Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Eladják a hortobágyi „Fehér Házat”

Cívishír | 2024. 12. 05. | 07:57:25
Régóta vártak már erre a lehetőségre.
Eladják a hortobágyi „Fehér Házat”
A „Fehér Ház”
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Úgy tűnik, hogy hosszú évek próbálkozásai után végre sikerül értékesíteni Hortobágy község irodaházát. A Czinege János utca 1. szám alatti, a helyiek által egyszerűen csak „Fehér Háznak” nevezett épületet régóta hirdették már, de igazán komoly vevő ez idáig nem jelentkezett. 

Októberben aztán egy budapesti székhelyű vállalkozás, a Polikov Kft. vételi szándékkal kereste meg az önkormányzatot és a Hortobágyi Nonprofit Kft.-t, az ingatlan ugyanis a felek közös tulajdona. Az önkormányzati épületrész, ahol jelenleg a polgármesteri hivatal működik, csaknem 800 négyzetméter: a földszint 439, az emelet 343 négyzetméter alapterületű. Az 1976-ban épült irodaház eredetileg a Hortobágyi Állami Gazdaság tulajdonában volt, majd a Hortobágyi Nonprofit Kft.-hez került, és 2007-ben a mintegy 7300 négyzetméteres telken álló ingatlant társasházzá alakították, amely hét albetétet tartalmaz. A hét albetétből öt a nonprofit kft. tulajdona, kettő pedig az önkormányzaté. 

A Polikov Kft. 298 millió forintért vásárolná meg, és ebből az összegből az önkormányzat a tulajdoni hányadának arányában 54 millió forintot kapna, míg az állami tulajdonú, természetvédelmi és génmegőrző feladatokat ellátó Hortobágyi Természetvédelmi és Génmegőrző Nonprofit Kft. 244 millió forinthoz jutna. (Az üzlet megkötéséhez a magyar állam jóváhagyására is szükség van – a szerk.)

Jakab Ádám polgármestertől megtudtuk: az értékesítése előtt még több lépést is meg kell tenniük. Mivel a tulajdonrészük jelenleg az önkormányzat korlátozottan forgalomképes törzsvagyonába tartozik, ezért azt át kell minősíteni üzleti vagyonná. El kell végezniük továbbá egy telekalakítás is eljárást is, mert az iskola és a községháza közötti úttest most még az épülethez tartozik, ezt le kell választani a területről, valamint módosítaniuk kell a vagyonrendeletet is, mivel az ingatlan értéke meghaladja a 15 millió forintot. Hozzátette: ezt követően kerülhet sor a nyilvános versenyeztetésre, ami a többi között azzal jár, hogy 15 napra ki kell függeszteni az eladási szándékot, és hogyha ez idő alatt nem érkezik a Polikov Kft. ajánlatához képest jobb, akkor megköthetik az adásvételi szerződést. A polgármester szerint erre akár már 2025 januárjában sor kerülhet. 

Munkásszálló nem lehet!

A napokban az értékesítés kapcsán lakossági tájékoztatót tartottak a településen, ahol nem mindenki értett egyet az ingatlan eladásával, és azzal kapcsolatban is felvetődtek aggályok, hogy vajon az új tulajdonosnak milyen tervei vannak az épület hasznosítására. Jakab Ádám a Cívishír kérdésére erre nem tudott egyértelmű választ adni. Mint mondta, a konkrét hasznosítási tervről nincsenek információik, de a vevő nem zárkózik el például egészségház vagy idősek otthona kialakításától. Felvetésünkre, hogy nem kockázatos-e úgy értékesíteni az ingatlan, hogy az önkormányzat nem tudja, igazából mi a terve a cégnek az épülettel, Jakab Ádám hangsúlyozta: az az érdekük, hogy a „Fehér Ház” új tulajdonosa olyan célra hasznosítsa az egykori irodaházat, ami a hortobágyiak számára is megnyugtató. Ennek érdekében arra törekednek majd, hogy a vevő a végső hasznosítási elképzeléséről tájékoztassa az önkormányzatot. Felvetettük a polgármesternek, hogy az a szóbeszéd is járja a faluban, hogy esetleg munkásszállót alakítanak ki a hatalmas épületben. 

Jakab Ádám ezzel kapcsolatban megjegyezte: tudnak a lakosság aggodalmáról, és éppen ezért a helyi építési szabályzatba bekerült egy olyan módosítás, amelynek értelmében munkásszállás építésére, üzemeltetésére, fenntartására nem ad engedélyt az önkormányzat. 

