Rácsodálkoztak a védőnőkre a kínaiak Debrecenben

Az észak-kelet kínai város, Jiamusi delegációját fogadta július 15-én a Debreceni Egyetem Klinikai Központ vezetősége. A küldöttség tagjai a betegellátás mellett elsősorban a védőnők tevékenységéről és képzéséről tájékozódtak. A látogatáson a két város egyetemének jövőbeni együttműködési lehetőségeiről is szó esett.
– A Debreceni Egyetem Klinikai Központja Magyarország legnagyobb fekvőbeteg-ellátó intézménye. A három campuson – a Nagyerdei Campuson, a Kenézy Gyula és a Gróf Tisza István Campuson – évente összesen több mint négymillió beteget látnak el. A fekvőbeteg-ellátás hatvan, míg a járóbeteg-szakellátó tevékenység több mint száz szakmaterületre terjed ki – ismertette Szabó Zoltán, a Debreceni Egyetem rektorhelyettese, a Klinikai Központ elnöke a kínai város, Jiamusi delegációjának látogatásán.
Szabó Zoltán hozzátette: a régió betegellátása mellett a Klinikai Központhoz tartozik az alapellátási tevékenység jelentős része is, többek között a területi védőnői szolgálat szakmai felügyelete.
Az elmúlt évek fejlesztéseiről szólva kiemelte a Sürgősségi Klinika létrehozását, a Gyermeksürgősségi Központ kialakítását, valamint a Hibrid műtő kiépítését. Az elmúlt évek fejlesztéseinek is köszönhető, hogy a Klinikai Központ szervezeti egységei számos hazai és nemzetközi elismerésben részesültek.
A Klinikai Központ elnöke hangsúlyozta: a KK szakemberei a betegellátás mellett fontos szerepet vállalnak a Debreceni Egyetem oktatási és kutatási feladataiban is.
A Klinikai Központ számos tanulmányi célú és klinikai gyakorlati nemzetközi együttműködésben is részt vesz, ezzel is hozzájárulva az európai élvonalba tartozó, színvonalas betegellátás fejlődéséhez.
A professzor megismertette a delegáció tagjaival a Klinikai Központ kommunikáció fejlesztésével kapcsolatos stratégiáját. Kiemelte, hogy az elmúlt években a magyar mellett az angol és német nyelvű kommunikáció is jelentős fejlődésen ment át, segítve ezzel mind a Klinikai Központhoz forduló betegek, mind a hallgatók és a nemzetközi kapcsolatépítésben érintett delegációk tájékoztatását.
Szabó Zoltán professzor előadását követően Móré Marianna, az Egészségtudományi Kar dékánja bemutatta a kar oktatási kínálatát, majd Jávorné Erdei Renáta oktatási dékánhelyettes vázolta a védőnőképzés aktualitásait. Elhangzott:
a karon 1993 óta alapszakon 1229 védőnő szerzett oklevelet, szakvédőnő mesterképzésen pedig 18-an végeztek 2021 óta.
Papp Csaba, az Alapellátási és Egészségfejlesztési Intézet igazgatója, valamint Kovács Edit, a Vármegyei Védőnői Szolgálat vezetője a területi, az iskola-, illetve a kórházi védőnők munkájáról számolt be részletesen. A Klinikai Központban jelenleg több mint 250 védőnő látja el feladatait.
A kínai delegáció látogatása egy kezdeti lépése lehet Jiamusi város egészségügyi ellátórendszere és a Debreceni Egyetem Klinikai Központ egyes szakterületei – kiemelten az alapellátási és a védőnői tevékenysége – közötti kapcsolatépítésnek.





























