Ismét ülésezett az Energia-veszélyhelyzeti Operatív Törzs

Lantos Csaba energiaügyi miniszter vezetésével május 16-i ülésén is meghatározó ellátásbiztonsági kérdésekről tárgyalt az Energia-veszélyhelyzeti Operatív Törzs (EVOT) – tette közzé az Energiaügyi Minisztérium a Facebook-oldalán.
A bejegyzés szerint a testület tájékoztatást kapott arról, hogy javában zajlik a betárolási szezon, a hazai gáztárolók töltöttsége már 41 százalék feletti. A rendelkezésre álló tartalék az éves fogyasztás 30 százalékát fedezné, kétszeresen múlva felül az uniós átlagos adatot.
Az elmúlt fűtési szezonban a megelőző azonos időszakhoz képest közel 1 milliárd köbméterrel több földgázt használtunk fel. Az összességében 17 százalékos fogyasztásnövekedés jelentős részben szeptember-október, február és április hidegebb időjárásának tudható be. Az áramfelhasználás a felpörgő elektrifikációval mintegy 6 százalékkal emelkedett, miközben egyre többen képesek szükségleteiket saját eszközzel, helyben megtermelt zöldenergiával fedezni – ismertette a tárca. Az EVOT áttekintette az április végi spanyol-portugál áramszünet első tanulságait is. Az egyeztetésen elhangzott, hogy a magyar villamosenergia-rendszer stressztűrő képessége magasabb, főként mert az Ibériai-félszigeténél erősebbek a kapcsolódásaink a nemzetközi hálózatokhoz.
Az Energiaügyi Minisztérium vezetői bemutatták a Fenntartható Atomenergiáért Tanácsadó Testület munkájának eredményét is. A hatályos előírások szerint a Paksi Atomerőmű teljesítményét fokozatosan csökkenteni kell, ha a létesítmény melletti Duna-szakasz vízhőmérséklete megközelíti a 30 fokot. Egy tavalyi rendeletmódosítás felhatalmazta a szakminisztert arra, hogy ellátásbiztonsági okokból hozzájárulhasson a főszabálytól való átmeneti eltéréshez. Az elismert szaktekintélyekből álló Tanácsadó Testület öt munkacsoport támogatásával abban segítette a tárcavezetőt, hogy szükség esetén szilárd szakmai-tudományos alapokon nyugvó döntést hozhasson e kérdésben. Az elvégzett munkáról hamarosan beszámolunk – írta bejegyzésében a tárca.
A résztvevők bepillantást nyerhettek a futó és előkészületben lévő ágazati támogatási programok előrehaladásába is. A Jedlik Ányos Energetikai Program összesen 440 milliárd forinttal segíti a vállalkozásokat rezsiterheik csökkentésében. A már ismert tartalmú távhőfejlesztési és biogáz-hasznosítást ösztönző felhívások mellett a következő hetekben sorra látnak napvilágot a földhő felhasználását, a szakirányú kutatás-fejlesztést és az ipari energiatárolói kapacitások bővítését szolgáló pályázatok is – közölte az EM.






























