Nyári egyetem: a legidősebb résztvevő 86 éves

Idén 27 országból csaknem 80 diák érkezik a Debreceni Nyári Egyetemre, hogy megismerkedjen a magyar nyelvvel és kultúrával.
A július 21. és augusztus 15. között megrendezendő magyar nyelv és kultúra kurzus legfiatalabb hallgatója 16, míg a legidősebb 86 éves. A külföldi nyelvtanulók között egyre nagyobb számban vannak jelen a fiatalok, és egyre többen kezdenek bele a magyar nyelv elsajátításába családi kötődésük miatt.
– A csaknem százéves Debreceni Nyári Egyetem sikerének titka, hogy miközben háborúk zajlottak vagy éppen politikai rendszerek omlottak össze, mindig aktuális és értékes tartalmakat tudott közvetíteni a külföldi hallgatók számára. Az intézmény fontos része az egyetem széles körű külkapcsolati rendszerének, melynek fő pillérei a Debreceni Egyetem immár hét és félezernél is nagyobb létszámú nemzetközi hallgatói közössége, a karok, intézetek kiterjedt külföldi partnerhálózata, továbbá a DE azon szerepe, amelyben feladatának tekinti a magyar nyelv és kultúra ápolását, értékeinek bemutatását – mondta a Debreceni Nyári Egyetem megnyitója kapcsán rendezett sajtótájékoztatón Bartha Elek oktatási rektorhelyettes.
Csatár Péter, a Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Kar stratégiai és gazdasági dékánhelyettese szerint a rendezvény révén négy héten át a Debreceni Egyetem Főépülete és a Nagyerdei Campus a magyar nyelv és kultúra otthonává válik. Sokrétű programjaival pedig hidat képez a kultúrák között. – A Nyári egyetem hosszú évek óta bizonyítja, hogy a kurzus és a Bölcsészettudományi Kar oktatói révén minőségi nyelvi oktatást tud biztosítani. A képzés folyamatosan megújuló programjai ma már online is elérhetők. Hisszük, hogy ettől a változástól kitágulnak a Nyári Egyetem határai, és az egy hónapos intenzív nyelvtanulás lehetősége 12 hónapra nőhet – jelentette ki Csatár Péter.
A jelentkező csaknem 80 külföldi diák 25 százaléka négy hétre érkezik Debrecenbe.
Szaffkó Péter, a Debreceni Nyári Egyetem igazgatója szerint ez a hallgatók komoly motivációját, eltökéltségét jelzi. – Továbbra is jelentős a Nyári egyetemre ösztöndíjjal érkező hallgatók száma, idén 33-an tanulnak ebben a formában a kurzuson. A Tempus Közalapítvány által támogatottak száma csökkent, emellett azonban megmaradtak az egyéb támogatási formák, hiszen ösztöndíjat ad egyebek mellett a Debreceni Egyetem rektora, a Bölcsészettudományi Kar dékánja, a Tiszántúli Református Egyházkerület püspöke, Debrecen városa, az amerikai clevelandi magyar közösség egyik szervezete, a Nyári egyetem igazgatója, de a Campus Étterem is. Megfigyelhető, hogy nőtt viszont az önköltségesek tábora, így elmondható, hogy ezen a nyáron többen finanszírozzák saját zsebből a nyelvtanulásukat, mint korábban – fejtette ki Szaffkó Péter.
Ebben az évben huszonhét országból érkeznek a résztvevők: legtöbben – tizenöten – az Amerikai Egyesült Államokból, de továbbra is jelentős csoportot alkotnak a lengyel magyarszakos egyetemisták és a szlovéniai kéttannyelvű iskolák tanárai. A legfiatalabb 16, a legidősebb diák pedig 86 éves.
A kurzus résztvevői a Debreceni Nyári Egyetemet megelőzően idén is írásbeli és online szóbeli felmérésen estek át. – Egy nyelvtanfolyamon általában a kezdő hallgatók száma a legnagyobb, hiszen teljesen logikusan mindig vannak olyan új résztvevők, akik elkezdenek tanulni egy új nyelvet. Ezen a nyáron azonban eltolódott ez az arány a Debreceni Nyári Egyetemen: most a közép- és felsőfokú csoportokban többen fognak tanulni, mint a kezdőkben. Azért is örömteli a sok haladó és felsőfokú tanuló, mert ez azt jelenti, hogy sokan tartottak ki, és jutottak el egy magasabb szintig a magyar nyelv elsajátításában – fejtette ki Dobi Edit.
A Debreceni Nyári Egyetem tanulmányi igazgatója hozzátette: ebben az évben új jelenség a tanfolyamon a tinédzserek magas aránya. Sokan még soha nem jártak Debrecenben, és legtöbbjüknek magyar gyökereik, felmenőik vannak. Sok diáknak pedig a házastársa magyar.
– Maradnak a hagyományos folklórprogramok idén is: hétfőnként népdal, népzene és néptánc lesz a „palettán”, péntekenként pedig tematikus kulturális program várja a résztvevőket. A 90-es évek retró partija és a kvízek pedig a diákok szórakoztatását szolgálják pénteken esténként. Aki a várossal is szeretne behatóbban megismerkedni, ellátogathat az éjszakai városnézésre vagy a zsidó negyedbe és a Református Kollégium múzeumába. A magasabb szinten tanulók pedig szerdánként kötetlen beszélgetés formájában, a „társalgóban” gyakorolhatják a magyar nyelvet – tette hozzá a tanulmányi igazgató.
A Debreceni Nyári Egyetem nyitóünnepségén Puskás István, Debrecen alpolgármestere is köszöntötte a külföldi diákokat, aki – mint a kurzus egykori oktatója – beszédében kiemelte a rendezvény kultúraközvetítő szerepét.






























