Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Díjazták a debreceni kultúra nagyjait

civishir.hu | 2026. 01. 23. | 07:52:18
Az elismeréseket a magyar kultúra napján adták át.
Díjazták a debreceni kultúra nagyjait
A díjazottak (Fotó: városháza)
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A Debrecen Kultúrájáért Alapítvány – hagyományaihoz híven – a magyar kultúra napjához kapcsolódva adja át elismerését, a Debrecen Kultúrájáért Díjat, valamint alkotói ösztöndíjait. Az eseményre 2026. január 22-én a Déri Múzeum Munkácsy-termében került sor.

A Debrecen Kultúrájáért Alapítvány a város szellemi, kulturális életének mecenatúráját felvállaló szándékkal jött létre 1991-ben. Magánszemélyek, intézmények, együttesek művészeti és kulturális törekvéseit ösztönzi, segíti a kulturális kapcsolatok fejlesztését hazánkban és külföldön egyaránt.

Az idei díjazottakat Duffek Mihály, a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Karának professor emeritusa, a Debrecen Kultúrájáért Alapítvány kuratóriumának elnöke köszöntötte. Mint azt többek közt elmondta, az alapítvány Debrecen Kultúrájáért Díja az életművet díjazza, míg az alkatói ösztöndíj a jövőnek szól.

A Debrecen Kultúrájáért Díj a társadalom- és természettudományok, valamint a kulturális életben éveken keresztül nyújtott, maradandó értéket teremtő alkotó tevékenységért, kimagasló munkáért, valamint átfogó életmű elismeréseként adományozható. Az alapítvány 2026-ban két személynek adományozott Debrecen Kultúrájáért Díjat: Nagyné Lövei Lilla zenepedagógusnak, a Hangbújócska Zenebölcsi megalapítójának és vezetőjének, valamint Nuridsány Éva festő-és tűzzománcművésznek.

Nagyné Lövei Lilla közel 20 éve meghatározó alakja Debrecen és vonzáskörzete kulturális és pedagógiai életének. Szakmai felkészültsége megkérdőjelezhetetlen: a Kodály Zoltán Zeneművészeti Szakközépiskola és a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola elvégzését követően komoly tapasztalatokat szerzett zeneiskolai pedagógusként és óvodáskorú gyermekekkel való foglalkozások során. Az általa kidolgozott, egyedi módszertan a „Hangbújócska”, a magyar mondókákra, népdalokra és ölbeli játékokra épül.

A foglalkozások nem csupán zenei játékokat jelentenek, hanem egy olyan átfogó, művészeti és közösségépítő missziót is, amely a legkisebb korosztályon keresztül családok százaihoz juttatja el a zene szeretetét, a magyar népi kultúra kincseit és a közös játék örömét. Tevékenysége példaértékű a város kulturális utánpótlás-nevelésében, hiszen Kodály Zoltán szellemiségét követve a zenei nevelést a lehető legkorábbi életszakaszban, már csecsemőkortól integrálja a mindennapokba.

A csíkszeredai gyökerekkel rendelkező Nuridsány Éva művészete a csendes szemlélődés és a mély intellektuális örökség találkozása. Festészete nem csupán vizuális élmény, hanem egyfajta hidat képez az erdélyi gyökerek, a családi tradíciók és a modern magyar képzőművészet között. 

Az otthonról hozott szellemi útravaló, az erdélyi művészeti hagyományok tisztelete mind beépültek látásmódjába, ugyanakkor képessé tették arra is, hogy saját, egyéni hangot, egyedi technikát hozzon létre, amelynek köszönhetően a hazai képzőművészet meghatározó alakjává vált. Pályafutása során számos egyéni és csoportos kiállításon bizonyította, hogy a hagyományos tájképfestészettől elindulva hogyan lehet eljutni a tiszta, transzcendens formákig. Alkotásai több közgyűjteményben is megtalálhatóak, őrizve azt a szellemiséget, amely a világot nemcsak látni, hanem érezni és érteni is akarja.

A Debrecen Kultúrájáért Alapítvány pályázatot hirdetett a városban élő művészek, művészeti szakemberek, kutatók, szakírók, kulturális, hagyományőrző csoportok tevékenységének támogatására, Debrecenhez való kötődésének erősítése érdekében. Az Alapítvány 2026-ban hat magánszemélyt (Komiszár János, Lente István, dr. Novák Ádám, Szász Zsuzsa, Törökné Vajda Judit és Lévai Emese) és egy egyesületet (Cívisporta Nonprofit Kulturális Civil Egyesület) részesít alkotói ösztöndíjban.