Hova költözik a hivatal? 

Amennyiben létrejön az üzlet, a polgármesteri hivatal dolgozóinak új helyre kell költözniük. Az egyik lehetséges helyszín a Titi Éva Faluház, de mint az a lakossági tájékoztatón kiderült: ez az ötlet nem nyerte el a helyiek tetszését, mondván, ez az egyetlen közösségi tér a településen, és ha a hivatal ott kapna helyet, akkor a faluház szinte teljesen elveszítené ezt a funkcióját. Jakab Ádám kiemelte: egyelőre még gondolkodnak a legjobb megoldáson. – Több lehetőség is van, az egyik, hogy a polgármesteri hivatalt részben a faluházban helyezzük el – mondta. – De költözhetünk a galériába és az egykori rendőrségi épületbe is. Egy biztos, csakis 100 százalékig önkormányzati tulajdonú ingatlan jöhet szóba, mert akkor nagyobb eséllyel tudunk sikeresen pályázni energetikai korszerűsítésre. Ami a lakosok félelmét illeti: a romániai Hegyközcsatár településsel közösen már beadtunk egy határon átnyúló pályázatot közösségi tér kialakítására. Ezt a korábbi rendőrségi ingatlanban alakítanánk ki, és ha nyerünk, akkor a közösségi tér nem szűnne meg, csak új helyre költözne. De hogy végül pontosan hova is költözik majd a hivatal, egyelőre nem dőlt el.

A 33-as főút hortobágyi, belterületi szakasza mellett található irodaházat egyébként már hat évvel ezelőtt is hirdette a Hortobágyi Természetvédelmi és Génmegőrző Nonprofit Kft. Az épületben egy idő után már csak néhány bérlő maradt, és ők is csak raktárként használták az általuk bérelt helyiségeket. Egy-egy érdeklődő, aki fantáziát látott az épület hasznosításában, időnként feltűnt. Volt, aki idősek otthonává vagy éppen turistaszállóvá alakította volna át, de ezek az elképzelések később nem bizonyultak komolynak. A társaság 2021-ben például nettó 200 millió forintot kért az épületért, de még tárgyalásig sem jutottak el senkivel.

Konyha és mozigépház is van benne

Az egykori Hortobágyi Állami Gazdaság központjában még a kilencvenes években is nyüzsgő élet folyt. Számos rendezvénynek, konferenciának adott otthont az épület, ami minden adottsággal rendelkezett a színvonalas programok lebonyolításához. A több mint 4300 négyzetméteres, kétemeletes ingatlan földszintjén például  melegkonyhás ebédlőt, hatalmas rendezvénycsarnokot és irodákat alakítottak ki, de itt kapott helyett az a húsbolt is, amelyben az őshonos haszonállatokból, például magyar szürke szarvasmarhából vagy házi bivalyból készült különlegességeket lehetett megvásárolni. Az emeleten egyebek mellett mozigépház és kisebb apartmanok találhatók. A nonprofit kft. 2016-ban költözött ki az irodaházból, és a Mátai ménes területén egy modern épületben lelt új otthonra. A rendszerváltás előtt a cégnél még több mint 3 ezer ember dolgozott, ekkora létszám elhelyezésére, kiszolgálására méretezték a Czinege János utcai hatalmas központot, amely mára korszerűtlenné, energetikai szempontból is elavulttá vált.

Amit a leendő vevőről tudni lehet

A Polikov Kft.-t a nyilvánosan elérhető cégadatok szerint 2002-ben alapították, jegyzett tőkéje 3,1 millió forint. A cég nettó árbevétele az utolsó, 2023. december 31-i pénzügyi beszámoló alapján 1 milliárd 36 millió forint volt. A vállalkozás fő tevékenysége egyéb ipari eszközök javítása. A honlapjukon elérhető információk szerint világítási oszlopokat, gyümölcsültetvények fagy elleni védelmére alkalmas úgynevezett ködsárkányokat forgalmaznak, továbbá zászlókat és zászlórudakat gyártanak. A Polikov Kft.-nek elküldtük kérdéseinket, ha válaszolnak, frissítjük cikkünket. 

