Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Kamerával az orosz frontkatonák között

Cívishír | 2025. 02. 06. | 10:40:55
Debrecenben is látható volt az orosz-ukrán háború kivételes dokumentumfilmje.
Kamerával az orosz frontkatonák között
A szovjet szimbólumok a vetítést követő beszélgetésen is szóba kerültek (Fotó: Részlet a filmből)
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

2022 végén Anastasia Trofimova különös Mikulással találkozik a moszkvai metrón. A fehér szakállú Ilja olyan ukrán, aki orosz oldalon harcol Luhanszkban. Trofimova tíz éve filmez, forgatott Kongóban, Irakban, Szíriában, ezúttal azt akarja látni, hogy milyen az, amikor az övéi háborúznak. Kap is engedélyt a munkára, meg nem is, végül 2023 tavaszán lesz, ami lesz alapon felül a donyecki front felé tartó vonatra, hogy csatlakozzon Ilja zászlóaljához. „Mindent filmre kell venni. Meglátjuk, mi lesz a vége” – vágunk neki Anastasiával a háború ködének.

Bő hónapot töltünk el valahol Limannál egy 900 főről harmadára fogyatkozott, feltöltés alatt álló, szétesett, védekező harcra berendezkedett egységnél. Ez az a kaotikus időszak, amikor a frontkatonák számára világossá válik, hogy a legfeljebb néhány hónaposra tervezett „különleges katonai művelet” hivatalos orosz narratívájának majd összes eleme hazugság. Hogy a „világ második legütőképesebb hadserege” a valóságban rosszul felszerelt, képzetlen, korrupt. Ez a háborúnak az a periódusa, amikor a wagnereseket vezető Prigozsin napi szinten támadja a védelmi minisztérium élén álló Sojgut a súlyos hiányosságok miatt, s az orosz vezetők gyilkos egymásra mutogatását bukfencet vetve lesi az egész világ. Ilyen körülmények között a Trofimova körüli katonák sem fogják vissza magukat, mintha örülnének, hogy elmondhatják valakinek az „igazságot, ami róluk szól”.

Sokan örültek, hogy elmondhatják valakinek az „igazságot, ami róluk szól” (Fotó: Részlet a filmből)

Ez az igazság azért elég változatos. Vaszilij például állati pipa a Putyinék által uralt médiára, becsapva érzi magát: a tévé sulykolta hazaszeretetből szerelt fel, de nácikat nem, csak hazájukat védő, hozzá hasonló embereket talált. A drónkezelő „Kupaknak” – katonaként – eleve nem volt más választása, mint alkalmazkodni. Életben maradni és a lehető legtöbbet kihozni a helyzetből. Legjobb barátja, „Figura” miatta lépett be a hadseregbe: mert nem akarta egyedül hagyni a fronton. Anchar, a felcserlány szégyelli magát és dühös, amiért oroszként Ukrajnában gyilkolnak. Másokat, jellemzően magányos férfiakat, akiknél már a B oldal forog, egyszerűen a pénz motivál, Vaszilij szerint azért, hogy legyen miből vodkázni, kurvázni. „Ne kövessetek, magam is eltévedtem” – olvassuk egy sisakon. Ahány arc, annyi magyarázat, esendőség, kétség, létbizonytalanság: így tart ellent Trofimova az Oroszországot leuraló propagandának.

E vallomások és vélemények között kibontakozik a háború: Trofimova harctéri életmentő katonákat kísér a holttestek, nyöszörgő sebesültek – kódnyelven: 200-asok, 300-asok – összegyűjtése során, a társak arcát figyeli az ukrán ágyúk belövéseinél a cigarettafüstön át vagy „csak” megpróbálja túlélni, amikor idő előtt pokoli munkába kezd mellette egy Grad rakétavető. Olykor egy katona sisakkamerájának felvételeit látjuk, mint Kupakét, akit majdnem megöl egy másik drónkezelő által rosszul felerősített, közéjük visszapottyanó, detonáló gránát. A frontharc mindennapi szépségei.

