Balesetveszélyes állapotok a debreceni Békás-tónál

Centikre kiálló, rozsdás csavarok, korhadt, eldeformálódott elemek, zárt vagy épp bezárhatatlan mosdóajtó és elégedetlen emberek – ez fogadott minket június 30-án a Békás-tónál. Nem újkeletű a dolog, 2024 szeptemberében is hasonló – talán kicsit jobb – állapottal találkoztunk. Akkor az önkormányzat azt kommunikálta, 2025-ben tervezik a stégrendszer teljes felújítását, melynek előkészítési munkái a főkertész koordinációjával zajlanak. Nos, úgy tűnik, a teljes felújításra egy ideig még várni kell, ugyanis a legutóbbi közgyűlésen elhangzott: az nem került bele a 2025-ös, a közgyűlés által elfogadott költségvetési rendeletbe, így csak a veszélyes részeket újítják fel.
De vajon mikor?

A munka nagyon időszerű lenne, hiszen a centikre kiálló, rozsdás szegeken naponta több száz, akár ezer ember halad át, köztük sok kisgyerek és idős ember. A stég fa burkolata számos helyen elkorhadt, töredezett, már a csavarok sem tartják az egyes elemeket, így az esés, megbotlás lehetőségét bele kell kalkulálnunk minden egyes sétánkba. Mint a videónkon látszik, van olyan rész, ahol "zongorázhatunk" is, igaz, a hangnemet nem mi választjuk meg.
Június végi terepszemlénken egy idős házaspárt kérdeztünk, mit szólnak a Békás-tó környezetének állapotához. Mindketten fel voltak háborodva – mint mondták, mindennap kijárnak egy rövid sétára, így folyamatosan látják, hogyan mennek tönkre az elemek. Elpanaszolták, hogy a férfi mosdó hetek, talán már hónapok óta zárva van, a mozgáskorlátozott vécé ajtaját pedig nem lehet bezárni. Így a férfiak vagy a női mosdóba "szöknek" be, vagy az akadálymentes mosdóban abban reménykednek, nem nyit rájuk senki. – Lassan sétálunk, és folyamatosan a lábunk elé nézünk. Látja, most is ültetik a virágokat, ami jó dolog. De úgy gondolom, vannak ettől fontosabbak is. A faelemek balesetveszélyesek, vannak, amelyek egy mozdulattal kiemelhetőek. Látszik, hogy minden szépen lassan az enyészeté lesz. A csavarokról meg ne is beszéljünk! Ha valaki rosszul esik, oda a szeme világa! Jó kis hely lehetne ez, ha költenének rá… – mondta az asszony.
A tó környezetében lévő padokra is ráfér a ráncfelvarrás: valahol szintén kiálló csavarokat láttunk, máshol elkorhadt, törött elemeket. Az ülőkorlátok pedig csiszolásért és festékért kiáltanak. Azt is meglepődve láttuk, hogy délelőtt 10 órakor már az esti mosdótakarítás is le volt tudva – legalábbis papíron…

Július 1-jén elküldtük kérdéseinket az önkormányzatnak. Kíváncsiak voltunk, miért született az a döntés, hogy nem újítják fel teljesen a stégrendszert; a költségbecslés szerint ez mennyibe kerülne; a jövőben is fa burkolattal látnák el a stégrendszert, netán más megoldásban gondolkodnak; mennyit szánnak idén a stégrendszer felújítására; milyen időközönként és kik ellenőrzik az állapotokat; kit terhel a felelősség, ha valaki megsérül a kiálló csavarok, az elkorhadt, mozgó burkolat miatt; tervezik-e a sérült padok javítását, cseréjét; az ülőkorlátok cseréje/festése megtörténik-e idén; és mióta van zárva a férfi mosdó; miért nem lehet bezárni az akadálymentes vécé ajtaját; melyik cég felel a mosdók tisztításáért; az elvégzett munkát milyen időközönként ellenőrzi az önkormányzat?
Ha megérkezik a válasz, tudatjuk olvasóinkkal.
Fogarasi Renáta







