Takács Tibor

Hirdetés
Hirdetés
További híreink
Nézz rá az életedre az utolsó sorból!
Nézz rá az életedre az utolsó sorból!
Kern András egyszemélyes darabját néztük meg a Hadházi Szabadtérin.
Lezárják Debrecen nyugati elkerülőjét
Lezárják Debrecen nyugati elkerülőjét
Országos bajnokságot rendeznek.
Hármas karambol Hajdúnánáson
Hármas karambol Hajdúnánáson
A Móricz Zsigmond utcában forgalmi akadályra kell számítani.
Balmazújváros idén is kitett magáért
Balmazújváros idén is kitett magáért
A Motoros Fesztivál remek hangulatban telt.
Balmazújváros: szabadság, szerelem, motorozás
Balmazújváros: szabadság, szerelem, motorozás
Megkezdődött a nagy motoros show.
Koncertek, mazsorettek, tűzijáték – indul a hosszúpályi nyár
Koncertek, mazsorettek, tűzijáték – indul a hosszúpályi nyár
Három templomi koncert, egésznapos piknik, sztárfellépők és látványos tűzijáték szerepel az idei programban.
Több tucat rendőr szállta meg Hajdúhadházt
Több tucat rendőr szállta meg Hajdúhadházt
A Román Határrendőrség és a Készenléti Rendőrség is csatlakozott az akcióhoz.
Hajdúhadház nem kér az akkumulátorhulladék-kezelésből
Hajdúhadház nem kér az akkumulátorhulladék-kezelésből
A polgármester rendkívüli képviselő-testületi ülésen tesz javaslatot.
Gázolás miatt késnek az InterCity-k
Gázolás miatt késnek az InterCity-k
A debreceni utasokat is érinti a baleset.
Hirdetés
Hirdetés
Magyar Péter az új köztársasági elnökről
Magyar Péter az új köztársasági elnökről
Az sem lenne baj, ha az új államfő kormánytag lenne - mondta.
Hirdetés
Nézz rá az életedre az utolsó sorból!
Nézz rá az életedre az utolsó sorból!
Kern András egyszemélyes darabját néztük meg a Hadházi Szabadtérin.
Hirdetés
Hirdetés
A kisbenzinkutak egynapos bezárással tiltakoznak
A kisbenzinkutak egynapos bezárással tiltakoznak
A Fidesz-kormány támogatási programot hozott létre, amit a jogutód Tisza-kormány most nem akar végrehajtani - írják.
Fizetéscsökkentés: Pajna Zoltán levelet írt
Fizetéscsökkentés: Pajna Zoltán levelet írt
A debreceni politikus bérét is a felére akarják csökkenteni.
Lezárják Debrecen nyugati elkerülőjét
Lezárják Debrecen nyugati elkerülőjét
Országos bajnokságot rendeznek.
Most a melegek örökbefogadása a parlamenti téma
Most a melegek örökbefogadása a parlamenti téma
Toroczkai ellene, Magyar mellette.
Gazdaság
Pénzügyminisztérium: az éves hiánycél 90 százalékon
Az általános forgalmi adóból származó bevétel 55,4 milliárd forinttal maradt el az előző év azonos időszakitól.
Kármán: hazánk elkötelezett az euró bevezetése mellett
A kamatstop jelenlegi formájában októberig marad - közölte.
Irán lépett. Ennyit az olcsóbb üzemanyagról?
Ismét lezárták a Hormuzi-szorost.
Tovább csökken az üzemanyagok ára
Az egyes kutakon az árak lényegesen eltérhetnek.
Hamarosan végeznek a hosszúpályi főutca felújításával
Évtizedes adósságot törlesztenek; újabb utcák kapnak aszfaltburkolatot, és a külterületen is jelentős fejlesztés készül.
Támogatott tartalom
Felnézek Fesztivál: örömünnep a debreceni főtéren
Felnézek Fesztivál: örömünnep a debreceni főtéren
Egy különleges este, ami több lehet, mint egy koncertélmény – július 4-én ingyenes zenei fesztivál várja az érdeklődőket.
Koktél Műhely: baráti partik, céges csapatépítők
Koktél Műhely: baráti partik, céges csapatépítők
Kiváló koktélok, italok, exkluzív környezet bárral és tágas kerthelyiséggel.
Filmzenekoncert a debreceni csillagos ég alatt
Filmzenekoncert a debreceni csillagos ég alatt
Új zenei élmények és látványos vizuális megoldások a Nagyerdei Szabadtéri Színpadon.
Sensirion: a 25 milliomodik terméket ünnepelték
Sensirion: a 25 milliomodik terméket ünnepelték
Ünnep a debreceni gyáregységben.