Figura, aki a legjobb barátja miatt csatlakozott a háborúhoz (Fotó: Részlet a filmből)

Amikor a zászlóalj május elején csatlakozik Bahmut ostromához, a film is megindul a tetőpont felé. Bár Trofimova nézőpontja változatlanul a háború értelmetlenségére, megindokolhatatlanságára, a személyes felelősség felismerésének szükségességére mutat, moralizálni, önreflexiót gyakorolni ekkor már nem időszerű, mindent felülír a túlélési ösztön és a bosszú az elesettekért. A „vagy ők, vagy mi” parancsa (parancsolata?) az időt, a teret is meghajlítja: a hazatérő Ilja nem emlékszik, hogy hányadik emeleten laknak a családjával, a szakács összetéveszti a reggelit az ebéddel. Az életben maradáson kívül minden felejthető.

Az Orosz frontkatonák között nem azért megrendítő, mert bármi újat, mást mondana a háborúról annál, mint amit tudni vélünk róla. Hanem a személyes jelenléttel lepecsételt hitelességtől: a ténylegesen elfolyó vér, a kendőzetlen, hatalomkritikus véleménnyel járó kockázat vállalása, a halál árnyékában megnyilvánuló karakter, a gyásszal feltörő, mérlegelni nem akaró, nyers indulat: ezek a mű fedezete. Ez az, amit nem hívhat ki látványos akciójelenet, imponáló színészi játék. Nehéz versenyezni azzal, hogy Trofimova az életét dobta fel mint tétet, s nem a hírnévért, nem a kasszasikerért, hanem a háborút magyarázó igazság keresése érdekében.

Hogy mi ez az igazság? 
Talán annyi, hogy ami az egyiknek igazság, az a másiknak elismerhetetlen.

Anastasia Trofimova, a film készítője (Fotó: Részlet a filmből)

Ukrán indulatok

Az alkotást az azt követő beszélgetéssel együtt a 11. Budapest Nemzetközi Dokumentumfilm Fesztivál (BIDF) debreceni rendezvényén láthatták a nézők. Az Orosz frontkatonák között vetítését – ukrán nyomásra – a torontói és a zürichi filmfesztiválon levették a nyilvános vetítések programjáról. Az ukrán központi narratíva ugyanis az, hogy a dokumentumfilm lényegében a háborút igazoló orosz állami propaganda. Halálos fenyegetéseket a BIDF szervezői is kaptak, de nem hagyták magukat eltántorítani a bemutatóktól.

Ezzel kapcsolatban Varga Anna egyetemi docens (Budapesti Metropolitan Egyetem) megjegyezte: a 37 éves – oroszul, angolul, franciául, arabul is beszélő – Anastasia Trofimova Moszkvában született, egyetemi tanulmányait Kanadában és Hollandiában végezte, mára a filmes világ elismert szereplője. Ugyanakkor jellemzően olyan ember, aki már csak az életútja miatt is képes egyszerre kritikus szemléletre mind a Nyugattal, mind a Kelettel szemben. A filmes a 2010-es években annak a Russia Today-nak forgatott, amelynek a műsorszórási jogát az orosz-ukrán háború kitörése után megszüntették az EU-ban. Az ukránok ezt is felróják neki, mondván, a Russia Today-t a putyini rezsim finanszírozza propagandacélból. Ugyanakkor Trofimova már elhagyta Oroszországot, Kanadában él, és ez a film nemhogy nem orosz megrendelésre készült, hanem kanadai produkció – hangsúlyozta Varga Anna, rámutatva arra, hogy a körülményekre tekintettel bevett szokássá vált helyi alkotót használni nyugati nézőpontból elkészített oroszországi filmekhez. Nem mellékesen Trofimova korábban éppen inkább az orosz fogadtatástól tartott, nem a nyugatitól.

