Ritkaság költözött a debreceni állatkertbe

Május 7-én ünnepelte második születésnapját a Zoo Debrecen egyik legújabb lakója, egy abesszin szarvasvarjú hím, aki életében először költözött új helyre, és remélhetőleg hosszú távra otthonra talál a Nagyerdő szívében. Az ifjú madár a hollandiai Hoenderdaell Állatkertből érkezett, és az állatkerti főbejárat melletti részén kapott helyet, ahol közvetlen szomszédságában áthelyezésre került két tojó is megfigyelhető.
A nőstények 2023. október 27-én érkeztek a franciaországi Montpellier állatkertjéből, az Európai Fajmegőrzési Tenyészprogram (EAZA EEP) keretében, és már tavaly birtokba vették fűtött téli bemutatójukat. Az összeszoktatás jelenleg is fokozatosan zajlik, a három madár tehát egymás közvetlen közelében, a látogatók számára is jól látható módon figyelhető meg. A Zoo Debrecen bízik benne, hogy a jövőben tenyésztési sikerekről is beszámolhat, hiszen Magyarországon korábban még sosem tartottak abesszin szarvasvarjút – ez a faj Európa-szerte mindössze 42 intézményben található meg.
Az Afrika egyenlítőtől északra fekvő szavannáin, sziklás térségeiben és sivatagi cserjéseiben őshonos abesszin szarvasvarjú (Bucorvus abyssinicus) jellegzetes megjelenését a hosszú, ívelt csőr, a csőr tetején található üreges csontkinövés és az élénk színű toroklebeny adja, amely egyszerre segíti a hőleadást és a mély, rezonáns hangok kibocsátását.
A talajon vadászó madár főként hüllőkkel, kisebb emlősökkel és ízeltlábúakkal táplálkozik, de alkalmanként döghúst és növényi eredetű táplálékot is fogyaszt. Éjszakáit a fák koronájában tölti. Monogám párkapcsolatokban él, és ideális környezetben akár 20 egyedből álló csoportokat is alkothat. A fiókákról a hím gondoskodik a táplálékszerzés során, és az utódok gyakran hároméves korukig is a szüleik közelében maradnak. Gondozóik remélik a szaporító programhoz való sikeres jövőbeni hozzájárulást. Az abesszin szarvasvarjú hosszú életű faj, emberi gondozásban akár 40 évig is élhet.
A faj természetes populációja azonban egyre nagyobb veszélyben van: az élőhelyvesztés és az élelmezési célú vadászat miatt 2018 óta a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) Vörös Listáján sebezhető (Vulnerable) besorolással szerepel.


















