Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Eladják a hortobágyi „Fehér Házat”

Cívishír | 2024. 12. 05. | 07:57:25
Régóta vártak már erre a lehetőségre.
Eladják a hortobágyi „Fehér Házat”
A „Fehér Ház”
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

Úgy tűnik, hogy hosszú évek próbálkozásai után végre sikerül értékesíteni Hortobágy község irodaházát. A Czinege János utca 1. szám alatti, a helyiek által egyszerűen csak „Fehér Háznak” nevezett épületet régóta hirdették már, de igazán komoly vevő ez idáig nem jelentkezett. 

Októberben aztán egy budapesti székhelyű vállalkozás, a Polikov Kft. vételi szándékkal kereste meg az önkormányzatot és a Hortobágyi Nonprofit Kft.-t, az ingatlan ugyanis a felek közös tulajdona. Az önkormányzati épületrész, ahol jelenleg a polgármesteri hivatal működik, csaknem 800 négyzetméter: a földszint 439, az emelet 343 négyzetméter alapterületű. Az 1976-ban épült irodaház eredetileg a Hortobágyi Állami Gazdaság tulajdonában volt, majd a Hortobágyi Nonprofit Kft.-hez került, és 2007-ben a mintegy 7300 négyzetméteres telken álló ingatlant társasházzá alakították, amely hét albetétet tartalmaz. A hét albetétből öt a nonprofit kft. tulajdona, kettő pedig az önkormányzaté. 

A Polikov Kft. 298 millió forintért vásárolná meg, és ebből az összegből az önkormányzat a tulajdoni hányadának arányában 54 millió forintot kapna, míg az állami tulajdonú, természetvédelmi és génmegőrző feladatokat ellátó Hortobágyi Természetvédelmi és Génmegőrző Nonprofit Kft. 244 millió forinthoz jutna. (Az üzlet megkötéséhez a magyar állam jóváhagyására is szükség van – a szerk.)

Jakab Ádám polgármestertől megtudtuk: az értékesítése előtt még több lépést is meg kell tenniük. Mivel a tulajdonrészük jelenleg az önkormányzat korlátozottan forgalomképes törzsvagyonába tartozik, ezért azt át kell minősíteni üzleti vagyonná. El kell végezniük továbbá egy telekalakítás is eljárást is, mert az iskola és a községháza közötti úttest most még az épülethez tartozik, ezt le kell választani a területről, valamint módosítaniuk kell a vagyonrendeletet is, mivel az ingatlan értéke meghaladja a 15 millió forintot. Hozzátette: ezt követően kerülhet sor a nyilvános versenyeztetésre, ami a többi között azzal jár, hogy 15 napra ki kell függeszteni az eladási szándékot, és hogyha ez idő alatt nem érkezik a Polikov Kft. ajánlatához képest jobb, akkor megköthetik az adásvételi szerződést. A polgármester szerint erre akár már 2025 januárjában sor kerülhet. 

Munkásszálló nem lehet!

A napokban az értékesítés kapcsán lakossági tájékoztatót tartottak a településen, ahol nem mindenki értett egyet az ingatlan eladásával, és azzal kapcsolatban is felvetődtek aggályok, hogy vajon az új tulajdonosnak milyen tervei vannak az épület hasznosítására. Jakab Ádám a Cívishír kérdésére erre nem tudott egyértelmű választ adni. Mint mondta, a konkrét hasznosítási tervről nincsenek információik, de a vevő nem zárkózik el például egészségház vagy idősek otthona kialakításától. Felvetésünkre, hogy nem kockázatos-e úgy értékesíteni az ingatlan, hogy az önkormányzat nem tudja, igazából mi a terve a cégnek az épülettel, Jakab Ádám hangsúlyozta: az az érdekük, hogy a „Fehér Ház” új tulajdonosa olyan célra hasznosítsa az egykori irodaházat, ami a hortobágyiak számára is megnyugtató. Ennek érdekében arra törekednek majd, hogy a vevő a végső hasznosítási elképzeléséről tájékoztassa az önkormányzatot. Felvetettük a polgármesternek, hogy az a szóbeszéd is járja a faluban, hogy esetleg munkásszállót alakítanak ki a hatalmas épületben. 

Jakab Ádám ezzel kapcsolatban megjegyezte: tudnak a lakosság aggodalmáról, és éppen ezért a helyi építési szabályzatba bekerült egy olyan módosítás, amelynek értelmében munkásszállás építésére, üzemeltetésére, fenntartására nem ad engedélyt az önkormányzat. 

Hova költözik a hivatal? 