Varga Anna egyetemi docens (Fotó: Ratalics László/Cívishír)

Dámóczi Pusztai Ákos, a „debreceni BIDF” főszervezője szerint a film kapcsán világszerte hangoztatott ukrán álláspont azért is érthetetlen, mert abban éppen nem az erős Oroszország jelenik meg. – Az alkotás inkább a katonák, a szereplők kiszolgáltatottságáról beszél és próbálja megérteni, hogy mit is keresnek a háborúban. A kép nem éppen hízelgő, ezért sem gondolom, hogy az oroszok propagandacélokra használhatnák. Az ukránoknak a háború kezdetétől nagyon fontos a nemzetközi közvélemény megnyerése, ezért folyamatosan jelen vannak a médiában, ha úgy tetszik, a pillanat uralását lehető tevő tudatipari terekben. És mindig győzni akarnak. Azzal viszont, hogy ezt a filmet akár erőszakos fenyegetésekkel is kiszorítanák, éppen annak az imázsnak mond ellent, amelyet önmagukról szeretnének fenntartani – vélekedett a kommunikációs szakember. Ha az ukránok tartanak is attól, hogy a film embereket, arcokat társít az orosz hadsereghez, ezáltal nem lehet csak „orkokként”, „szörnyekként” hivatkozni rájuk, mint az az ukrán narratívában sokszor előfordul, a mű támadása buta döntés volt – ismételte meg.

Dámóczi Pusztai Ákos szerint az ukránok az imázs szempontjából ezt „benézték” (Fotó: Ratalics László/Cívishír)

Arra a kérdésre, hogy milyen visszhangja volt az alkotásnak Oroszországban, Varga Anna úgy válaszolt, hogy a legtöbb ottani híradás éppen ezekkel az ukrán fenyegetésekkel, tehát a botránnyal foglalkozott, míg a film tartalmával, a mögé nézéssel keveset. Ebben változást hozhat, hogy a mű 2025 tavaszán az eddiginél könnyebben elérhető válik, így lehet a megítélésben egy második kör.

A szovjet zászló gyakori felbukkanásával kapcsolatban Varga Anna egy Oroszországban rendkívül népszerű, sokmilliós nézettségű videót hozott fel. 

– Katonák visznek élelmet egy falusi öregasszonynak, aki szovjet zászlóval a kezében boldogan indul feléjük. A katonákról azonban kiderül: ukránok, akik kitépik a lobogót a néni kezéből, és megtapossák azt. Mire az idős hölgy hátat fordít nekik, visszautasítja az élelmiszert, és becsukja maga mögött a kertkaput.

A videó rátapintott valamire a közös emlékezetben, egy olyan szimbólumra, amely az oroszokat manapság inkább összeköti, mint elválasztja. Ez az oka annak, hogy a szovjet zászlót az orosz hadsereg is szívesen használja – mondta az egyetemi docens. Dámóczi Pusztai Ákos a kádárista nosztalgiához hasonlította. Szerinte a szovjet szimbólumok használata a hétköznapokban és a politikában egyszerre jelzi a birodalmi nosztalgiát és az egykori világhatalmiság felé törekvést most.