Komiszár János festőművész két nagy horderejű kiadvány megjelentetéséhez kívánja felhasználni az ösztöndíjat. Az egyik: a múlt év őszén elkészült 300 db színes képet tartalmazó, Holló László Kossuth-díjas festőművészről szóló könyve, a másik pedig: a Képzőművészet diákszinten, avagy az Országos Középiskolás Képzőművészeti Diáktárlat 20 éve című kiadvány megjelentetése. Komiszár János az idén tavasszal könyvbemutatóval egybekötött jubileumi tárlat megrendezését is tervezi, amelynek megvalósításához jelentősen hozzá tud járulni az alkotói ösztöndíj.

A klasszikus grafikai műfajok művelésének Debrecenben nagy hagyománya van,  napjainkban is számos alkotóművész foglalkozik vele. Ugyanakkor a digitális képi technika autonóm művészeti alkotásokban való alkalmazása kevéssé elterjedt. Lente István tervezőgrafikus, képzőművész célja a modern képgrafikai ág ismertségének és megbecsülésének erősítése a debreceni alkotók körében. Az ösztöndíjat digitális technikával készült alkotásainak nyomtatására, installálására és kiállításon való bemutatására szeretné fordítani, továbbá a digitális grafikáról szóló négyrészes előadássorozat megtartására a Belvárosi Alkotóműhelyben.

Az idei évben emlékezünk meg a magyar történelem egyik legnagyobb tragédiáját jelentő mohácsi csata 500. évfordulójáról. Novák Ádám történész célja egy olyan látványos tudományos-ismeretterjesztő rövidfilm elkészítése, amely bemutatja a Debrecenben őrzött, mohácsi csatához köthető eredeti emlékeket: érméket, kéziratokat, festményeket. A kisfilm a közgyűjtemények és a Debreceni Egyetem Történelmi Intézetével együttműködve készül. A kisfilmben a narráció során elhangzik a csata története, jelentősége és hatásai.

A város képzőművészeti életében aktív szerepet vállaló Szász Zsuzsa képzőművész a festészet mellett több művészeti ágnak is a művelője. 2006 óta vesz részt tárlatokon, egyéni és csoportos kiállításon, hazánkban és külföldön egyaránt. A festészet mellett szívesen készít objekteket, illetve textilképeket. Az idei évben több olyan kiállítást szeretne megvalósítani, ahol a festményei mellett textil-installációi is megtekinthetők lesznek.

Törökné Vajda Judit és Lévai Emese mindketten táncpedagógus- koreográfusok, a pályázatot közösen nyújtották be. A pályázat célja a „Vaszilisza” című táncszínházi előadás megvalósítása. A történet alaptémája annak megválaszolása, hogy, hogyan lehet az élet megpróbáltatásain túljutni, a nehézségeket legyőzni, önmagunkat elfogadni és szeretni. Rávilágít arra, hogy még a legreménytelenebbnek tűnő helyzetekből is van kiút, hittel és türelemmel a felmerülő nehézségeket le lehet győzni. Az előadás az alkotók reményei szerint segít a fiatal korosztálynak önmaguk és mások elfogadásában és szeretetében.

A Cívisporta Egyesület közel egy évtizede foglalkozik Debrecen város helytörténetével, kiállításokat rendez, konferenciákat szervez és kulturális tematikájú online tartalmakat készít. Jelenlegi pályázatuk célja a civisporta.hu honlapon Debrecen utcanév kataszterének, a város közlekedési adatbázisának, valamint a cívis építészet tárházának elkészítése, folyamatos bővítése, amely immáron a Cívis Értéktár részét is képezi.

A rendezvényen közreműködött Tordai Zoltán, Magyarország egyik legkiválóbb prímása

