Sok nagyrábéi kereste meg, hogy legyen a polgármesterük

– A lakossági igény alapján mérettettem meg magam, hiszen annyi felkérést kaptam a nagyrábéiaktól, hogy úgy éreztem, szinte már elvárás, hogy induljak a június 9-ei polgármester-választáson. Az eredmény pedig be is bizonyította, hogy tényleg sokan szerették volna, ha elindulok a polgármesteri tisztségért – válaszolta a Cívishír kérdésére Major József, Nagyrábé független jelöltként megválasztott polgármestere. A „civilben” családi kereskedelmi vállalkozásban tevékenykedő, hivatalát október 1-től betöltő településpolitikusnak nem ismeretlen a terep, hiszen 2007-től 2019-ig a szomszédos Bihardancsháza vezetője volt felváltva függetlenként és Fidesz-jelöltként.
Öt évvel ezelőtt a párt logója alatt indult és akkor nem kapott többségi bizalmat a választóktól.
Nagyrábén most a polgármesteri tisztségért ketten indultak, a szeptember 30-án leköszönő Tiszai Károly (Fidesz-KDNP) és Major József. Ez utóbbi egyértelmű győzelmét (57,99 százalék) hozta a választás. A képviselő-testületet továbbra is hat független képviselő alkotja, abban egyetlen változás van, az egyik háziorvos elment a településről, helyére egy fiatalembert szavaztak be a helyiek. Major József úgy látja, közösen gondolkodva, jó kapcsolatot ápolva, együttműködve, hatékonyan tudnak dolgozni Nagyrábéért a következő öt évben.
És milyen tervek megvalósításához kéri az együttműködést a megválasztott polgármester?
Elöljáróban elmondta, hogy a falu pénzügyeibe, folyó dolgaiba nem lát bele, ezért arról nem tud véleményt mondai, viszont egy infrastrukturálisan jól ellátott, a középületek többségében felújított, rendezett település vezetését veszi át. – És itt van az első feladat, mert a rendezettség csak a falu belső részeire vonatkozik, a peremterületekre nem. Amikor a választáson való indulásomért megkerestek a rábéiak, a közterületek állapotáról kritikákát fogalmaztak meg. Az egyetlen középületet, a szociális ellátás telephelyén lévőt fel kell újítani. Hivatalba lépésem után azonnal hozzá kell kezdeni a nyílt, világos és egyenes kommunikáció kialakításához, a jó kapcsolat megteremtéséhez a településvezetés és intézményvezetők között. Támogatnunk kell a civil szervezeteket, meg kell találnunk a közös hangot az egyházzal, a mi estünkben a reformátusokkal. A helyi vállalkozókkal, mezőgazdaságból élőkkel helyre kell állítani a jó kapcsolatot, együtt kell gondolkodnunk, főleg a külterületi utak okán, amelyeket a rossz állapotuk miatt állandóan kritizálnak. Itt közösen kell fellépnünk, hiszen hiába törekszik az önkormányzat, ha ők nem segítenek, nem partnerek, nem jutunk előrébb. A közfoglalkoztatás továbbra is meghatározó tevékenység lesz a faluban, csakhogy azt jobban odafigyelve, nagyobb fegyelemmel kellene végeztetni. Ide kapcsolódik a hosszútávú elképzelésem, a mezőgazdasági részén szeretnék egy munkahelyteremtő beruházást végigvinni. Az itt megtermelt zöldségekre és gyümölcsökre alapozva a tartósítóipar felé mozdulnánk el. Ezt már szerettem volna Bihardancsházán megvalósítani, ott egy nagyon kicsi hiányzott, hogy piaci alapra tegyem a tevékenységet, de 2019-ben erre már nem kaptam meg a felhatalmazást. Azt gondolom, Nagyrábén még hamarabb meg lehetne valósítani, mert több munkaerővel és szélesebb körű lehetőségekkel számolhatunk. Összességében egy észszerűbben gazdálkodó önkormányzatot szeretnék, hiszen csökken az állami finanszírozás, adót nem célszerű emelni, plusz anyagiakra a saját bevételek növeléséből lehet számítani. Tehát mivel a kiadásokat nem lehet tovább csökkenteni, mert a falunak működnie kell, a bevételek növelésével lehet nagyobb az önkormányzatunk mozgástere – beszélt a terveiről Major József, akinek szóba hoztuk a falu országos hírű papírfonó közmunkaüzemét, amiről elmondta: a komoly eredményeket elérő kis üzemre továbbra is szükség van, folytatni kell a tevékenységét.
CH


