Ratalics László 

Hirdetés
Hirdetés
További híreink
Fizetéscsökkentés: Pajna Zoltán levelet írt
Fizetéscsökkentés: Pajna Zoltán levelet írt
A debreceni politikus bérét is a felére akarják csökkenteni.
Lezárják Debrecen nyugati elkerülőjét
Lezárják Debrecen nyugati elkerülőjét
Országos bajnokságot rendeznek.
Egy érdeklődő biztosan lenne az Aranybikára
Egy érdeklődő biztosan lenne az Aranybikára
Boros Józsefet a Pálmáról, és arról is kérdeztük, hogy mit épít a Vágóhíd utcán.
Vizet osztanak Debrecen főterén
Vizet osztanak Debrecen főterén
A hőség enyhítése érdekében a város zöldterületeinek öntözéséről is fokozottan gondoskodnak a szakemberek.
Orvosokat avattak Debrecenben
Orvosokat avattak Debrecenben
Átvették diplomájukat a végzősök.
Pályafelújítás Debrecenben: villamos helyett busz jár
Pályafelújítás Debrecenben: villamos helyett busz jár
A Nagyállomás és Kálvin tér között.
Visszatérne a MODEM élére Gulyás Gábor
Visszatérne a MODEM élére Gulyás Gábor
Meglepetést okozna, ha a debreceni városvezetés nem Vizi Katalin pályázatát támogatná.
Autókat temettek maguk alá kidőlt fák Debrecenben
Autókat temettek maguk alá kidőlt fák Debrecenben
Több helyszínen dolgoznak a tűzoltók.
Két évig tartott a Fidesz türelme Debrecenben
Két évig tartott a Fidesz türelme Debrecenben
A közgyűlés végére kerülne a lakossági „standup”.
Városi erdősítést javasol a debreceni képviselő
Városi erdősítést javasol a debreceni képviselő
A képviselő el tudna képzelni városi erdőket Debrecen-szerte
Minden Vespa Rómába vezet – Debrecenből is
Minden Vespa Rómába vezet – Debrecenből is
A 80 éves születésnapját ünneplik a kultikus járművé vált robogónak.
Lezárták a Közlekedési Múzeum debreceni tervét
Lezárták a Közlekedési Múzeum debreceni tervét
Marad Budapesten - közölte Vitézy Dávid.
Magyar Péter az új köztársasági elnökről
Magyar Péter az új köztársasági elnökről
Az sem lenne baj, ha az új államfő kormánytag lenne - mondta.
A kisbenzinkutak egynapos bezárással tiltakoznak
A kisbenzinkutak egynapos bezárással tiltakoznak
A Fidesz-kormány támogatási programot hozott létre, amit a jogutód Tisza-kormány most nem akar végrehajtani - írják.
Fizetéscsökkentés: Pajna Zoltán levelet írt
Fizetéscsökkentés: Pajna Zoltán levelet írt
A debreceni politikus bérét is a felére akarják csökkenteni.
Most a melegek örökbefogadása a parlamenti téma
Most a melegek örökbefogadása a parlamenti téma
Toroczkai ellene, Magyar mellette.
Politikai és gazdasági maffiáról beszélt Magyar Péter
Politikai és gazdasági maffiáról beszélt Magyar Péter
Napirend előtt szólalt fel a miniszterelnök.
Pénzügyminisztérium: az éves hiánycél 90 százalékon
Pénzügyminisztérium: az éves hiánycél 90 százalékon
Az általános forgalmi adóból származó bevétel 55,4 milliárd forinttal maradt el az előző év azonos időszakitól.
Kármán: hazánk elkötelezett az euró bevezetése mellett
Kármán: hazánk elkötelezett az euró bevezetése mellett
A kamatstop jelenlegi formájában októberig marad - közölte.
Sulyok Tamás nem adja meg magát Magyar Péternek
Sulyok Tamás nem adja meg magát Magyar Péternek
Jelezte, hogy jogi eszközök alkalmazásával is ellenáll az eltávolítását célzó erőfeszítéseknek.
Közpénz a sportban: szigort ígérnek
Közpénz a sportban: szigort ígérnek
A belügyminiszter négy csapatsportágképvielőivel egyeztetett.
Nézz rá az életedre az utolsó sorból!
Nézz rá az életedre az utolsó sorból!
