A magyar válogatott Debrecenben egy lépéssel közelebb került Párizshoz

MTI | 2024. 04. 11. | 17:42:56
Papírforma-siker a britek elleni nyitányon.
Füzi-Tóvizi Petra (b) ötször talált a kapuba (Fotó: MTI/Illyés Tibor)

A magyar női kézilabda-válogatott 49-11-re legyőzte Nagy-Britanniát a debreceni olimpiai kvalifikációs torna április 11-i nyitómérkőzésén. Golovin Vlagyimir szövetségi kapitány együttesére a folytatásban lényegesen nehezebb feladatok várnak: pénteken Svédországgal, vasárnap Japánnal találkozik a Főnix Arénában. A négyes első két helyezettje szerez kvótát a párizsi ötkarikás játékokra.

Az olimpiai selejtezőtorna Debrecen ünnepnapján kezdődött, a település ugyanis 1693. április 11-én kapott királyi városi rangot.

A keretből ezúttal Juhász Gréta, az egyaránt sérülésből felépült Böde-Bíró Blanka és Albek Anna, illetve a tartalék hálóőr Bukovszky Anna maradt ki. A két válogatott történetének első egymás elleni mérkőzésén az esélyes egyértelműen a házigazda volt. A szigetországiak csupán egyszer, a londoni olimpián házigazdaként szerepeltek világeseményen, a jelenlegi keretük pedig rendkívül alacsony átlagéletkorú, most pedig Kamerun távolmaradása miatt léphettek pályára.

A múlt heti két Eurokupa-találkozón remeklő Győri-Lukács Viktória két gólja nyitotta a tornát, az első négy magyar támadás egyaránt sikerrel zárult (4-1). Egy háromperces megtorpanást leszámítva, amikor 10-2-ről 10-5-re közelítettek a britek, a papírformának megfelelően gyors ütemben nőtt a különbség. A cserék érkezése után újra lendületet vett a magyar válogatott, alig húsz perc telt el, amikor kialakult a tízgólos előnye (15-5). Szélről és gyors támadásokból is jól teljesített a nemzeti csapat, az Eurokupa-találkozókon gyengébb pontnak számító beálló- és átlövőgólokat szerzett alacsonyabb játékerőt képviselő riválisával szemben, így a pihenőre 18 találatos előnnyel vonulhatott.

A szünet után Szemerey Zsófiát Janurik Kinga váltotta a magyar kapuban, a 35. percben már húsz gól volt a különbség (27-7). A britek hét a hat ellen támadtak a gólszerzésben bízva, ez sorozatban négy üres kapus magyar gólt eredményezett. Ez is hozzájárult, hogy a 49. percben már harmincgólos volt a magyar előny (39-9). Bordás Réka kivételével valamennyi magyar mezőnyjátékos betalált, az összecsapás legeredményesebbjeként a meccs legjobbjának megválasztott Faluvégi Dorottya hét gólt szerzett. Szemerey nyolc, Janurik hét lövést védett. Brit részről Lea Davies négyszer talált be, Clio Stephanides kilenc magyar kísérletet hatástalanított.

A 49 találat a második legtöbb, amit a magyar női válogatott valaha lőtt: 2005-ben Ausztráliát 57-9-re, míg 2006-ban Argentínát 48-19-re, 2009-ben Chilét 48-14-re verte a nemzeti csapat.