További híreink
Új épülete lesz a debreceni honvéd középiskolának
Új épülete lesz a debreceni honvéd középiskolának
Erről beszélt Ruszin-Szendi Romulusz.
Az írott szó ereje Debrecen főterén
Az írott szó ereje Debrecen főterén
Folytatódnak az ünnepi könyvhét programjai.
Márkahű ruhatolvaj Debrecenben
Márkahű ruhatolvaj Debrecenben
Vádat emeltek a nő ellen, aki két bevásárlóközpontban is lopott.
Új tér születik az Attila téri templom körül
Új tér születik az Attila téri templom körül
Ismét bepillantottunk a debreceni főszékesegyházba. +Fotók
Változás egy debreceni buszjárat közlekedésében
Változás egy debreceni buszjárat közlekedésében
A tanítási rend módosításához igazítják a menetrendet.
Nézd meg, mit álmodnak Debrecenben a villamosok!
Nézd meg, mit álmodnak Debrecenben a villamosok!
Múzeumok éjszakája a remízben – a program nosztalgiajegy váltása mellett vehető igénybe.
A Debreceni Egyetem a vízmegtartásért küzdene
A Debreceni Egyetem a vízmegtartásért küzdene
A 24. órában járunk – jelentette ki az államtitkár.
Debrecen: mérgező gáz a levegőben
Debrecen: mérgező gáz a levegőben
A Faraktár utcába riasztották a tűzoltókat.
Tíz világkonyha a Nagyerdőn
Tíz világkonyha a Nagyerdőn
Június 12-én kezdődik a 10. Debreceni Gourmet Fesztivál.
Eldőlt: Eszenyi Enikő nem rendez Debrecenben
Eldőlt: Eszenyi Enikő nem rendez Debrecenben
A Primadonnák nem kerül be a következő évad repertoárjába.
Ötven éve hunyt el a legendás magyar színész
Ötven éve hunyt el a legendás magyar színész
Máig nem tisztázott a halálának pontos körülménye.
Demeter Szilárd lemondott
Demeter Szilárd lemondott
Posztjáról június 1-el távozott.
A legmagasabb német elismerés Nádas Péternek
A legmagasabb német elismerés Nádas Péternek
A rend még 2025 júniusában választotta új tagjai közé a magyar írót.
Román film nyerte az Arany Pálmát
Román film nyerte az Arany Pálmát
Orosz rendezőé a Nagydíj.
Eszenyi Enikő mégsem rendez Debrecenben?
Eszenyi Enikő mégsem rendez Debrecenben?
Hibás feltételezés volt, hogy helyreállt a bizalom a szakma és a művész között.
Elhunyt Csák Gyula író
Elhunyt Csák Gyula író
1948-1950 között a debreceni Tiszántúli Néplap szerkesztője volt.
Június 20-án rendezik a Múzeumok éjszakáját
Június 20-án rendezik a Múzeumok éjszakáját
Az esemény kiemelt városa idén Sopron lesz.
Régi adósságot is törlesztene a debreceni színház
Régi adósságot is törlesztene a debreceni színház
Betekintő a következő évad műsortervébe.
Gyászol a debreceni művészeti élet
Gyászol a debreceni művészeti élet
Elhunyt Majoros László.
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Országos választmányt tart a KDNP
Országos választmányt tart a KDNP
Napirenden a tisztújítás elrendelése.
Hirdetés
Hirdetés
Jön az év első tartósabb kánikulája
Jön az év első tartósabb kánikulája
30-35 Celsius-fokra készülhetünk.
Lemondott a hajdúszoboszlói alpolgármester
Lemondott a hajdúszoboszlói alpolgármester
Önkormányzati képviselőként továbbra is a helyieket szolgálja – írta.
Nyaralás alatt is figyeljük a céges levelezést
Nyaralás alatt is figyeljük a céges levelezést
A munkavállalók már rugalmasabb és kiszámíthatóbb munkahelyi környezetben mehetnek nyaralni.
Gazdaság
GKI: a többgyerekes családok átlag fölötti életszínvonalon élnek
A gyermek nélküliek reáljövedelme csak 50 százalékkal nőtt 2010 óta.
Magyar: 7 százalék is lehet költségvetési hiány
A pénzszórások leállítása jelentősen javíthatja a helyzetet - mondta.
Júliustól többe kerülnek a temus rendeléseink
A vámot nem csomagonként, hanem az egy csomagban található termékkategóriák után kell megfizetni.
Újra ígéretet tett a józsaiaknak a polgármester
Ha a többség lezáratná az utcáját a nem kívánt forgalom miatt, akkor a debreceni városvezetés enged.
Százhetvenezer autós még nem fizetett
Nem érdemes halogatni az ügyintézést.
Támogatott tartalom
Nézd meg, mit álmodnak Debrecenben a villamosok!
Nézd meg, mit álmodnak Debrecenben a villamosok!
Múzeumok éjszakája a remízben – a program nosztalgiajegy váltása mellett vehető igénybe.
SzinTér Fesztivál: a művészet életre kel Hajdúszoboszlón
SzinTér Fesztivál: a művészet életre kel Hajdúszoboszlón
Egésznapos élmények a Szent István parkban.
Amikor Hajdúböszörményre figyel az ország
Amikor Hajdúböszörményre figyel az ország
A mezővárosban 26 éves hagyományt ápolnak.