Kern András egyszemélyes darabját néztük meg a Hadházi Szabadtérin.
Tenki Réka 40 éves
Tenki Réka 40 éves
Debreceni színpadoktól a magyar filmvilág élvonaláig.
Felügyeleti szerv alakul a közmédia számára
Felügyeleti szerv alakul a közmédia számára
A javaslat elfogadásához kétharmados többség kell.
A legmagasabb német elismerés Nádas Péternek
A legmagasabb német elismerés Nádas Péternek
A rend még 2025 júniusában választotta új tagjai közé a magyar írót.
Colin Farrell 50 éves
Colin Farrell 50 éves
Dublin rosszfiújából Hollywood egyik legjobb színészévé vált.
Hatvanéves Spitzer Gyöngyi
Hatvanéves Spitzer Gyöngyi
Hajdúnánási gyökerektől az országos ismertségig.
A vámpírok is lesznek 40 évesek
A vámpírok is lesznek 40 évesek
Robert Pattinson rövid idő alatt generációs ikonná vált.
Megszűnik a TV2 hírműsora, a Tények
Megszűnik a TV2 hírműsora, a Tények
Kiesnek az állami hirdetések?
Világsztárokkal készül a Márai-regény új feldolgozása
Világsztárokkal készül a Márai-regény új feldolgozása
Az egyik főszerepet a háromszoros Oscar-jelölt Ralph Fiennes alakítja.
80 éves Ed O'Neill
80 éves Ed O'Neill
Al Bundy-ként vált világhírűvé.
Hirdetés
Hirdetés
Magyar Péter az új köztársasági elnökről
Magyar Péter az új köztársasági elnökről
Az sem lenne baj, ha az új államfő kormánytag lenne - mondta.
Hirdetés
Nézz rá az életedre az utolsó sorból!
Nézz rá az életedre az utolsó sorból!
Kern András egyszemélyes darabját néztük meg a Hadházi Szabadtérin.
Hirdetés
Hirdetés
A kisbenzinkutak egynapos bezárással tiltakoznak
A kisbenzinkutak egynapos bezárással tiltakoznak
A Fidesz-kormány támogatási programot hozott létre, amit a jogutód Tisza-kormány most nem akar végrehajtani - írják.
Fizetéscsökkentés: Pajna Zoltán levelet írt
Fizetéscsökkentés: Pajna Zoltán levelet írt
A debreceni politikus bérét is a felére akarják csökkenteni.
Lezárják Debrecen nyugati elkerülőjét
Lezárják Debrecen nyugati elkerülőjét
Országos bajnokságot rendeznek.
Most a melegek örökbefogadása a parlamenti téma
Most a melegek örökbefogadása a parlamenti téma
Toroczkai ellene, Magyar mellette.
Gazdaság
Pénzügyminisztérium: az éves hiánycél 90 százalékon
Az általános forgalmi adóból származó bevétel 55,4 milliárd forinttal maradt el az előző év azonos időszakitól.
Kármán: hazánk elkötelezett az euró bevezetése mellett
A kamatstop jelenlegi formájában októberig marad - közölte.
Irán lépett. Ennyit az olcsóbb üzemanyagról?
Ismét lezárták a Hormuzi-szorost.
Tovább csökken az üzemanyagok ára
Az egyes kutakon az árak lényegesen eltérhetnek.
Hamarosan végeznek a hosszúpályi főutca felújításával
Évtizedes adósságot törlesztenek; újabb utcák kapnak aszfaltburkolatot, és a külterületen is jelentős fejlesztés készül.
Támogatott tartalom
Felnézek Fesztivál: örömünnep a debreceni főtéren
Felnézek Fesztivál: örömünnep a debreceni főtéren
Egy különleges este, ami több lehet, mint egy koncertélmény – július 4-én ingyenes zenei fesztivál várja az érdeklődőket.
Koktél Műhely: baráti partik, céges csapatépítők
Koktél Műhely: baráti partik, céges csapatépítők
Kiváló koktélok, italok, exkluzív környezet bárral és tágas kerthelyiséggel.
Filmzenekoncert a debreceni csillagos ég alatt
Filmzenekoncert a debreceni csillagos ég alatt
Új zenei élmények és látványos vizuális megoldások a Nagyerdei Szabadtéri Színpadon.
Sensirion: a 25 milliomodik terméket ünnepelték
Sensirion: a 25 milliomodik terméket ünnepelték
Ünnep a debreceni gyáregységben.