 kilométeres kerékpártúra és váltófutás a városért, és szeptember 10-én – a várossá nyilvánítási ünnepség eredeti dátumához igazodva – záróeseményen emlékeznek majd a negyedszázaddal ezelőtti történésre. Az óvodások számára kifestő készül, amely a gyerekek városhoz való kötődését hivatott erősíteni. Mint ahogy ezt a célt szolgálja a nagyobb gyermekeknek a Tiszacsege értékeit ismertető társasjáték is.
A nyári Tisza-parti programok között idén is szerepel az önkormányzat által szervezett Rév-nap augusztus első hétvégéjén, de nem marad el a halászléfesztivál sem júliusban, továbbá a harcsapaprikás-főző verseny szeptemberben. Emellett június végén Tiszacsege lesz a karcagi birkafőző fesztivál díszvendége – a meghívás rangját jelzi, hogy Karcag polgármestere személyesen látogatott el Tiszacsegére, és akkor adta át a meghívást.
Tiszacsege tehát épül, szó szerint és átvitt értelemben is. A fejlesztések nem csupán infrastrukturális beruházások; egy közösség jövőképét, öntudatát és megtartó erejét is erősítik. Ahogy a polgármester fogalmazott: – Mindennel azon vagyunk, hogy modern, korszerű kis mezővárosként szerepeljünk a térképen.
– CH–




