Amennyiben létrejön az üzlet, a polgármesteri hivatal dolgozóinak új helyre kell költözniük. Az egyik lehetséges helyszín a Titi Éva Faluház, de mint az a lakossági tájékoztatón kiderült: ez az ötlet nem nyerte el a helyiek tetszését, mondván, ez az egyetlen közösségi tér a településen, és ha a hivatal ott kapna helyet, akkor a faluház szinte teljesen elveszítené ezt a funkcióját. Jakab Ádám kiemelte: egyelőre még gondolkodnak a legjobb megoldáson. – Több lehetőség is van, az egyik, hogy a polgármesteri hivatalt részben a faluházban helyezzük el – mondta. – De költözhetünk a galériába és az egykori rendőrségi épületbe is. Egy biztos, csakis 100 százalékig önkormányzati tulajdonú ingatlan jöhet szóba, mert akkor nagyobb eséllyel tudunk sikeresen pályázni energetikai korszerűsítésre. Ami a lakosok félelmét illeti: a romániai Hegyközcsatár településsel közösen már beadtunk egy határon átnyúló pályázatot közösségi tér kialakítására. Ezt a korábbi rendőrségi ingatlanban alakítanánk ki, és ha nyerünk, akkor a közösségi tér nem szűnne meg, csak új helyre költözne. De hogy végül pontosan hova is költözik majd a hivatal, egyelőre nem dőlt el.

A 33-as főút hortobágyi, belterületi szakasza mellett található irodaházat egyébként már hat évvel ezelőtt is hirdette a Hortobágyi Természetvédelmi és Génmegőrző Nonprofit Kft. Az épületben egy idő után már csak néhány bérlő maradt, és ők is csak raktárként használták az általuk bérelt helyiségeket. Egy-egy érdeklődő, aki fantáziát látott az épület hasznosításában, időnként feltűnt. Volt, aki idősek otthonává vagy éppen turistaszállóvá alakította volna át, de ezek az elképzelések később nem bizonyultak komolynak. A társaság 2021-ben például nettó 200 millió forintot kért az épületért, de még tárgyalásig sem jutottak el senkivel.

Konyha és mozigépház is van benne

Az egykori Hortobágyi Állami Gazdaság központjában még a kilencvenes években is nyüzsgő élet folyt. Számos rendezvénynek, konferenciának adott otthont az épület, ami minden adottsággal rendelkezett a színvonalas programok lebonyolításához. A több mint 4300 négyzetméteres, kétemeletes ingatlan földszintjén például  melegkonyhás ebédlőt, hatalmas rendezvénycsarnokot és irodákat alakítottak ki, de itt kapott helyett az a húsbolt is, amelyben az őshonos haszonállatokból, például magyar szürke szarvasmarhából vagy házi bivalyból készült különlegességeket lehetett megvásárolni. Az emeleten egyebek mellett mozigépház és kisebb apartmanok találhatók. A nonprofit kft. 2016-ban költözött ki az irodaházból, és a Mátai ménes területén egy modern épületben lelt új otthonra. A rendszerváltás előtt a cégnél még több mint 3 ezer ember dolgozott, ekkora létszám elhelyezésére, kiszolgálására méretezték a Czinege János utcai hatalmas központot, amely mára korszerűtlenné, energetikai szempontból is elavulttá vált.

Amit a leendő vevőről tudni lehet

A Polikov Kft.-t a nyilvánosan elérhető cégadatok szerint 2002-ben alapították, jegyzett tőkéje 3,1 millió forint. A cég nettó árbevétele az utolsó, 2023. december 31-i pénzügyi beszámoló alapján 1 milliárd 36 millió forint volt. A vállalkozás fő tevékenysége egyéb ipari eszközök javítása. A honlapjukon elérhető információk szerint világítási oszlopokat, gyümölcsültetvények fagy elleni védelmére alkalmas úgynevezett ködsárkányokat forgalmaznak, továbbá zászlókat és zászlórudakat gyártanak. A Polikov Kft.-nek elküldtük kérdéseinket, ha válaszolnak, frissítjük cikkünket. 

Takács Tibor

További híreink
Téglás betiltja az utcai hangreklámokat
Téglás betiltja az utcai hangreklámokat
A szabályok betartatásában a lakosság segítségére is számítanak.
Korlátozni kell a vízfogyasztást Vámospércsen
Korlátozni kell a vízfogyasztást Vámospércsen
A település víztároló tartálya kiürült.
Nehéz év után, új célok előtt a katasztrófavédelem
Nehéz év után, új célok előtt a katasztrófavédelem
A viharkárok miatt csaknem másfélszer annyi beavatkozásra volt szükség 2025-ben Hajdú-Biharban.
Autót vett a lopott pénzből a hadházi tolvaj
Autót vett a lopott pénzből a hadházi tolvaj
Egy építkezésen dolgozott, oda tört be.
Hajdúszoboszló: visszatér a Bizonyítványbuli!
Hajdúszoboszló: visszatér a Bizonyítványbuli!
Ismét berobban a nyár a fürdővárosban.
Lemondott Püspökladány alpolgármestere
Lemondott Püspökladány alpolgármestere
Képviselői mandátumát is visszaadta.
Új utak, új lehetőségek Hajdúböszörményben
Új utak, új lehetőségek Hajdúböszörményben
A 700 millió forintos beruházásnak köszönhetően a tervezettnél hosszabb útszakasz újulhat meg a városban.
Szabadtéri tüzek szerte Hajdú-Biharban
Szabadtéri tüzek szerte Hajdú-Biharban
Számos helyen kellett oltani.
Kevésbé látványos, de hasznos fejlesztések Hosszúpályiban
Kevésbé látványos, de hasznos fejlesztések Hosszúpályiban
Gép- és eszközbeszerzéseken, valamint az új urnafalak létesítésén túl van a település; tervben a gondozási központ felújítása.
Családi ház égett Balmazújvárosban
Családi ház égett Balmazújvárosban
A Kodály Zoltán utcában dolgoznak a tűzoltók.
QR-kóddal vezet Földes értékeihez az új tanösvény
QR-kóddal vezet Földes értékeihez az új tanösvény
Modern információs táblát adott át az önkormányzat, amely digitális eszközökkel is közelebb hozza a település örökségét.
Hirdetés
Hirdetés
Így védekezik Debrecen a hőség ellen!
Így védekezik Debrecen a hőség ellen!
Kiemelten fontos, hogy senki ne induljon el víz nélkül otthonról - hívják fel a figyelmet.
Hirdetés
Hirdetés
Kozák Lucán kifogott a hetedik
Kozák Lucán kifogott a hetedik
A debreceni sprinter a szabadtéri szezonban eddig sokat versenyzett.
Magyar Péter: Jó lenne felhagyni a hazugsággal
Magyar Péter: Jó lenne felhagyni a hazugsággal
A kormányfő felhívta a figyelmet, hogy szombatig lehet véleményt küldeni.
Hirdetés
Hirdetés
Földrengés: már több mint ötszáz halottról írnak
Földrengés: már több mint ötszáz halottról írnak
Magyarország is felajánlotta a segítségét.
Ön engedélyezné vagy betiltaná a Pride-ot?
Ön engedélyezné vagy betiltaná a Pride-ot?
A Medián szerint a magyarok többsége támogatja.
Orbán Anita is megkezdi a nagytakarítást
Orbán Anita is megkezdi a nagytakarítást
Egyszerre 37 nagykövetet rendel haza.
Magyar Péter 70-75 százalékos támogatottságról beszél
Magyar Péter 70-75 százalékos támogatottságról beszél
A kormány alapvető célja a csatlakozás feltételeinek teljesítése - mondta.
Gazdaság
A csapókerti iskola komplex felújítása a terv
A korszerűsítés csaknem 3000 négyzetmétert érint.
Hőség: home office az államigazgatásban
Azt kérik, 18 és 21 óra között ne használjuk a légkondicionálót.
Új utak, új lehetőségek Hajdúböszörményben
A 700 millió forintos beruházásnak köszönhetően a tervezettnél hosszabb útszakasz újulhat meg a városban.
Kevésbé látványos, de hasznos fejlesztések Hosszúpályiban
Gép- és eszközbeszerzéseken, valamint az új urnafalak létesítésén túl van a település; tervben a gondozási központ felújítása.
Szennyezés Debrecenben: fémek a talajvízben
A kormányhivatal több bírságot is kiszabott a Semcorpra, az önkormányzat feljelentést tett.
Támogatott tartalom
Hajdúszoboszló: visszatér a Bizonyítványbuli!
Hajdúszoboszló: visszatér a Bizonyítványbuli!
Ismét berobban a nyár a fürdővárosban.
A magyar nők java magára marad a menopauzával
A magyar nők java magára marad a menopauzával
Ez derül ki a Richter Gedeon Zrt. nemzetközi kutatásából.
Felnézek Fesztivál: örömünnep a debreceni főtéren
Felnézek Fesztivál: örömünnep a debreceni főtéren
Egy különleges este, ami több lehet, mint egy koncertélmény – július 4-én ingyenes zenei fesztivál várja az érdeklődőket.
Koktél Műhely: baráti partik, céges csapatépítők
Koktél Műhely: baráti partik, céges csapatépítők
Kiváló koktélok, italok, exkluzív környezet bárral és tágas kerthelyiséggel.